אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חלוקת התיקים המסתמנת: ליברמן לביטחון, כחלון לאוצר, סער לתיירות צילומים: אבי מועלם , אלכס קולומויסקי

חלוקת התיקים המסתמנת: ליברמן לביטחון, כחלון לאוצר, סער לתיירות

ישראל כץ ימונה לשר חוץ, גלעד ארדן לשר התחבורה, מירי רגב לביטחון הפנים, הרב רפי פרץ לחינוך וסמוטריץ לשיכון. אמיר אוחנה לשר התקשורת וגילה גמליאל לתרבות. כך מעריכים במערכת הפוליטית שתיראה הממשלה הבאה

17.04.2019, 18:54 | צבי זרחיה

נשיא המדינה ראובן ריבלין יטיל הערב (ד') על ראש הממשלה בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה החדשה. לנתניהו יוקצו 28 ימים להקמת הממשלה, ואם לא יעמוד ביעד אז יקבל עוד 14 ימים. ההערכה היא שעד סוף מאי או תחילת יוני,  יציג נתניהו את ממשלתו החדשה בפני הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

בפני ריבלין המליצו ראשי סיעות המונים 65 ח"כים על נתניהו: הליכוד, יהדות התורה, ש"ס, איחוד מפלגות הימין, ישראל ביתנו וכולנו. לפי מפתח של 2.5 ח"כים על כל שר - יקבל הליכוד עוד 3 משרות של שרים חדשים: ציפי חוטובלי, אמיר אוחנה ודודי אמסלם.

נתניהו כבר החל בשיחות עם ראשי המפלגות שצפויים להצטרף לקואליציה ואתמול נפגש עם יו"ר איחוד מפלגות הימין הרב רפי פרץ שצפוי לקבל את תיק החינוך (למרות הודעת נתניהו מלפני חודש שתיק החינוך יהיה בידי הליכוד. מירי רגב, וגילה גמליאל לטשו עיניים לתיק זה). לבצלצל סמוטריץ, שקיבל בהסכם עם פרץ את האפשרות לבחור את התיק הבכיר, יוצע ככל הנראה תיק השיכון שהוחזק בקדנציה הקודמת על ידי אורי אריאל חבר מפלגתו - האיחוד הלאומי - אף שסמוטריץ' מעוניין בתיק המשפטים. 

בצלאל סמוטריץ, יהיה שר השיכון, צילום: תומריקו בצלאל סמוטריץ, יהיה שר השיכון | צילום: תומריקו בצלאל סמוטריץ, יהיה שר השיכון, צילום: תומריקו

ליברמן יקבל את תיק הביטחון וח"כ עודד פורר מישראל ביתנו את תיק הקליטה. פורר כיהן כמנכ"ל משרד הקליטה לפני שנבחר לכנסת ב-2015. נציג ישראל ביתנו יקבל ראשות של ועדה בכנסת.

מפלגת ש"ס בראשות אריה דרעי תקבל את תיק הפנים והפריפריה שבהם ימשיך דרעי להחזיק. תיק הדתות ימסר לאחד מח"כי ש"ס איציק כהן או משולם נהרי. ש"ס צפויה לקבל גם משרת סגן שר. מי מהשניים שלא ימונה כשר יהיה סגן שר.

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה ימשיך לכהן בתפקידו, ח"כ אורי מקלב צפוי להתמנות כסגן שר החינוך. יהדות התורה תתבע משרת סגן שר נוסף עבור ח"כ מאיר פרוש לנוכח העלייה  במספר המנדטים שלה ל-8. משה גפני ימשיך לכהן כיו"ר ועדת הכספים.

שר האוצר משה כחלון מכולנו ישאר בתפקידו כשר האוצר. שר הכלכלה אלי כהן צפוי אף הוא להמשיך בתפקידו. כולנו תקבל את ראשות ועדה העבודה ורווחה או הרפורמות עבור ח"כ יפעת שאשא ביטון.

מירי רגב למשרד לביטחון פנים, צילום: אורן אהרוני מירי רגב למשרד לביטחון פנים | צילום: אורן אהרוני מירי רגב למשרד לביטחון פנים, צילום: אורן אהרוני

גדעון סער יהיה שר התיירות

בליכוד צפויות תזוזות לחלק מהשרים: שר התחבורה ומ"מ שר החוץ ישראל כץ יפרד ממשרד התחבורה לאחר 10 שנים וימונה לשר חוץ קבוע. השר לביטחון פנים גלעד ארדן יהיה שר התחבורה, ואותו תחליף מירי רגב כשרה לביטחון פנים. תיק התרבות צפוי להינתן לשרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל שתעביר את התיק שלה לידיו של יו"ר הקואליציה היוצאת ח"כ דודי אמסלם.

על תפקיד שר המשפטים נאבקים שניים: יריב לוין ובצלאל סמוטריץ'. גדעון סער ימונה לשר התיירות.

השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי ישאר בתפקידו, וכמוהו שר האנרגיה יובל שטייניץ. זאת למרות ששטייניץ הוזכר כמועמד לכהן כשר משפטים או תקשורת.

גדעון סער, שר התיירות, צילום: עמית שעל גדעון סער, שר התיירות | צילום: עמית שעל גדעון סער, שר התיירות, צילום: עמית שעל

שר המדע אופיר אקוניס צפוי אף הוא להישאר בתפקידו, גם השר להגנת הסביבה זאב אלקין וגם שר הרווחה חיים כץ. אלקין יוותר על תיק ירושלים ומורשת לטובתו של , ראש עיריית ירושלים לשעבר.

בין השרים החדשים (נוסף לאמסלם וברקת): אבי דיכטר ימונה לשר ההסברה ושר לענייני מודיעין, אמיר אוחנה לשר התקשורת וציפי חוטובלי לשרת התפוצות.

ח"כ יולי אדלשטיין צפוי להמשיך ולכהן בתפקידו. כיו"ר הקואליציה ימונה שוב ח"כ דוד ביטן, ונראה שיכהן גם כיו"ר ועדת הכנסת - תפקיד שאותו מילא בעבר. יו"ר ועדת חוץ וביטחון צפוי להיות ח"כ יואב קיש ד) המשמש יו"ר ועדת הפנים בכנסת היוצאת.

ראשות ועדות הכלכלה וביקורת המדינה ימסרו לסיעת כחול לבן. בין המוזכרים לשמש יו"ר ועדת הכלכלה: אבי ניסנקורן, עופר שלח ואורית פרקש הכהן, וליו"ר ועדה לביקורת המדינה: קארין אלהרר ששימשה בתפקיד זה במחצית הראשונה של הכנסת ה-20.

יצוין, כי עם כינון הקואליציה היא צפויה לחוקק בהליך מהיר חוק נורבגי שיאפשר התפטרות של השרים וסגניהם מהכנסת ושיבה אוטומטית אם יפרשו מהקואליציה. עלות 30 ח"כים חדשים היא 30 מיליון שקלים בשנה, 120 מיליון שקל לקדנציה. הכנסת מתכננת להציב קרוואנים לח"כים החדשים בעלות של 21 מיליון שקל. בנוסף תקים אגפים חדשים הכוללים קומה חדשה עבור חברי הכנסת במקום קרוואנים בעלות של 140 מיליון שקלים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות