אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסיה: אושר חוק צנזורת אינטרנט שנוי במחלוקת צילום: איי פי

רוסיה: אושר חוק צנזורת אינטרנט שנוי במחלוקת

החוק יחייב שירותים מקוונים לפעול דרך שרתים על אדמת רוסיה, תחת פיקוח ובקרה של סוכנויות המודיעין במדינה. הנימוק הרשמי הוא מיגון תשתיות מקוונות בפני מתקפות סייבר חמורות, אך בפועל מדובר בכלי לצנזורה המונית ואיתור מתנגדי שלטון

16.04.2019, 12:56 | שירות כלכליסט
הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי אימץ חוק שמרחיב את שליטת הממשלה על האינטרנט, חוק שמעלה חשש מצנזורה נרחבת. הדומא - הפרלמנט הרוסי - הצביע ברוב גדול לטובת החוק. הוא יכנס לתוקפו לאחר אישור הבית העליון של הפרלמנט וחתימת הנשיא פוטין, שלבים שצפויים להתבצע בקרוב וללא קשיים.

קראו עוד בכלכליסט

החוק החדש יחייב ספקיות אינטרנט וחברות שפועלות במדינה להתקין ציוד שיתעל את תנועת הרשת ברוסיה דרך שרתים שנמצאים על אדמת רוסיה, ומנוטרים בידי השלטון. כך יוכלו סוכנויות מודיעין לזהות פעולות חשודות של מודיעין אויב, ולגלות מיקומים ותוכניות של מתנגדי שלטון למיניהם. תומכי החוק טוענים שמדובר במנגנון בטיחות שיאפשר למנוע מתקפת סייבר שתשבית תשתיות קריטיות ומחשבים ארגוניים במדינה.

כיסויי סמארטפון עליהם דמותו של הנשיא פוטין כיסויי סמארטפון עליהם דמותו של הנשיא פוטין כיסויי סמארטפון עליהם דמותו של הנשיא פוטין

ואולם, בשנים האחרונות הסתמנה רוסיה כגורם תוקפני בתחום הסייבר, שחוליות האקרים מטעמו ביצעו שורה ארוכה של מתקפות מורכבות נגד תשתיות קריטיות באוקראינה, למשל. כמו כן, מבצעים האקרים ממקור רוסי מתקפות גניבת מידע וניטור רשתות ברחבי העולם, תוך ניסיון להסתנן למערכות של שחקנים פוליטיים בעת מהלכים לאומיים רחבים - מהבחירות בארה"ב, טורקיה ואחרות, ועד להצבעה הבריטית על הפרישה מהאיחוד האירופי.

בנוסף, נראה שהחוק יקל על הרשויות ברוסיה במאבקן במתנגדים מבית. מדיניות הצנזורה של פוטין זכתה לביקורת קשה מקרב גורמים ליברליים במערכת הרוסית, שהפגינו בחודש שעבר ברחובות נגד החוק. אחד ממהלכי המחאה הגדולים בנושא החל לפני שנה, כשאפליקציית טלגרם המאובטחת נחסמה באופן מוגבל במדינה בשל חוסר יכולתו של השלטון לעקוף את הצפנתה. רגולטור התקשורת הרוסי הורה על חסימת כ-18 מיליון כתובות IP כדי לחסום את טלגרם, אך בפועל גרם לשיבושים במנוע החיפוש של גוגל, בג'ימייל וביישומים מובנים באנדרואיד, מערכת הפעלה למובייל הפופולרית במדינה.

בעקבות הפרסומים על הצעדים שנקטה הממשלה נגד טלגרם, פרצה מחאה רבתי שהתאפיינה בשיגור מטוסי נייר מחלונות בניינים ברחבי המדינה (לוגו טלגרם הוא מטוס נייר). לטלגרם כ-14 מיליון משתמשים רשומים ברוסיה, מספר שככל הנראה צמח בעקבות פעולות הממשלה נגד האפלקציה. לפי הערכות, טלגרם היא חלופה מרכזית לשירותים מקוונים שנמצאים תחת ניטור השלטון. יש להניח שעם כניסת החוק החדש, יתחדשו גם המחאות; בין אם הניטור מוצדק ובין אם לא, הוא צפוי להאט את מהירות הגישה של משתמשים לשירותים מקוונים ולפגוע בביצועי מערכות וחברות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות