אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חבילות השכר החריגות בשיכון ובינוי: אנטרופי מנסה לתפוס את הכובע מכל פינה אפשרית צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

חבילות השכר החריגות בשיכון ובינוי: אנטרופי מנסה לתפוס את הכובע מכל פינה אפשרית

חברת הייעוץ, שביצעה עבודה בשכר עבור שיכון ובינוי, אמורה גם להמליץ למוסדיים על חבילת השכר הנדיבה של המנכ"ל החדש אייל לפידות. ייעוץ לגיטימי או ניגוד עניינים? אנטרופי: "שוקלים בחיוב את אישור השכר, כי הדבר יעזור לכלל בעלי המניות"

23.04.2019, 18:02 | רחלי בינדמן
ההכרעה בדבר חבילות השכר החריגות בשיכון ובינוי - למנכ"ל הטרי אייל לפידות, ליו"ר תמיר כהן ולמנכ"ל הפורש משה לחמני - צפויה להתקבל, במידה רבה, בסיוע חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי. זאת, כמובן, אם הממונה על שוק ההון משה ברקת לא יאכוף את דרישתו הטרייה, שמחייבת את הגופים המוסדיים לבצע אנליזה עצמאית לפני קבלת החלטת הצבעה באסיפה הכללית של חברה שבה הם משקיעים.

קראו עוד בכלכליסט

אך ללא קשר להמלצת אנטרופי עולה השאלה עד כמה היא נמצאת פה בניגוד עניינים. לצד הייעוץ למוסדיים מחזיקה אנטרופי בפעילות ייעוץ לחברות ציבוריות בנושאי הממשל התאגידי, תחת אנטרופי ממשל תאגידי. החברה מייעצת להן כיצד לשפר את הממשל התאגידי ואף מדרגת את רמתו. לפני שנה וחצי ביצעה אנטרופי סקר ממשל תאגידי עבור שיכון ובינוי, כלומר לפני שחברת הנדל"ן נרכשה בידי נתי סיידוף.

במאי 2018 צף ועלה פוטנציאל ניגוד העניינים של אנטרופי במסגרת תביעה שהגישה חברת לפידות קפיטל, שבשליטת יעקב (לוקסי) לוקסנבורג, למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א, נגד שיכון ובינוי ואנטרופי. זאת במהלך מאבקה של לפידות על השליטה בחברת איי.די.או גרופ מול שיכון ובינוי וקרן אפולו. לפידות טענה אז כי ההצבעות על מינוי דירקטורים חיצוניים באסיפה הכללית של איי.די.או גרופ בטלות, וכי יש לקבוע שאנטרופי נהגה בניגוד עניינים פסול. זאת כיוון שמצד אחד היא מייעצת למוסדיים הנמנים עם בעלי מניותיה של איי.די.או ואמורים לייצג את האינטרס של הציבור, ומנגד איי.די.או גרופ שכרה את שירותיה - ולמעשה גם בעלי השליטה בה (כולל שיכון ובינוי) - כדי להמליץ לבעלי המניות באילו דח"צים לבחור. בסופו של דבר רכשה קרן אפולו את אחזקותיה של לפידות, ולוקסנבורג משך את תביעתו.

אבל השפעת אנטרופי על המוסדיים למול פעילויותיה הנוספות עולה כעת שוב. מצד אחד היא סיפקה שירותים בשכר לשיכון ובינוי - הן ייעוץ ממשל תאגידי והן ייעוץ ביחס למינוי דירקטורים באיי.די.או - ומנגד היא מספקת במשך שנים רבות, ולמעשה לאורך כל שנות המנכ"לות של אייל לפידות בהפניקס, שירותי ייעוץ בשכר לחברת הביטוח ביחס להצבעותיה באסיפות הכלליות. נוצר כאן פוטנציאל ניגוד עניינים כפול, לכאורה, מעצם העובדה שאנטרופי קיבלה שכר גם משיכון ובינוי וגם מהפניקס, כשזו נוהלה בידי לפידות.

יו"ר שיכון ובינוי תמיר כהן, המנכ"ל החדש אייל לפידות, יו"ר אנטרופי גל סטאל, צילומים: אוראל כהן, עמית שעל יו"ר שיכון ובינוי תמיר כהן, המנכ"ל החדש אייל לפידות, יו"ר אנטרופי גל סטאל | צילומים: אוראל כהן, עמית שעל יו"ר שיכון ובינוי תמיר כהן, המנכ"ל החדש אייל לפידות, יו"ר אנטרופי גל סטאל, צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

אנטרופי גם המליצה ב־2014 לאשר ללפידות שכר נאה בהפניקס, אף כי זה לא אושר בסופו של דבר בלחץ המפקחת על הביטוח דאז דורית סלינגר. אנטרופי שכרה אז את שירותיו של רו"ח חיצוני, יעקב גולדמן, כדי להרחיק את עצמה מההמלצה, לאור העובדה שהפניקס לקוחה שלה.

נראה כי על רקע הוראותיו החדשות של ברקת ופוטנציאל ניגוד העניינים של אנטרופי יהיה קשה למוסדיים - הקולגות לשעבר של לפידות - להסתמך על המלצת אנטרופי, והם יצטרכו לקבל החלטה עצמאית על שכר בכירי שיכון ובינוי.

יו"ר אנטרופי גל סטאל: "אנטרופי מדגישה כי הטענה לגבי חוסר יכולת מתן המלצה מתוקף ניגוד עניינים היא אבסורדית. אם לאנטרופי ניגודי עניינים, אז מה עם רואי החשבון, עורכי הדין ומעריכי השווי? אנטרופי ממשל תאגידי אכן ביצעה סקר בעבור שיכון ובינוי כשנה וחצי לפני רכישתה בידי נתי סיידוף, לאחר האירועים שהחברה עברה ולאור רצונה לשפר את רמת הממשל התאגידי בה.

"אנטרופי עבדה עם הפניקס שנים רבות, ותמשיך לעבוד איתה גם לאחר עזיבת אייל לפידות. הניסיון לטעון שיש בעבודתנו עם הפניקס פוטנציאל לניגוד עניינים מגוחך בעינינו, שכן הוכחנו בעבר עמידה קשה מזו. לעניין שכרו של אייל לפידות בשיכון ובינוי, אנטרופי מבינה את צורכי החברה ואת מטרת הדירקטוריון במהלך זה, וזאת לאחר שיחות עם ועדת התגמול טרם פרסום מתווה השכר. אנטרופי תפעיל שיקול דעת אחראי ומקצועי בבואה לתת המלצת הצבעה. אנטרופי שוקלת בחיוב את אישור שכרו של לפידות, וזאת מתוך הבנה כי הדבר יעזור לכלל בעלי המניות וכלל מחזיקי העניין". 

משיכון ובינוי נמסר: "אנטרופי ביצעה בעבר עבודת ייעוץ בתחום חיזוק הממשל התאגידי עבור החברה. עבודה זו לא הפריעה לאנטרופי להתנגד לתנאי התגמול הן של המנכ"ל הנוכחי של שיכון ובינוי והן של היו"ר שלה, ולתמוך בתנאים אלה רק לאחר שהתמלאה דרישתם להפחית את התגמול באופן משמעותי. אנו דוחים את הטענה ולפיה יש קשר בין עבודת הייעוץ שבוצעה ובין התגמול המוצע ליו״ר והמנכ״ל אשר רובו המוחלט מותנה בביצועים יוצאי דופן עבור בעלי המניות של שיכון ובינוי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
במקום שהשוחד מקובל הנס נעשה !!!
זו היא לצערי התרבות הקלוקלת של שמור לי ואשמור לך והכל נעשה על חשבון גבו השפוף של עובד הקבלן או סתם עובד ללא שם וללא תואר, האליטה השלטת בכלכלה הישראלית היא הקובעת את סדר היום הכלכלי שפירושו עוד ועוד העלאת מחירים עוד יוקר מחיה בלתי סביר,ולא נדבר על הפקרת הפנסיות של עובדי הכפיים לטייקונים רודפי בצע חובבי התספורות, ועל כן חובה לבטל את השכר השערורייתי של לפידות "איש האלוקים"
השקוף  |  24.04.19
8.
לא מבינה את צרות העין?
כמו שכתב גולן חזני במאמרו - התשלום פרידה - 12 מיליון, למשה לחמני זה לכאורה הקופון עבור עסקת הקניה מאריסון במקום לשלם מכיסו של סיידוף. תמיר כהן, מעבר לעברו הבעייתי, מעולם לא ניהל חברה מעל עשרות אנשים, חסר ניסיון בשוק ההון הישראלי ובוודאי שאין לא כל ניסיון להוביל חברה בסדר גודל של שיכון ובינוי, מעבר להיותו נציגו של סיידוף בדירקטוריון לא ברור התגמול המטורף הזה. ואיל לפידות, חסר ניסיון בשוק הנדל"ן - מנהל מנוסה, אבל כמו שכבר למדנו אין בישראל מנהלים ששווים עשרות מיליונים... אז כאשר מדובר בכסף ציבורי ולא בכספו האישי של סיידוף, מותר וראוי לשאול שאלות בנוגע ל 100 מיליון תגמול ל 2 וחצי בכירים שמעל 50 אחוז ממנו ממומן מכספי הפנסיות שלנו. מעניין האם מר סיידוף נדיב כלפי עובדיו גם בחברותיו הפרטיות?
סערה בכוס דבש  |  23.04.19
6.
אין מנכל בארץ ששווה 35 מיליון שקלים.
אם המנכל כזה גאון שיבקש להרוויח שקל לשנה ואופציות ב 50 מיליון ש"ח במחיר מימוש כפול מהיום בתוך 3 שנים. ג.נ הייתי מושקע בשוב ויצאתי בגלל החזירות של המנכלים עוד לא יבשה הדיו מהסכם החלפת הבעלות וכבר כפו להם כמעט 100 מיליון שח ל3 בכירים.
טל רו"ח  |  23.04.19
לכל התגובות