אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה להסתפק בתשואה של 5% אם כל השוק מלא ב־10% צילום: שאטרסטוק

למה להסתפק בתשואה של 5% אם כל השוק מלא ב־10%

ווסטדייל היא האמריקאית הראשונה שחזרה לגייס חוב בת"א השנה, בזמן שתשואות מקבילותיה דו ספרתיות. היא גייסה 500 מיליון שקל בריבית 4.8%

17.04.2019, 08:02 | צלי גרינברג

חברת הנדל"ן האמריקאית ווסטדייל (westale America) הודיעה אתמול לבורסה, כי השלימה גיוס חוב במסגרת המכרז המוסדי של 500 מיליון שקל בריבית של 4.8% בהנפקת איגרות חוב (סדרה א'). זאת לאחר שקיבלה ביקושים כפולים מסכום הגיוס שביקשה ‑ בגובה מיליארד שקל. את ההנפקה הובילה חברת ברק קפיטל חיתום בניהולו של צביקה מנס, יחד עם יועץ ההנפקה אמיר ג'יריס. 

קראו עוד בכלכליסט

בגיוס השתתפו חמש חברות ביטוח וגמל במסגרת מכרז בהצעה לא אחידה, שרכשו אג"ח בטווח של עד 100 מיליון שקל בממוצע כל אחת. לטובת הגיוס שיעבדה ווסטדייל נכסים בגובה 700 מיליון שקל, הכוללים בנייני משרדים ומתחמי מולטי פמילי (מקבצי דיור).

גורמים בשוק ההון המכירים את ההנפקה ותוצאותיה, מסרו ל"כלכליסט", כי "אמנם נכסי החברה ממוקמים בטקסס ולא בניו יורק, כמו בחברות הנדל"ן האמריקאיות האחרות שגייסו חוב בישראל ‑ סילברסטין ורילייטד, אבל החברה עומדת איתן באותה שורה. זו אחת החברות הזרות הטובות שהגיעו לגייס בבורסה בתל אביב", הוסיפו. "החברה פועלת באחוז מינוף נמוך ויחס החוב שגייסה לבטוחות שהעמידה עומד על 71%". האג"ח של סילברסטין עם מח"מ (משך חיים ממוצע) של 3.9 שנים, במרווח של 2.6%, ובתשואה של 3.58%. האג"ח של רילייטד עם מח"מ של 1.34 שנים, במרווח של 2.83%, ובתשואה זהה למרווח של 2.83%, המרווח של ווסטדייל - 3.5%.

"שטר הביטחון שהעניקה החברה, בעיקר עקב לחץ מהאוצר לרכישת חוב מהחברות הזרות, הוא מהטובים שיש בין החברות האמריקאיות כיום. יש לציין לזכות החברה שהיא הייתה שקופה לחלוטין בהתנהלות, ונתנה לדוגמה, שיעבוד גם על הנכס וגם על חברת הנכס. בנוסף, החתם עצמו חתם על חיתום של 25% מהנפקה שגם הראה אמונה וביטחון בחברה".

הגיוס של ווסטדייל הוא הראשון מאז שסימני שאלה רבים עלו בנובמבר האחרון על אפשרות של החברות האמריקאיות לעמוד בהתחייבויותיהן כלפי מחזיקי האג"ח. זאת לאחר שעברו להיסחר בתשואות דו ספרתיות. הפעם האחרונה בה התבצע גיוס חוב של חברת נדל"ן אמריקאית היה במאי 2018, אז גייסה קבוצת הנדל"ן האמריקאית סילברסטין פרופרטיז 180 מיליון שקל באמצעות הרחבת סדרה א' של איגרות החוב שלה.

ווסטדייל, שבבעלות משפחת קימל (90%) וג'ו בירד (10%), גייסה את החוב במח"מ (משך חיים ממוצע) של 5.5 שנים. לחברה נכסים בשווי של 1.36 מיליארד דולר, הון עצמי של 630 מיליון דולר והיא פועלת לאחזקה וניהול של מתחמי מולטי פמילי (71%), משרדים (19%), ופרוייקטים להקמה (10%).

הבהרה: אתמול פורסמה במדור זה טבלת תשואות קרנות ההשתלמות. הקרן של אנליסט השיגה תשואה של 5.39% מתחילת השנה וסיימה שנייה מבין כלל הקרנות הן מתחילת השנה והן בתשואה לשלוש שנים, ולא כפי שפורסם אתמול בשגגה.

הבורסה בת"א , צילום: בלומברג הבורסה בת"א | צילום: בלומברג הבורסה בת"א , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות