אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה מזה 3 שנים: יפן דיווחה על גירעון מסחרי צילום: איי אף פי

לראשונה מזה 3 שנים: יפן דיווחה על גירעון מסחרי

מנתונים שפרסם משרד האוצר היפני עולה כי המדינה רשמה גירעון מסחרי של 14.2 מיליארד דולר עבור השנה הפיסקלית האחרונה; מקורו: חששות להאטה בכלכלה העולמית שהובילו לירידה בהיקף הייצוא - שלפי הערכות האנליסטים, צפוי להמשיך ולהצטמצם

17.04.2019, 10:03 | שירות כלכליסט

יפן דיווחה על גירעון מסחרי עבור השנה הפיננסית שהסתיימה במרץ - לראשונה מזה שלוש שנים. מקור הגירעון: החששות להאטה בכלכלה העולמית, שהובילו לירידה בהיקף הייצוא.

קראו עוד בכלכליסט

רובע הקניות קישיג רובע הקניות קישיג'וג'י בטוקיו | צילום: בלומברג רובע הקניות קישיג

על פי הנתונים שפרסם היום (ד') משרד האוצר היפני, בחודש מרץ העודף המסחרי של יפן נפל ב-33%; זאת, על רקע צניחה של 2.4% בייצוא לעומת התקופה המקבילה אשתקד, שנבעה מירידה בייצוא פלדה ומסכי LCD לסין, ועלייה בייבוא של מטוסים, בגדים וגז נוזלי טבעי. בעקבות זאת, רשמה המדינה גירעון מסחרי של 1.59 טריליון ין (14.2 מיליארד דולר) עבור השנה הפיסקלית כולה.

השבוע התחילו יפן וארה"ב בשיחות סחר, שאמורות לפתור את חששות האמריקאים מהגירעון המסחרי שלהם מול המדינה האסיאתית, הנובע בעיקרו מייבוא של מכוניות. העודף המסחרי של יפן מול ארה"ב עמד בשנה הפיננסית האחרונה על 6.53 טריליון ין, ירידה של 6.7% מהשנה הקודמת.

יפן הייתה בין המובילות של הסכם הסחר הטרנס פסיפי החדש (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership) שנחתם בצ'ילה במרץ 2018, וכלל מספר שינויים להסכם המקורי ממנו פרשה ארה"ב לאחר כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן. הורדת המכסים בשילוב עם עלייה במחירי הנפט סייעו לייבוא היפני לצמוח, בעוד שביקושים נמוכים פגעו בייצוא - עליו נסמכת בעיקר הכלכלה היפנית.

האנליסטים מעריכים כי נפחי הייצוא של יפן ימשיכו להצטמצם. "לא צפויה התאוששות בצמיחת הייצוא, שכן התמ"ג בשותפות המסחר העיקריות של יפן צפוי להאט מ-3.2% ברבעון הרביעי ל-2.4% השנה", העריכו הכלכלנים בקפיטל אקנומיקס, שמצפים גם לירידה של 0.5% בנפחי הייצוא השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות