אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על גבולות הסולידריות החברתית: עמיתי קרן פנסיה ייהנו על חשבון חבריהם? צילום: רמי זרנגר

על גבולות הסולידריות החברתית: עמיתי קרן פנסיה ייהנו על חשבון חבריהם?

בית ההשקעות פסגות המנהל את קרן הסתדרות העובדים הלאומית, הודיע ל־40 אלף עמיתים כי הוא שוקל להצמיד למדד את הפנסיה שלהם, מהלך שיגדיל את הגירעון האקטוארי ואף עלול לפגוע בפנסיות של שאר העמיתים

15.04.2019, 17:15 | רחלי בינדמן

עמיתי קרן הפנסיה הוותיקה הסתדרות העובדים הלאומית הופתעו לקבל בשבוע וחצי האחרונים הודעה מפתיעה בתיבת הדואר ואף במודעה בעיתונים, ובה נמסר שהקרן שוקלת לשדרג את זכויות חלק מעמיתי הקרן, שידרוג שעשוי לבוא על חשבון יתר העמיתים.

קראו עוד בכלכליסט

מי שמנהל את קרן הפנסיה הע"ל הוא בית ההשקעות פסגות, שרכש אותה ב-2010 ממשרד האוצר תמורת 107 מיליון שקל שנזקפו לטובת עמיתי הקרן. היא מנהלת כ-14.5 מיליארד שקל. מדובר בקרן פנסיה ותיקה שהוקמה בשנות ה־60 על ידי ההסתדרות ומונה כ־40 אלף עמיתים. הקרן מנהלת שתי תכניות פנסיה שונות - תכנית א' ותכנית ב', כאשר עמיתים שהצטרפו מוקדם יותר בשנות ה־60 וה־70 שייכים לתכנית א' ועמיתים שהצטרפו בשנות ה־80 וה־90 (עד שהקרנות הותיקות נסגרו לצירוף עמיתים חדשים) שייכים לתכנית ב'.

מנכ"ל פסגות ברק סורני, צילום: רמי זרנגר מנכ"ל פסגות ברק סורני | צילום: רמי זרנגר מנכ"ל פסגות ברק סורני, צילום: רמי זרנגר

בעוד שעמיתי תכנית א' זכאים להצמדת הפנסיות שלהם לתוספת יוקר אם תוכרז לטובת עובדי מדינה במקרה של עלייה במדד, ואילו תקנון תכנית ב' אטרקטיבי הרבה יותר וקובע כי הפנסיה של העמית תוצמד למדד המחירים לצרכן גם אם לא הוכרזה תוספת יוקר. במשך השנים האחרונות, מציינת פסגות במכתב, לא שולמו תוספות יוקר כך שבעוד עובדי ב' נהנו מהצמדת הפנסיה שלהם למדד, עובדי תכנית א' לא נהנו משום הצמדה. על כן, מציין פסגות "שוקלת החברה להשוות את מנגנון ההצמדה של תכנית א' לזו של תכנית ב' כך שהפנסיה בתכנית א' תעודכן גם אם לא תשולם תוספת יוקר".

מחשבה זו של פסגות הגיעה לא בחלל ריק, אלא כתוצאה מפניה של עמיתי תכנית א' לבית המשפט בבקשה זו בדיוק. בתוכנית א' יש פחות מ-10,000 עמיתים וכל השאר (מתוך 40,000) בתוכנית ב'. קרן פנסיה לא מייצרת כסף יש מאין, ותוספת תשלום לחלק מהעמיתים משמעה אפשרות של פגיעה בזכויות שנצברו לטובת העמיתים האחרים - או במילים אחרות פגיעה בגובה קצבת הפנסיה. ואמנם, פסגות מציינת במכתבה כי "משמעות השינוי הינה הגדלת הגירעון האקטוארי של הקרן, שעשויה להשפיע על זכויות כלל עמיתיה". חשוב להדגיש כי גירעון אקטוארי אין משמעו בהכרח פגיעה בזכויות - שכן לקרנות הותיקות יש כרית סיוע מהמדינה והתנאים של החוסכים מושפעים גם מפרמטרים אחרים, אך כמובן שיש סיכון כזה.

פסגות אף מעדכנת כי פנתה להתייעץ בעניין אל רשות שוק ההון שהודיעה כי אין מניעה שהחברה תפעל לביצוע השינוי האמור. פסגות מבהירה כי טרם קיבלה החלטה בעניין ומאפשרת לעמיתים בקרן שמתנגדים לשינוי לפנות אליה תוך שלושה חודשים ממועד שליחת המכתב בתחילת חודש אפריל, בהתנגדות מנומקת. בפסגות טרם גיבשו החלטה מה יעשו אם יקבלו אמנם התנגדויות ומתקשים לחזות מה הסיכון והיקפו לפגיעה בזכויות העמיתים ואף עוד לא החליטו ממתי תתבצע ההצמדה - מעתה והלאה או רטרואקטיבית, החלטה שכמובן תשפיע על היקף הגירעון שייווצר.

מפסגות נמסר בתגובה: "פסגות קופות גמל ופנסיה בוחנת את האפשרות להשוות את מנגנון הצמדת קצבאות הפנסיה של עמיתי התוכניות בקרן הפנסיה הוותיקה ה.ע.ל. החברה פנתה בעניין אל רשות שוק ההון שהודיעה כי אין מניעה לבצע את השינוי בכפוף לתקנון הקרן והוראות הדין. החלטה סופית בנושא תתקבל במהלך התקופה הקרובה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
כנראה שחלק מעמיתי תוכנית א' כבר סובסדו בעבר
חלק מהעמיתים ואני בתוכם כבר חווינו מצב בו נפגעו זכויותינו בקרן תוך סיבסוד עמיתים אחרים מרביתם קרוב לוודאי עמיתי תוכנית א'. כוונתי לדחית מועד הפרישה התקנוני בשנתיים, דחיה מעבר לנדרש עפ"י המצב האקטוארי של הקרן באותה עת, וזאת על מנת למנוע פגיעה בעמיתים גימלאים, המקבלים כבר גימלה מהקרן, ובכך סבסודם. רוב המוסבסדים הם עמיתים מבוגרים שכבר מקבלים פנסיה וקרוב לודאי שהם שייכים לתוכנית א'.
עמית תוכנית ב'  |  30.04.19
4.
רפובליקת בננות
כל פעם פסגות מצליחה להגיע לתהומות חדשות. גם אדם מן היישוב שרואה רטרואקטיבית שיש מסלול השקעה מרוויח יותר יוכל לעבור רטרואקטיבית? חברי דור א באים ואומרים "סגרנו על תנאים שהיו טובים משלמדור ב' למעלה מ 30-40 שנים. אבל בעשור האחרון ראינו שדור ב' הרוויח יותר אז אנחנו רוצים גם את זה". ופסכות אשכרה מוכנים לשקול ברצינות לפגוע בחיסכון של רוב החוסכים כדי להטיב עם מיעוט קטנטן שגם ככה נהנה מתנאים מופלגים. זה למה רק ביטוח מנהלים יתן לחוסך שקט (אין איזונים אקטואריים ואין שותפות בכסף שלי עם אף אחד).
זולו  |  22.04.19
לכל התגובות