אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: אצטדיון חדש תורם 585 מיליון יורו לקהילה שמסביבו צילום: איי אף פי

מחקר: אצטדיון חדש תורם 585 מיליון יורו לקהילה שמסביבו

המחקר של מאסטרקרד, שנעשה על ידי פול פלצ'ר אחד ממייסדי אוניברסיטת עסקי הכדורגל ובמימון מאסטרקרד, חקר את הקהילות סביב עשרות האצטדיונים החדשים שנבנו בשנים האחרונות באירופה

29.04.2019, 10:05 | שירות כלכליסט

אצטדיון חדש יכול לתרום 585 מיליון יורו בממוצע לקהילה שמסביבו. כך לפי מחקר חדש של מאסטרקרד, מעניקת החסות לליגת האלופות.

קראו עוד בכלכליסט

האצטדיון החדש של טוטנהאם. המבנה חייב להיות מותאם לכמה ענפים, צילום: איי אף פי האצטדיון החדש של טוטנהאם. המבנה חייב להיות מותאם לכמה ענפים | צילום: איי אף פי האצטדיון החדש של טוטנהאם. המבנה חייב להיות מותאם לכמה ענפים, צילום: איי אף פי

המחקר, שנעשה על ידי פול פלצ'ר אחד ממייסדי אוניברסיטת עסקי הכדורגל ובמימון מאסטרקרד, חקר את הקהילות סביב עשרות האצטדיונים החדשים שנבנו בשנים האחרונות באירופה. בין השאר ערכו ראיונות עם 2,000 אנשים שחיים קרוב לאצטדיונים חדשים. המחקר אף נותן תחזית נועזת לפיה עד 2060 "ערים חכמות" עם אוכלוסיות של 200 אלף איש או יותר יבנו סביב "סופר אצטדיונים" וקהילות שלמות יפרחו בזכות "כוח הכדורגל". לפי התחזית, "בלב עיר הכדורגל יהיה אצטדיון מתקדם מבחינה טכנולוגית שיבנה ביותר מ-800 מיליון יורו. המבנה יהיה המפתח לעיר ויבנו סביבו מערכת תחבורה ציבורית חכמה, בתי ספר, בתי חולים, חנויות ואפילו יהיה לאצטדיונים כוח משטרתי משלהם".

המחקר התמקד יותר בערים שאירחו משחקי ליגת האלופות ומצא ש"אצטדיונים חדשים מחזקים קהילות חכמות" וש"ספורט הוא הכלי היעיל ביותר ליצירת גיבוש בתוך הקהילה". לפי המחקר, אחד מכל חמישה אנשים הרגישו שתחושת השייכות לשכונה שלהם התגברה בזכות אצטדיון חדש שנבנה בה. לשם השוואה, רק אחד מעשרה חשו שדת היא הכוח המגבש העיקרי של הקהילה. כ-21% מהאנשים שהתראיינו אמרו שכדורגל הוא נושא השיחה העיקרי בהתקהלויות בשכונתם.

המחקר, כאמור, מחשב שאצטדיון חדש תורם מאות מיליונים (585 מיליון יורו בממוצע) בכספים שמושקעים בחנויות ועסקים בסביבת ההאצטדיון, כמו כן השקעות בתשתיות גם כן קורות בזכות האצטדיון החדש.

לפי פול פלצ'ר: "עוד פחות מחמישים שנה, נראה עיר כדורגל שנבנית על אזור לא מפתוח שנמצא פחות משעה וחצי נסיעה לאחד משדות התעופה הגדולים של מדינה. לפי פלצ'ר "האצטדיונים החדשים" יהיו חייבים להיות להיבנות כדי להתאים לכמה ענפים ואירועים. יצטרכו לכלול בבנייתו מלון, אוניברסיטה, מגורי סטודנטים, מרכז רפואי פרטי, אולמות אירועים (חיצוניים ומקורים), מרכז "E-ספורטס" ועוד. פלצ'ר טוען שהמימון ברובו יעשה על ידי "משקיעים עשירים" שמעוניינים להיות במרכז תעשיית הכדורגל והקהילה.

פלצ'ר, אחד ממומחי האצטדיונים המוכרים ביותר בהיסטוריה, נשען בתחזיות שלו על פרויקטים מהעשור וחצי האחרונים. במנצ'סטר סיטי בנו קמפוס חדש לצד אצטדיון איתיחאד והוסיפו בעקבות כך 6,000 בתים חדשים לעיר. האצטדיון של ארסנל, האמירייטס, הוסיף כ-3,000 בתים ללונדון - 40% מהם כדיור ציבורי. "אנחנו רואים איך כדורגל יכול להשאיר מורשת חיובית כיום על ידי בניית אצטדיונים וקהילות חכמים למחר".

"מיליונים אוהבים את הכדורגל והדבר המדהים ביותר שיוצא מהמחקר הזה הוא העובדה שנראה כי הענף יכול להיות כלי חזק מאוד בטיפוח והעצמת קהילות" סיכם פלצ'ר. "כדורגל צריך להיות במרכז העיר ולא 10 מיילים מחוץ לעיר. זה פשוט לא עובד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות