אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבוכה ביוטיוב: סימנה את סרטוני שריפת נוטרדאם כתוכן קונספירציה מזויף צילום: איי אף פי

מבוכה ביוטיוב: סימנה את סרטוני שריפת נוטרדאם כתוכן קונספירציה מזויף

אלגוריתם השירות הציג תיבת טקסט המפנה למקור אמין לצד שידור חי מהשריפה הגדולה בקתדרלה המפורסמת, כפי שהיא עושה במקרי תוכן חשוד. החברה מיהרה להתנצל והודתה שהתוכנה שלה טועה לפעמים, ושתיבות הטקסט לא יוצגו עוד לצד שידורי השריפה

16.04.2019, 12:04 | שירות כלכליסט

זמן קצר אתמול לאחר שפרצה השריפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז, הועלה ביוטיוב שידור ישיר מזירת האירוע. לצידו, הופתעו גולשים לגלות תיבת טקסט שכללה קטע מתוך אנציקלופדיה בריטניקה שעוסק לפיגועי הטרור של ה-11 בספטמבר. יוטיוב מציגה תיבות כאלה לצד תוכן שהיא מזהה כקונספירטיבי או פייק ניוז, כדי שהקהל יוכל לשפוט את הקליפ לצד טענות של מקור מאומת. אלגוריתם יוטיוב פשוט החליט ששידורי השריפה הם פייק, שנוגע לקונספירציות פיגוע התאומים מ-2001.

קראו עוד בכלכליסט

"אנחנו עצובים ביותר מהשריפה המתמשכת בקתדרלת נוטרדאם", מסר לסוכנות בלומברג דובר יוטיוב. "הכיתובים האלה מתווספים אוטומטית על ידי אלגוריתם והמערכת שלנו טועה לפעמים בזיהוי. אנחנו מסירים את האפשרות להשתמש בתיבות הטקסט בשידורים חיים הנוגעים לשריפה".

השריפה הגדולה בקתדרלת נוטרדאם, צילום: twiiter/ @choishines השריפה הגדולה בקתדרלת נוטרדאם | צילום: twiiter/ @choishines השריפה הגדולה בקתדרלת נוטרדאם, צילום: twiiter/ @choishines

זו לא הפעם הראשונה שיוטיוב סופגת ביקורת הנוגעת לשידור סרטונים מטעים או של קבוצות קיצוניות. אף שמדובר באתר הסרטונים הגדול בעולם, ביוטיוב מתקשים לנצל כראוי את התוכנה והבדיקות האנושיות כדי להבין ולפקח על מיליוני שעות של סרטונים שמועלות בכל יום. רק בחודש שעבר שודר ביוטיוב הטבח במסגדים בניו זילנד. בדומה, סרטונים המטילים ספק בעובדות חשובות כמו הנחיתה על הירח והיעילות של חיסונים, עולים באופן תדיר באתר. בדיוק כפתרון לבעיה הזו השיקו בשנה שעברה את תיבות המידע, הכוללות תכנים הלקוחים מאתרים כמו וויקיפדיה, וזאת כדי להוות תגובת נגד לסרטונים הסותרים עובדות ידועות.

לפי הודעת החברה, בכל שבוע עולות "עשרות מיליוני" תיבות מידע מתחת לסרטונים. בעיית הפצת המידע הכוזב אינה נחלתה הבלעדית של יוטיוב. אתמול פשטו בטוויטר שלל תיאוריות קונספירציה ודיווחים לא נכונים בנוגע לשריפה, כולל טענה בחשבון מזוייף של CNN כי מדובר במעשה טרור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
קונספרציה בדרכ שקר
לא מאמין ל לשקרנים גזענים אנטישמים[משתי צדדי הקשת] נניח שקבוצה א מאמינה בא וקבוצה ב היא מאמינה בב וגם קבוצה ג מאמינה בב וקבוצה ד היא תוצאה של ב וג ומאמינים בב וכן על זה הדרך למה להאשים את קבוצה א שממלא מדובר לחלק מהאנטישמים במיעוט במיעוט של חלק א אז אם כברת תאשימו את חלק ב וג וד שאתם מפחדים לעשות כי הכל שקר וסתם מתנפלים לצד א[והכי חשוב שהאנטישמים יאשימו את עצמם]כש שיש מאות ואולי אלפי תאוריות אחרות ונגדיות ג יכול להיות שסוכנים של סדאם סודאן שהיום היא במגמת שינוי איראן חמאס חיזבאללה לוב אלקעיידה ומדובר ובקשר לבנין ה3 הי שמור וגם הבנין התפוצץ מגז שעף לבנין כנראה שניכוז גבוהה עבר לבנין [מהרוח וההדףו ריעדות של 2 בנינים שקרסו וחשמל גלוי בטעות סיגריה מההיסטריה אפילו ששחכו לכבות בה שארהב לא כולה הייתה באש נס בזכות הקבה נצח ישראל לא ישקר ארהב לא מפרטת במדויק ובצדק שמחבלים עבריינים וחולי נפש לא ידעו אני גם לא יודע וזה בסדר ולטובתינו ושיש מאות ואולי אלפי תאוריות אחרות ונגדיות ששוללות קוספרציה
בקשר לשקרנים גזענים אנטיש  |  09.04.20
1.
התוכנה עשתה טעות?! לא יכול להיות!
חשבתי אנחנו כבר בעידן של DEUS EX MACHINA שהמכונה היא אלוהים ואין באגים? רגע בעצם, זה רק מאה עשרים ואחד כאשר המחשבים קיימים סהכ איזה 60 שנה. אנשים מסוימים (שלא קשורים למחשבים) כנראה חושבים שאנחנו כבר בעתיד הרחוק הזה ובאים עם ציפיות מטורפות מתוכנה. אבל עזבו שניה תוכנה. אם היו מציגים סרטון כזה לבן אדם ללא אפשרות של בדיקת CROSS REFERENCE - מה בדיוק הסיכוי שבעידן הנוכחי של פייק ניוז הוא היה מזהה את הסרטון כאוטנטי? אירוע דרמטי באחד האתרים המפורסמים בעולם ישר מעלה חשד של פייק ניוז אצל כל אדם שפוי.
איש מחשבים  |  16.04.19