אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יונקר: "למרות הארכה - עדיין קיים חשש לברקזיט ללא הסכם" צילום: בלומברג

יונקר: "למרות הארכה - עדיין קיים חשש לברקזיט ללא הסכם"

נשיא הנציבות האירופית ז'אן-קלוד יונקר מפציר בבריטניה לנצל את הדחייה בת ששת החודשים שקיבלה כדי להסדיר את פרטי היפרדותה מהאיחוד

20.04.2019, 11:05 | שירות כלכליסט

עדיין קיים חשש שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם שיקל את התהליך, כך אמר נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר, והפציר בבריטניה לנצל את הדחייה בת ששת החודשים שקיבלה כדי לגבש את פרטי עזיבתה.

קראו עוד בכלכליסט

יונקר אמר את הדברים בראיון שנתן לעיתון גרמני, שבוע לאחר שמנהיגי האיחוד נתנו לבריטניה שישה חודשי ארכה להסדיר את היפרדותה מהאיחוד. "אף אחד לא יודע איך הברקזיט יסתיים. זה יוצר אי וודאות גדולה. עדיין קיים חשש שהתהליך יהיה קשה ללא הסכמי פרישה מוסכמים", כך אמר יונקר, שהזכיר גם את הנזק ארוך-הטווח שנגרם לכלכלה האירופית.

הוא אמר שלמרות העובדה שתאריך העזיבה החדש - 31 באוקטובר - אינו מפזר את הערפל לגבי אופן העזיבה, או אפילו עצם התרחשותה, על בריטניה לנצל את הזמן שעומד לרשותה בתבונה. "אני מקווה שהבריטים ינצלו היטב את הזמן הזה. אנחנו לא יכולים להמשיך לדחות את העזיבה ללא סוף. הפיתרון הטוב ביותר עבור בריטניה יהיה לאמץ את הסכם הפרישה המוצע בזמן שנותר", כך יונקר.

יונקר, צילום: בלומברג יונקר | צילום: בלומברג יונקר, צילום: בלומברג

הסכם הפרישה שעליו דנו ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי וראשי האיחוד נדחה שלוש פעמים על ידי הפרלמנט הבריטי. יונקר, שאמור להיפגש עם הנשיא טראמפ בועידת ה-G20 באוסקה ביוני, אמר שלדעתו צפוי "דיון תוסס" עם הנשיא. "הדיון האחרון ארך שש שעות וטוב שלא נכחתם בו", אמר יונקר, בהתייחסו להרמות הקול בפגישתו האחרונה עם טראמפ.

מתחי הסחר בין האיחוד האירופי וארה"ב החריפו בחודשים האחרונים, לאחר שוושינגטון הטילה מכסים על הגוש ואיימה בנוספים. כשנשאל לגבי מכסים אפשריים נוספים לקראת ועידת ה-G20, הציע יונקר להאזר בסבלנות. הוא קרא לגרמניה ולמדינות נוספות להשקיע יותר בהגדלת הצמיחה בגוש, שכלכלתו צפויה להאט, וזאת יום לאחר ששר האוצר הגרמני אולף שולץ דחה לקיחת הלוואות נוספות על מנת לעודד את הצמיחה הכלכלית האנמית של מדינתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות