אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פפסיקו תובעת חקלאים הודים - בגלל תפוחי אדמה צילום: יחצ

פפסיקו תובעת חקלאים הודים - בגלל תפוחי אדמה

ענקית המשקאות והמזון טוענת כי החקלאים גידלו בלא רשותה זן תפוחי אדמה שרשום תחת פטנט ומשמש להכנת המותג לייס; בהודו מוחים: "מדובר בריבונות של הודו על הזרעים והמזון שלה"

27.04.2019, 10:10 | שירות כלכליסט
ענקית המשקאות והמזון האמריקאית פפסיקו תובעת ארבעה חקלאים הודים, שלטענתה גידלו בלא רשותה זן תפוחי אדמה שרשום תחת פטנט של החברה ומשמש להכנת מותג חטיפי תפוח האדמה לייס (Lays).

קראו עוד בכלכליסט

פפסיקו דורשת מכל אחד מהחקלאים פיצויים בגובה 150 אלף דולר, בטענה שהפרו את החוק בכך שגידלו וסחרו בתפוחי האדמה מבלי לקחת חלק בתוכנית המיוחדת של החברה.

התביעה, שהוגשה בבית המשפט בעיר אחמדאבאד שבמערב הודו, עוררה זעם בקרב החקלאים ואחרים במדינה שחוששים כי פפסיקו משתמשת בכוחה כדי להתערב באספקת המזון של הודו. התפקיד של חברות זרות בייצור ומכירת מזון במדינה נחשב לנושא שנוי מאוד במחלוקת, בייחוד בכל הקשור בשימוש בייבולים מהונדסים גנטית.

"מדובר בריבונות של הודו על הזרעים והמזון שלה", הגיב קאפיל שאה, בא כוחם של החקלאים. "פפסיקו מפיצה פאניקה בקרב החקלאים".

כמה קבוצות של חקלאים התאחדו כדי למחות נגד התביעה. הם קוראים לממשלה להתערב לטובת החקלאים ולפעול נגד מי שהם טוענים ש"מטרידים" את החקלאים, כך לפי אמבודהאי פאטל סגן נשיא איגוד החקלאים Bharatiya Kisan Sangh.

תפוחי אדמה, צילום: יחצ תפוחי אדמה | צילום: יחצ תפוחי אדמה, צילום: יחצ

האיגוד הזה מקושר למפלגתו של ראש הממשלה נרנדרה מודי, שהגביר את הפיקוח על חברות זרות במסגרת קמפיין הבחירות שיתקיימו במאי.

"אנחנו נילחם בבית המשפט, וגם ברחובות אם נצטרך", הכריז פטאל.

פפסיקו מצידה טוענת כי אותם חקלאים שגידלו את זן תפוחי האדמה בלי רשותה פוגעים בעצם בכל החקלאים שכן עובדים עם החברה ומייצרים אותם לטובת מותג החטיפים. החברה מספקת לאותם חקלאים זרעים ורוכשת מהם בחזרה את תפוחי האדמה לאחר שגידלו אותם.

"פפסיקו היא אחת הקונות הגדולות בהודו של תפוחי אדמה מעובדים והיא אחת החברות הראשונות שעובדות עם אלפי חקלאים מקומיים כדי לגדל זן ספציפי ומוגן של תפוחי אדמה לשם כך", מסר דובר של החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות