אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוני מילוא מכר לגיאורגיה טילים של רפאל ב־50 מיליון דולר צילום: אוראל כהן

רוני מילוא מכר לגיאורגיה טילים של רפאל ב־50 מיליון דולר

בכתב תביעה שהוגש למחוזי ת"א נחשף כי העמלה של מילוא בעסקה עמדה על שיעור גבוה של 9%, ולטענת התובע, רפי אלואשוילי, מילוא גבה 5% נוספים שהחביא משותפיו. עוד טוען התובע כי מילוא העלים את הכספים דרך חברה של אחיו, שלא היה קשור לרפאל

16.04.2019, 06:54 | תומר גנון

איש העסקים וראש עיריית תל אביב והשר לשעבר רוני מילוא תיווך בעסקת נשק שבה נמכרו מערכות טילי קרקע־אוויר מסוג ספיידר (spyder) מתוצרת רפאל, לגיאורגיה בתמורה לכ־50 מיליון דולר. כך נחשף בתביעה ומסמכים שהגיש אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב שותפו לעסקאות, איש העסקים הגיאורגי־ישראלי רפי אלואשוילי.

קראו עוד בכלכליסט

בתביעה בסכום של כ־9.5 מיליון שקל שהגיש אלואשוילי, הוא טוען כי במסגרת העסקה מול רפאל בשנת 2006 הסתיר ממנו מילוא, באמצעות חברה של אחיו המנוח ומנכ"ל תעש לשעבר שלמה מילוא, חלק מעמלות התיווך שהגיעו לו מתוקף ההסכם שנחתם עם רפאל. לטענתו, מילוא הציג לו מצגים לגבי היקף העסקה שבגינם הוא זכאי לדמי תיווך, אולם בדיעבד התברר לו כי סכום העסקה היה גבוה יותר ועמלות תיווך נוספות שולמו מרפאל לחברה שבבעלות אחיו בשנים שלאחר מכן.

רוני מילוא. "אגיב בבית המשפט", צילום: אוראל כהן רוני מילוא. "אגיב בבית המשפט" | צילום: אוראל כהן רוני מילוא. "אגיב בבית המשפט", צילום: אוראל כהן

לפי כתב התביעה, שהוגש באמצעות עו"ד רם ז'אן, עמלת התיווך בעסקה עם רפאל עמדה על 9%, הנחשבת לעמלה גבוהה מאוד. דמי התיווך היו אמורים להתחלק שווה בשווה בין שלושה שותפים: חברה בבעלות אלואשוילי (שלרפ), חברה בבעלות מילוא (מילוא שירותי ניהול) וחברה גיאורגית נוספת בשם שינדזה, שמנהלת גם היא הליכים משפטיים לקבלת מידע ממילוא על עמלות התיווך בעסקאות נשק.

במסגרת הסכסוך בין מילוא לשינדזה פנו הצדדים לגישור אצל ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. אלא שלאחר כמה פגישות, שבהן גבה אולמרט שכר טרחה כולל של אלפי דולרים, הוחלט להפסיק להשתמש בשירותיו. הצדדים ממתינים לסיומם של הליכים משפטיים ביניהם בגיאורגיה על מנת להתקדם בהליכים.

לפי כתב התביעה, בסכסוך המשפטי על עסקאות הנשק של מילוא בגיאורגיה, אלואשוילי ביצע תחשיב שממנו עולה כי חלקו בעמלות, שהסתיר ממנו לכאורה שותפו באמצעות אחיו המנוח, עומד על 4.8 מיליון שקל. בנוסף תובע אלואשוילי להשיב לו 3.7 מיליון שקל, ששילם בגין שיתוף פעולה להכנסת חברת אלביט למיזם לייצור חלקי מטוסים ומכלולים לתחום התעופה האזרחית בטיביליסי.

ההסכם שנחתם בין ממשלת גיאורגיה לאלביט נכנס לתוקף ביולי 2015. בתוספת ריבית והצמדה עומדת התביעה על כ־9.5 מיליון שקל, שמהם מבקש אלואשוילי לקזז כספי הלוואה שלקח בעבר ממילוא בהיקף של כ־1.5 מיליון שקל.

אלואשוילי טוען שהוא ומילוא פעלו יחדיו בתיווך של כמה עסקאות בין גיאורגיה לאלביט, ועסקה אחת ביטחונית גדולה בין גיאורגיה לרפאל לרכישת מערכת ההגנה האווירית. "בין השניים שררו יחסי במשך הזמן יחסי אמון", נטען בתביעה. "מערכת היחסים נמשכה עד אשר התגלה לתדהמתו ואכזבתו הרבה של אלואשוילי, כי מילוא ניצל לרעה את האמון, ובפועל פעל על מנת להונות אותו.

"התרמית נחשפה רק בשנת 2017:רפאל שילמה בפועל סכומי עמלות גבוהים יותר מכפי שדיווח מילוא, תוך שחלק מסכומי העמלות הוסתרו באמצעות כריתת הסכם עמלות נוסף, שפוצל באופן מלאכותי והקנה למילוא עמלה נוספת בשיעור של 5% מעבר לעמלה המקורית ממכירת המוצרים של רפאל בגיאורגיה".

מעו"ד רם כספי המייצג את רוני מילוא נמסר כי נודע להם אתמול על הגשת התביעה והם יגיבו בבית המשפט לאחר שילמדו את תוכנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

60 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה