אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשרד לביטחון פנים: עלייה במספר כלי הנשק, והנרצחות צילום: אוהד צויגנברג

המשרד לביטחון פנים: עלייה במספר כלי הנשק, והנרצחות

מנכ"ל: משה אדרי; מזכיר ביטחוני לשר: אבי אדרי נציב שב"ס (מ"מ): אשר וקנין; מפכ"ל משטרה (מ"מ): מוטי כהן

24.04.2019, 06:57 | אתי אפללו

"למשרד לביטחון פנים יש אחריות כבדה לשמור על שלומם של כלל אזרחי ישראל, נשים וגברים, ואולם בקדנציה האחרונה נדמה שנשים עמדו בתחתית סדר העדיפויות, כש־26 נשים נרצחו על רקע מגדרי", מזכירה עו"ד מרים זלקינד משדולת הנשים. "בין היתר, השר היוצא גלעד ארדן הרחיב את תפוצת כלי הנשק המעלים את הסיכון לחייהן של נשים החיות תחת אלימות".

משה אדרי, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים , צילום: אוהד צויגנברג משה אדרי, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים | צילום: אוהד צויגנברג משה אדרי, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים , צילום: אוהד צויגנברג

כך, בממוצע נרצחת בישראל אישה בכל 17 יום בשל מגדרה. המצב העגום והקשיים הקשים בהגנה על חייהן ועל ביטחונן של נשים הובילו לשביתת הנשים הגדולה והראשונה מסוגה מאז קום המדינה. התוכנית למאבק באלימות נגד נשים אושרה ביולי 2017, בעלות של 50 מיליון שקל לשנה, אך לא תוקצבה. רק לקראת 2019 הוקצו לה חלק מהכספים לאחר שביתת הנשים הגדולה.

שתי נקודות בעייתיות נוספות במדיניות המשרד לפי שדולת הנשים הם סחבת בהעברת החוק לאזוק אלקטרוני לגברים שהוצאו נגדם צווי הרחקה, וההחלטה שלא לטפל בתלונות אנונימיות על הטרדות במשטרה, החלטה שמפחיתה את המוטיבציה להתלונן על עבירות אלו.

לגבי פעילות המשטרה למען אזרחיות מדינת ישראל, מציעים בשדולת הנשים לקדם הכשרת מערך החקירה המשטרתי לטיפול בנפגעות עבירות מין, שכיום נתקלות תכופות בתופעות כמו האשמת הקורבן. עוד מומלץ לקדם מאבק בהדרת נשים על ידי הובלת קו נחוש נגד "נורמות צניעות", כמו ניסיונות הלינץ' שנערכו השנה בנשים בבית שמש ובטבריה, ומחיקת נשים מפרסומי חוצות.

בתקופת הממשלה היוצאת, המשרד לביטחון פנים נותר גברי במובהק. כך, למרות שהוותק הממוצע של הנשים בדרגים הבכירים במשרד כמעט כפול מזה של הגברים (16.75 שנים לנשים לעומת 9.3 לגברים), שכרן נמוך בממוצע ב־24% מזה של מקביליהן באותן דרגות (כ־23 אלף שקל לנשים לעומת כ־30 אלף לגברים, בממוצע). במשטרה קיימים פערי שכר בכל הדרגות למעט דרגת ניצב; אלו עומדים על 15.8%
לרעת נשים (בשב"ס המצב טוב יותר, ופערי השכר עומדים על 2.4% בלבד לרעת נשים). ניצב עינת גיל-צובארי, ראשת אגף משאבי אנוש, היא האישה היחידה בראשות אחד מששת אגפי המשטרה. מתוך 20 מפקדי מרחבים, נצ"מ סיגל בר־צבי, מפקדת מרחב איילון, היא היחידה בתפקיד. אף אישה לא עמדה מעולם בראש אחד משבעת המחוזות של המשטרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

תגובה אחת לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
" כש־26 נשים נרצחו על רקע מגדרי... השר ... הרחיב את תפוצת כלי הנשק המעלים את הסיכון לחייהן "
הטעיה אחת - המסר הנלמד מההקשר כאילו כמעט כל רצח היה נמנע בהעדר נשק חם, כאילו אין סכינים, למשל, שיחליפו אותו. הטעיה שניה - העלמת מספר הנשים, אם ישנן בכלל, מתוך ה-26, שנרצחו בנשק שהוחזק ברשיון, הוא, ורק הוא, סוג הנשק שכמותו הורחבה בידי השר. רוב הנרצחות הן מהמגזר הערבי, במגזר זה, ששני מיליון בניו הם אזרחים נאמנים, יש קצת עשבים שוטים שמחזיקים ביותר מ 1/4 מיליון כלי נשק לא חוקיים (כמשתמע מהערכת משטרה שפורסמה ע"י קואליצית ארגוני זכויות אדם ישראליים למניעת רצח נשים), אבל מהכתבה משתמע שדוקא תוספת של כמה עשרות אלפי כלי נשק ברשיון היא הבעיה הקטלנית. הטעיה שלישית- מעצם התלונה משתמע כאילו כלי הנשק אינם עשויים להציל ממות רב. הקומנדו הימי של הפלסטינים משתדל להשיג יכולת להגיע במפתיע לערי ישראל בעזרת כלים תת-מימיים זעירים. חיל הים שלנו מעולם לא התימר להצליח למנוע זאת.
3 הטעיות במעט מלים  |  24.04.19