אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפניקס וכלל מציעות לרכוש את השליטה במפעיל כביש 6 ב-335 מיליון שקל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

הפניקס וכלל מציעות לרכוש את השליטה במפעיל כביש 6 ב-335 מיליון שקל

חברות הביטוח מציעות לרכוש את מניותיהן של קבוצת אלון ושל אפריקה ישראל בחברת המפעיל; ההצעה של כלל והפניקס גבוהה מההצעה האחרונה של קרן קיסטון, שעמדה על 327 מיליון שקל

22.04.2019, 13:41 | גולן חזני

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

הצעה חדשה ומפתיעה לרכישת השליטה בחברת המפעיל של כביש 6. לכלכליסט נודע כי חברות הביטוח הפניקס וכלל הגישו הצעה משותפת לרכישת מניותיהן של קבוצת אלון ושל אפריקה ישראל בחברת המפעיל, תמורת 335 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הצעה זו גבוהה מההצעה של קרן קיסטון של גיל דויטש ואמיר בירם, שהציעו 327 מיליון שקל תמורת מניותיהן של אפריקה ואלון (64.5% ממניות חברת המפעיל).

מבט מלמעלה על כביש 6, צילום: עמית שעל מבט מלמעלה על כביש 6 | צילום: עמית שעל מבט מלמעלה על כביש 6, צילום: עמית שעל

   

יתרון נוסף של כלל והפניקס טמון בעובדה ששתי החברות יכולות להעמיד את סכום הרכישה באופן מיידי, בלי להמתין לגיוס כמו דויטש ובירם.

אפריקה מחזיקה ב-29% ממניות המפעיל, ואלון ב-35.5%. שתי החברות נמצאות בבעלות מחזיקי האג"ח שלהן, אחרי שהגיעו לחדלות פירעון והסדר חוב.

אסיפת מחזיקי האג"ח סדרה כ"ז של אפריקה לא אישרה את העיסקה עם קיסטון, והתהליך נפתח מחדש. המחזיקים בשתי הסדרות האחרות אישרו אותה וכך גם קבוצת אלון, אבל העסקה עשויה לרדת מהפרק אלא אם קיסטון תשפר את הצעתה מול כלל והפניקס.


שיכון ובינוי מחזיקה בזכות סירוב והצטרפות בכל עיסקה למניות אפריקה ואלון, ולפני כחודשיים הציעה 278 מיליון שקל תמורת המניות.

חברת מפעיל כביש 6 אחראית על תפעול מערכות האגרה ובקרת התנועה בכביש האגרה היחיד הגדול בארץ, תחזוקת הכביש, השירות ללקוחות, גינון וטיפוח נופי, תיקון תקלות, מענה מיידי במצבי חירום, גביית אגרה ושיווק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
כל הכבוד, ועדיין קונים אותנו בחיניי חינם
3 דברים שאולי לא ידעתם על מפעיל כביש 6: 1. זו חברה צומחת. כיום גרים בחריש כ 10000 תושב, אך תוך כמה שנים יגורו 50 אלף. אלה לקוחות מיידיים לביזנס הזה. בטווח הארוך יגורו שם 100 אלף. 2. מי אמר שהמדינה תהפוך את הכביש לחינמי ב 2029? בהחלט יכול להיות שימשיכו לתפעל אותו ככביש אגרה, יתכן עם תנאים פחות טובים לזכיין. כמו כן קראתי לאחרונה שהמדינה מבקשת להוסיף נתיב לכביש, מה שאומר שהזכיין ידרוש את הארכת ה BOT. 3. בעוד עשור יהיו 3 קווי רק"ל בגוש דן. בסבירות גבוהה אז המדינה תחליט להטיל אגרה בכניסה לת"א ומפעיל כביש 6 יהיה קנדידט חזק מאד לתפעול האופרציה הזו, הודות לניסיון מצטבר של שנים רבות. ועסק פנטסטי כזה מוכרים במכפיל 6? פשוט כואב הלב. אם לא היו אונסים אותי כנושה למכור בחיים לא הייתי מוכר כזה עסק. להפך. עסקים כאלה מחפשים בנרות כדי לקנות. אחלה אחלה ביזנס.
dw  |  22.04.19