אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האש עוד בוערת: כך נראית הבוקר קתדרלת נוטרדאם צילום: AFP

שידור חי

האש עוד בוערת: כך נראית הבוקר קתדרלת נוטרדאם

הכבאים השתלטו על השריפה בפריז אך האש טרם כובתה לגמרי. בתמונות מהבוקר נראה חלקה העליון של הקתדרלה מפויח. שני שלישים מהגג נהרסו, שלד המבנה ניצל. אין חשד לטרור. כבאים חילצו פריטי אומנות בשרשרת אנושית, הנשיא מקרון הכריז נרגש: "נשקם את הכנסייה". בעלה של השחקנית סלמה הייק יתרום 100 מיליון אירו

16.04.2019, 09:50 | ynet
שעות אחרי שהרשויות בצרפת הודיעו כי הכבאים השיגו שליטה על האש בקתדרלת נוטרדאם בפריז מסרה הבוקר (יום ג') הממשלה כי האש טרם כובתה לגמרי. לקתדרלה בת ה-850 שנה, מאתרי התיירות המפורסמים בעולם, נגרם נזק כבד, אולם הלילה הודיעו שלטונות צרפת כי הכבאים הצליחו להציל את קירותיה החיצוניים ואת מגדלי הפעמון המרכזיים שלה ולמנוע ממנה הרס מוחלט.

קתדרלת נוטרדאם הבוקר, צילום: AFP קתדרלת נוטרדאם הבוקר | צילום: AFP קתדרלת נוטרדאם הבוקר, צילום: AFP

קריסת הצריח, צילום: twiiter/ @choishines קריסת הצריח | צילום: twiiter/ @choishines קריסת הצריח, צילום: twiiter/ @choishines

נשיא צרפת עמנואל מקרון, שהגיע בסביבות חצות (שעון ישראל) לזירת השריפה הצהיר כי "הגרוע ביותר נמנע" והכריז שצרפת תפתח במבצע לשיקום האתר ההיסטורי. "נשקם אותה ביחד. אין ספק שהיא תהיה חלק מגורלה של צרפת ותהיה הפרויקט שלנו לשנים הבאות", אמר מקרון, שההתרגשות ניכרה בפניו.

כנסיית נוטרדאם לפני השריפה, צילום: רויטרס כנסיית נוטרדאם לפני השריפה | צילום: רויטרס כנסיית נוטרדאם לפני השריפה, צילום: רויטרס

השריפה בקתדרלה כבר עוררה בארה"ב קריאות לגייס כספים למאמצי השיקום. בצרפת הודיע המנכ"ל המיליארדר של Kering, פרנסואה אנרי-פינו, כי יתרום 100 מיליון אירו למאמצי השיקום. התאגיד של אנרי-פינו, בעלה של השחקנית סלמה הייק, עומד מאחורי שלל מותגי יוקרה, כגון גוצ'י.

 

 

 

 
 
התביעה בפריז הודיעה אמש כי פתחה בחקירה בנוגע לסיבה לשריפה. כמה מקורות במשטרה המקומית אמרו כי הנחת העבודה היא שמדובר בתאונה. ההערכה הראשונית היא שהשריפה קשורה לעבודות השיפוץ שבהן עסקו אנשי מקצוע בחלקו העליון של המבנה. העבודות הללו היו חלק מפרויקט שיקום שעלותו כשישה מיליון אירו. לפחות לעת עתה, החוקרים שוללים את האפשרות שמדובר בטרור.

 

מנהיגים בכל רחבי העולם שלחו אמש מסרים של הזדהות לצרפת. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כינתה את הקתדרלה "סמל של צרפת ושל התרבות האירופית שלנו". ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה שמחשבותיה נתונות לעם הצרפתי ולכוחות החירום הנלחמים ב"שריפה האיומה הזו". הוותיקן מסר כי השריפה המתחוללת ב"סמל של הנצרות בצרפת ובעולם" היכתה בהלם וגרמה עצב, והוא הוסיף כי אנשי הוותיקן מתפללים לשלום הכבאים.
 
 
אש בקתדרלה, צילום: איי אף פי אש בקתדרלה | צילום: איי אף פי אש בקתדרלה, צילום: איי אף פי

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

ראש העיר של צרפת, אן הידלגו, אמרה בזירת האירוע כי רבים מפריטי האומנות שהיו בתוך הקתדרלה חולצו והועברו לאיחסון. היא סיפרה שהכבאים יצרו שרשרת אנושית והעבירו בזו אחר זו יצירות אומנות החוצה.

במהלך השריפה התקבצו המוני תיירים ותושבים על גשרים לאורך נהר הסן והביטו באש ובעשן המיתמר מרחוק. "יש לי הרבה חברים שגרים בחו"ל ובכל פעם שהם באים אני אומרת להם ללכת לנוטרדאם", סיפרה סמנתה סילבה כשדמעות בעיניה. "ביקרתי שם כל כך הרבה פעמים, אבל זה לעולם לא יהיה אותו הדבר. זה סמל אמיתי של פריז".

קתדרלת נוטרדאם היא אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בעולם. מיליוני מבקרים מגיעים מדי שנה לקתדרלה הגותית, שבנייתה החלה ב-1163. הקתדרלה, שהופיעה בספרו של ויקטור הוגו "הגיבן מנוטרדאם" (או "נוטרדאם של פריז"), נמצאת ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. באונסק"ו אמרו אמש שהם "עוקבים אחר המצב ועומדים לצדה של צרפת כדי לשמור על אתר המורשת יקר הערך ולשחזר אותו".

כמוקד של הנצרות הקתולית שרדה הקתדרלה במשך השנים ניסיונות רבים לפגוע בה. הפרוטסטנטים בזזו אותה במאה ה-16, ובמהפכה הצרפתית במאה ה-18 היא נבזזה והושחתה, אך הצליחה לשרוד בניגוד למבנים דתיים אחרים. קתדרלת נוטרדאם לא נפגעה גם במלחמות העולם, וב-24 באוגוסט 1944, היום שבו שוחררה פריז מהכיבוש הנאצי, דנדנו פעמוני הקתדרלה לאות ניצחון.

הרומן של ויקטור הוגו מ-1831 עורר עניין מחודש בקתדרלה, והוביל למבצע שיפוצים נרחב שהחל ב-1884. במהלך אותם שיפוצים נבנה בראש הקתדרלה צריח מחודד מעץ ועופרת – שקרס אתמול בלהבות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
שריפת התלמוד התרחשה..
השריפה בצרפת היא בדיוק במקום שבו היתה שריפת התלמוד לפני 777 שנה. השריפה אז היתה בערב שבת , ובדיוק בערב שבת האחרון החלה גם השריפה בנוטרדם. בדיוק בחצר נוטרדם שרפו את התלמוד, ובדיוק שם פרצה השריפה שמכלה את נוטרדם עצמו. בשריפת התלמוד נשרפו 24 קרונות מלאים ספרים, ובדיוק 24 קומות נשרפים שם. זה מה שייעשה למי שפוגע בתורת ישראל, ובעם ישראל, בורא עולם לא נשאר חייב לעולם זה רק עניין של זמן, וכל מי שיפגע בישראל ובתורתינו, יתן את הדין ובגדול
אל נקמות ה'  |  16.04.19
2.
בשנת 1240 היתה במקום שריפת התלמוד....
בחודש יוני 1240 נערך משפט פריז לעיני המלך לואי התשיעי. בראש חבר השופטים ישבה המלכה בלאנש מקסטיליה ולצידה אנשי כמורה קתולים. בעקבות משפט זה הועלו באש כ- 12,000 עותקים של כתבי יד של התלמוד בכיכר קתדרלת נוטרדאם בפריז (17 ביוני 1242) והיהודים חויבו לשאת טלאי מיוחד על בגדיהם.
בוב  |  16.04.19
לכל התגובות