אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסקטור המוביל להשקעה ב-2019 – מבני תעשיה ולוגיסטיקה בארה"ב

הסקטור המוביל להשקעה ב-2019 – מבני תעשיה ולוגיסטיקה בארה"ב

סקר שנתי של ארגון AFIRE הבינלאומי, המאגד את משקיעי הנדל"ן הגדולים ביותר בעולם, מצביע על המגמות העיקריות בקרב משקיעי נדל"ן ברחבי העולם – וגם על החששות והסיכונים בענף

16.04.2019, 17:40 | נעה אורן, בשיתוף פרופימקס
באיזה אפיק להשקעה בארה"ב יבחרו המשקיעים הזרים ב-2019? ארגון AFIRE

(A Fellowship for International Real Estate), ערך בין חבריו, מומחי נדל"ן מרחבי העולם, סקר ממנו עולה כי 79% מהם יגדילו את החשיפה שלהם לנדל"ן תעשייתי וללוגיסטיקה בארה"ב. במקום השני נמצאים מתחמי המולטיפמילי (מקבצי דיור להשכרה), כאשר 71% מהמשקיעים צופים שיגדילו חשיפה לסקטור.

AFIRE הוא ארגון הנדל"ן החשוב בעולם שרק שניים מחבריו הם ישראלים – ובהם אלחנן רוזנהיים, הנמנה על חברי הבורד של הארגון, והמייסד והמנכ"ל של פרופימקס, שמתמחה בהשקעות נדל"ן בחו"ל, השקעות אלטרנטיביות ואנרגיה מתחדשת כבר 22 שנה.

הארגון הוקם ב-1988, במטרה לשרת את צרכיהם של משקיעים בינלאומיים בנדל"ן המנווטים את דרכם בין האתגרים של השקעה בארה"ב. במשך 30 שנה, AFIRE הוא קהילה מאוחדת של משקיעים מרחבי העולם, וכולל יותר מ-200 משקיעים מוסדיים ומנהלי השקעות מ-24 מדינות. הארגון עוזר לשפר את איכות ההשקעות בנדל"ן ברחבי הגלובוס באמצעות מפגשים, פרסומים וסקרים שנתיים.

 

משקיעים כשירים, לחצו כאן לפרטים נוספים על השקעה עם פרופימקס >>

לוקחים בחשבון סיכונים

באופן כללי, מעיד הסקר של AFIRE על בסיס חזק להשקעה בנדל"ן בארה"ב, אך גם על חשש גובר מפני סיכונים חיצוניים לשוק. כך למשל, 83% מחברי הארגון מצהירים כי שינוי האקלים ישפיע על אסטרטגיית תיק הנכסים שלהם בעשור הקרוב. הסקר, שתוצאותיו פורסמו לפני מספר ימים, מתאר את התובנות והאינדיקטורים בהם משתמשים משקיעים מוסדיים וגופים גדולים הפועלים במגוון סקטורים, ב-16 שווקי נדל"ן גלובליים.

לדברי המשיבים לסקר, הם מביאים בחשבון סיכונים גיאופוליטיים, כלכליים וסביבתיים, עוקבים מקרוב גם אחרי סיכונים בטווח הקצר כמו שינויים בשערי הריבית, פוליטיקה גלובלית וענייני מדיניות, וגם אחרי סיכונים פוטנציאליים לטווח הרחוק – כגון ההשלכות של שינויי האקלים.

 

ביצועים חזקים לנדל"ן מסחרי

כאמור, מבני תעשייה ולוגיסטיקה בנוסף למתחמי מולטיפמילי, מוסיפים להיות סקטורים חזקים, בהם שואפים חברי הארגון להגדיל את השקעתם.

גונאר ברנסון, מנכ"ל AFIRE, ציין כי "נדל"ן מוסיף לרשום ביצועים טובים, והוא חלק חשוב בכל אסטרטגיית תיק נכסים לטווח הארוך".

"כשמוסדות בינלאומיים מחזיקים בנכסים לפרק זמן של כ-10 שנים ויותר, הם עוקבים מקרוב אחרי הגורמים שמניעים צמיחה בערים גלובליות, כמו גם אחרי הסיכונים, ומתאימים אליהם את האסטרטגיה שלהם. העובדה שנדל"ן בארה"ב משך באופן היסטורי כמויות גדולות של הון ממשקיעים מוסדיים ופרטיים מסביב לעולם בשנים האחרונות, מצביעה בבירור על הביטחון בביצועי הסקטור הזה לטווח הארוך".

 
מתחם מולטיפמילי בארה"ב מתחם מולטיפמילי בארה"ב מתחם מולטיפמילי בארה"ב

אלטרנטיבה לקמעונאות

אלחנן רוזנהיים מוסיף כי "רוב החברים בארגון מעריכים כי יהיה גידול בהשקעה בנדל"ן לוגיסטי - בשיעור הגדול ביותר. פרופימקס משקיעה בלוגיסטיקה כבר הרבה מאוד שנים ומאמינה בסקטור הזה. השקעת הלוגיסטיקה הראשונה שלנו נעשתה בשנת 2006 בארה"ב, ובגרמניה השקענו בשנת 2011 במרכז לוגיסטי בפרנקפורט בעסקה בשווי של 43 מיליון יורו. מאז השקענו בעשרות רבות של מרכזים לוגיסטיים בארה"ב.

במחלקת המחקר של פרופימקס מעריכים כי סקטור הלוגיסטיקה מהווה אלטרנטיבה לענף הקמעונאות, שאינו יציב בשנים האחרונות. "מאחר שחלק גדול מהמסחר עבר לאינטרנט, יש צורך במרכזים לוגיסטיים רבים שבהם מאחסנים את הסחורה ומהם משנעים אותה לרחבי העולם. לכן, אנחנו משקיעים גם במרכזים עצמם, הן בנכסים מניבים והן בבניית מרכזים לוגיסטיים".

 

משקיעים בנכסים מניבים ויציבים (Core Investments)

 

ממצא נוסף מהסקר מעיד כי המשקיעים מביעים אמון בתנאים כלכליים חזקים להשקעה בארה"ב. 14% מהם מצפים כי ב-2019, יהיו בארה"ב הזדמנויות השקעה אטרקטיביות אף יותר מאשר ב-2018, כולל שווקי נישה.

אשר לסיכונים, 78% מהמשיבים הסכימו כי סכסוכי הסחר המתמשכים בין ארה"ב למדינות אחרות ישפיעו על השקעות חוצות גבולות ב-2019.

על אסטרטגיית השקעה מתמשכת ומאוזנת לטווח הארוך מעידה העובדה ש-41% מהמשיבים דיווחו על הקצאה לנכסים מניבים ויציבים (Core) המהווה יותר מ-75% מההון שלהם, אסטרטגיית ההשקעה הדומיננטית ביותר. בנוסף, 60% מחברי הארגון דיווחו שיותר מ-50% מנכסיהם מושקעים ב-Core, ו- 3% משקיעים רק בנכסים מניבים לצורך הכנסה שוטפת.

לסיכום, מציין רוזנהיים את החשיבות של בחינה מעמיקה של ההשקעה. "גם כאשר מדובר על השקעה בסקטור מומלץ, כמו למשל מרכזים לוגיסטיים, חשוב מאוד להשקיע יחד עם שותף מקומי בעל ידע וניסיון בתחום. מגוון האפשרויות אמנם מייצר הזדמנויות, אך גם לא מעט השקעות שעלולות להיות פחות מוצלחות. ניסיון ובחינה מעמיקה של ההשקעה, יכולים לסייע בצימצום הסיכונים".

 

משקיעים כשירים, לחצו כאן לפרטים נוספים על השקעה עם פרופימקס >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות