אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קומיקאי יהודי נבחר לנשיא אוקראינה צילום: אי פי איי

קומיקאי יהודי נבחר לנשיא אוקראינה

וולודימיר זלנסקי, שחקן חסר ניסיון פוליטי שמגלם בסדרת טלוויזיה מצליחה את נשיא אוקראינה, עשה את הבלתי ייאמן ויהפוך לנשיא גם במציאות. לפי המדגמים הוא זכה ל-73% והביס את הנשיא היוצא פטרו פורושנקו. ברקע: העימות עם רוסיה, העוני והשחיתות הפושה

21.04.2019, 20:54 | ynet

הקומיקאי היהודי ווֹלודימיר זלנסקי, שהניסיון הפוליטי שלו מסתכם בגילום דמותו של הנשיא בסדרת טלוויזיה, ניצח היום (א') בבחירות לנשיאות אוקראינה את הנשיא המכהן, פטרו פורושנקו. כך עולה מתוצאות המדגמים שפורסמו הערב, עם סגירת הקלפיות. לפי המדגמים, הוא קיבל 73% מהקולות.

זלנסקי היה קומיקאי במשך יותר מ-20 שנה, ואת מופעי הסטנד-אפ שלו באוקראינה נהג לתבל בחיקויים של פוליטיקאים. בשנת 2015, כשחברת ההפקות שלו נזקקה לשחקן שיגלם אדם מהשורה ההופך לפתע בניגוד לכל הציפיות לנשיא, היה זלנסקי בחירה טבעית.

וולודימיר זלנסקי, צילום: אי פי איי וולודימיר זלנסקי | צילום: אי פי איי וולודימיר זלנסקי, צילום: אי פי איי

בסדרת הטלוויזיה "משרתו של העם", שחזרה ממש החודש לעונה שלישית, מגלם זלנסקי את וסיל הולובורודקו, מורה בתיכון העולה לפתע לגדולה ומתמנה לנשיא אחרי שתלמיד מתעד אותו בסרטון תוקף את השחיתות במוסדות הציבור והסרטון הופך לוויראלי. הנשיא הולובורודקו חסר הניסיון מתגלה כמנהיג טוב המנסה בכנות לשרת את עמו.

זלנסקי נולד בעיר קריבי ריה כשאוקראינה עוד הייתה חלק מברית המועצות, והוא דובר רוסית ברמת שפת אם. עובדה זו תורמת לפופולריות שלו במזרח אוקראינה, אזור שרבים בו הם דוברי רוסית. את קריירת המשחק שלו החל במהלך לימודיו בבית ספר למשפטים, ועד מהרה הוא הפך לכוכב בתוכנית טלוויזיה שבה התחרו קבוצות קומיקאים זו נגד זו. ב-2003 הפכה הקבוצה שבראשה עמד לחברת הפקות הבידור Kvartal 95. הלהיט שלו "משרתו של העם" זכה להצלחה גדולה, ופרקים של הסדרה משודרים עם כתוביות באנגלית בנטפליקס. גם סרט הופק על בסיס סדרת הטלוויזיה.

אוקראינה, נזכיר, היא מדינה בת 45 מיליון תושבים שנמצאת במצב מלחמה כבר חמש שנים ושגם היום היא אחת העניות ביותר באירופה. זלנסקי, שמבטיח להעלות את שכרם של האוקראינים ולהביא את האינטרנט גם לכפרים קטנים, טוען כי היעדר הניסיון הפוליטי שלו הוא יתרון באווירה הפוליטית הנוכחית, והוא מציג את עצמו כפנים חדשות.

זלנסקי, הנשען במידה רבה על בסיס של תומכים צעירים, מודה כי הוא חסר ניסיון, אבל מבטיח שיש לו הכוח להנהיג את אוקראינה. "אין לי את כל הידע, אבל אני לומד עכשיו", אמר החודש בריאיון לסוכנות הידיעות AFP. "אני לא רוצה להיראות אידיוט". מבקריו מדגישים כי המצע שלו אינו ברור.

הנשיא המכהן פורושנקו נבחר ב-2014 אחרי הפיכה עממית שבה הודח הנשיא דאז ויקטור ינוקוביץ', בעל בריתה של רוסיה. בעקבות ההתקוממות הפרו-מערבית פלשה רוסיה לחצי האי קרים וסיפחה אותו אליה, ובמזרח אוקראינה פרצה מלחמה של ממש בין כוחות הביטחון של אוקראינה לבין מורדים בדלנים הזוכים לתמיכתה של מוסקבה.

פורושנקו עלה לשלטון בעזרת הבטחה להילחם בשחיתות, לקרב את אוקראינה למערב ולשים קץ ללחימה במזרח המדינה, אבל חמש שנים עברו והשחיתות עדיין פושה והלחימה במזרח אוקראינה גבתה כבר את חייהם של כ-13 אלף איש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות