אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחקיר ראשוני: מדוע התרסקה החללית בראשית? צילום: ‏‏ניצן סדן

תחקיר ראשוני: מדוע התרסקה החללית בראשית?

ממצאים ראשוניים מגלים כשל לא ברור במד תאוצה, ניתוקי תקשורת בין החללית והקרקע, ולבסוף ניתוק של המנוע - מה שלא איפשר האטה מבוקרת והוביל להתרסקות; התחקיר המלא יושלם בתוך מספר שבועות

17.04.2019, 10:42 | ניצן סדן

כשל מסתורי במנוע, ליקוי בהעברת נתונים ומד תאוצה שהתנהג מוזר: מנכ"ל עמותת SpaceIL, עידו ענתבי, הציג את הממצאים הראשונים מתחקיר ההתרסקות. לדבריו, החקירה המלאה תימשך עוד מספר שבועות, ובסופה יתפרסמו המסקנות.

קראו עוד בכלכליסט

החללית בראשית, ששוגרה ב-22 בפברואר, השלימה את מסעה לירח ללא תקלות, אך בעודה מתקרבת לנחיתה, חל כשל משמעותי והיא התרסקה במקום לבצע נחיתה מבוקרת.

תא השליטה, בטרם התרסקות החללית, צילום: ‏‏ניצן סדן תא השליטה, בטרם התרסקות החללית | צילום: ‏‏ניצן סדן תא השליטה, בטרם התרסקות החללית, צילום: ‏‏ניצן סדן

הכשל ארע בשלב ההאטה, כשהחללית התקרבה אל פני הירח תוך שהמנוע הראשי בולם אותה, ומנועי התמרון מייצבים אותה ביחס לקרקע. ראשית הליקוי היה באובדן טלמטריה - החללית חדלה מלהציג לתא השליטה את מהירות וגובה טיסתה, כמו גם מדדים נוספים. לאחר מכן כבה המנוע מסיבות לא ידועות. "ראינו חמישה-שישה ניסיונות הפעלה של המנוע. כשנסיים את התחקיר המלא יהיו לנו הרבה תובנות למשימה הבאה", אמר ענתבי.

התרסקות החללית הישראלית: מה השתבש - ומה יקרה עכשיו? אחרי שנים של פיתוח, גיוס הון והנדסה יצירתית ביותר, הצליחה החללית בראשית להגיע לירח, אך התרסקה על פניו בשל ליקוי טכני. מה קרה בדקות האחרונות של המשימה, וכיצד תשפיע ההתרסקות על מיזמי החלל בארץ? ניצן סדן, 98 תגובותלכתבה המלאה

הוא הסביר שכיבוי המנוע הראשי בשלב ההאטה וההנמכה הוא בגדר גזר דין מוות למשימה. "אם האירוע לא היה קורה, כנראה שהחללית הייתה חוזרת לתפקוד רגיל. פקודת ההפעלה לא גרמה לכיבוי המנוע הראשי ישירות אלא לאתחול במחשב ומשם התגלגלו העניינים". לדבריו, מתבצע תחקיר מעמיק של המשימה כולה - מהשיגור ועד להתרסקות - כדי להפיק לקחים לקראת המשימות הבאות.

ליקוי אחד שכבר זוהה היה ב-IMU, אחד ממדי התאוצה של החללית. לפי ענתבי, יתכן שתהליך הבחינה של הרכיב לא התייחס להשפעות שונות של התפקוד בחלל, מה שהוביל לניתוקו. ואולם, לא בטוח שזה היה הגורם שהתחיל את שרשרת האירועים שהובילה לכיבוי המנוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
פרספקטיבה
כל פרויקט החללית הוא משחק של תינוקות מגודלים בכסף גדול לא שלהם. פרויקט לאומי לכאורה שאין בו כל תועלת למעט פרנסה לא רעה לדי הרבה אנשים שכבר יש להם הרבה כסף בלאו הכי. תעודת עניות למדינה שבה שלושה "יזמים" (ללא רקורד) אחרי כמה בקבוקי שתיה הוגים רעיון מטומטם של חללית לירח ומצליחים לסחוף נשיא מדינה, ראש ממשלה, שרים, מנכ"לים, טייקונים למיניהם ועוד. בושה!
קוליברי  |  17.04.19