אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרישת ישראל ביתנו: עוד 2.5 מיליארד שקל לקצבאות זקנה

דרישת ישראל ביתנו: עוד 2.5 מיליארד שקל לקצבאות זקנה

ישראל ביתנו מתנה את המשך המשא ומתן הקואליציוני בהעלאת הקצבה החודשית לקשישים עניים ב־550 שקל — עוד לפני דרישת המפלגה לתיק הביטחון או להעברת חוק הגיוס. הליכוד: העלות התקציבית גדולה מדי

29.04.2019, 08:40 | צבי זרחיה

ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן דורשת להנהיג פנסיית מינימום לקשישים בגובה 70% משכר המינימום במשק, כתנאי להמשך המשא ומתן עם הליכוד על הצטרפות המפלגה לקואליציה. "בלי שיימצא פתרון לבעיית הקשישים העניים במדינת ישראל, אין לנו מה להמשיך לנהל משא ומתן" - כך אמר ל"כלכליסט" ח"כ עודד פורר, ראש צוות המשא ומתן של ישראל ביתנו.

קראו עוד בכלכליסט

בליכוד דוחים את הדרישה להנהגת פנסיית מינימום בשל עלותה — 2.5 מיליארד שקל בשנה — שאין לה מקור תקציבי. זאת לאחר שפורר ושאר נציגי ישראל ביתנו העלו את הדרישה בשבוע שעבר בפני צוות המשא ומתן של הליכוד, בראשות שר התיירות יריב לוין. המשא ומתן בין הצדדים יתחדש בימים הקרובים.

פורר הוסיף: "הודענו לליכוד שעוד לפני שמתחילים לדבר איתנו על תיקים - הנושא הראשון שאנחנו רוצים לדון בו הוא פנסיית המינימום. אין טעם להמשיך בקיום משא ומתן על הצטרפותנו לקואליציה אם לא פתרנו את העניין הזה". סוגיית פנסיית המינימום הוצבה אפוא על ידי ישראל ביתנו כתנאי ראשון להצטרפות המפלגה לקואליציה — בניגוד להערכות שהמפלגה תדרוש קודם כל את העברת חוק הגיוס או לקבל לידיה את תיקי הביטחון והקליטה.

ראש צוות המשא ומתן של ישראל ביתנו עודד פורר. "לא נסכים לכפייה דתית", צילום: יצחק הררי ראש צוות המשא ומתן של ישראל ביתנו עודד פורר. "לא נסכים לכפייה דתית" | צילום: יצחק הררי ראש צוות המשא ומתן של ישראל ביתנו עודד פורר. "לא נסכים לכפייה דתית", צילום: יצחק הררי

הגדלה משמעותית

כיום עומדת קצבת הזקנה החודשית של הביטוח הלאומי לקשיש יחיד, כולל השלמת הכנסה, על כ־3,150 שקל ועל כ־5,150 שקל לזוג קשישים. ישראל ביתנו דורשת שקצבת המינימום לקשישים תהיה בגובה של 70% משכר המינימום במשק, שהוא כיום 5,300 שקל בחודש, כלומר שהקצבה תעמוד על 3,700 שקל בחודש ליחיד ועל כ־6,000 שקל לזוג קשישים שאין להם הכנסה אחרת. גובה הקצבה עשוי לעלות בהתאם לגיל. אם תיענה דרישת ישראל ביתנו, כל קשיש יקבל מהביטוח הלאומי תוספת של כ־550 שקל בחודש וזוג קשישים יקבל תוספת של כ־850 שקל.

בישראל ביתנו אומרים כי יישום ההצעה ישנה דרמטית את מצבם של הקשישים. לפי המפלגה, כיום כמיליון קשישים מתגוררים בישראל ומהם כ־200 אלף מקבלים קצבת הבטחת הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי. לפי חישובים שנעשו במפלגה, פנסיית מינימום תשפר את מצבם של אותם 200 אלף המקבלים כיום קצבת הבטחת הכנסה וכן את מצבם של עד 200 אלף קשישים נוספים.

במפלגה מבקשים לעזור כך לכלל הקשישים בישראל אבל בפרט לקשישים שעלו בגיל מבוגר ממדינות בריה"מ לשעבר אשר אין להם פנסיות או הכנסות למעט קצבאות הביטוח הלאומי. במפלגה הוסיפו כי כפי שחוק שכר מינימום קובע שכר חודשי מינימלי, כך, יש לגזור גמלת מינימום בגובה של 70% משכר המינימום במשק.

בקדנציה היוצאת של הכנסת, בלחצה של ישראל ביתנו ומפלגות נוספות הוגדלו קצבאות הזקנה, קצבאות הבטחת הכנסה, וכמו כן הושוו קצבאות הזקנה לעולים לאלו של קשישים ותיקים.

"בלם לתיאבון של החרדים"

כמו כן, במסגרת המשא ומתן הקואליציוני דורשת ישראל ביתנו לחוקק "בלי לשנות פסיק" את חוק הגיוס שהוגש אשתקד על ידי אביגדור ליברמן כשר הביטחון והתקבל בקריאה הראשונה בכנסת. מנגד, המפלגות החרדיות והדתיות — יהדות התורה, ש"ס, ואיחוד מפלגות הימין — התאחדו למעין גוש שדורש להכניס בהצעת החוק שהגיש ליברמן שינויים אשר ייתנו הקלות בגיוס חרדים לצה"ל.

בהתייחסו למשא ומתן הקואליציוני אמר פורר כי ישראל ביתנו תעמוד על אי־הפרת האיזון ביחסי דת ומדינה לכיוון החרדי ולצד חוק הגיוס תדרוש גם את אימוץ מסקנות ועדת ניסים בנושא הגיור. "הפכנו להיות הבלם המרכזי לתיאבון של החרדים. אנו חיים בתחושה שאם לא היינו שם, החרדים היו מקבלים קארד בלאנש (כרטיס פתוח). אנו פועלים לעצור חקיקה דתית שתהפוך את ישראל למדינת הלכה. נראה שהחרדים הם שיכורי כוח. הם אמנם קיבלו מספר נאה של מנדטים, אבל הם שוכחים שיש פה ציבור נוסף גדול מאוד של מצביעים למפלגות אחרות שכן עובדים ומשלמים מסים. אנו בהחלט נבלום כפייה דתית, אבל לא מבקשים לשנות סדרי עולם. הרי את חוק הגיוס שהגיש ליברמן כבר אישרה הממשלה היוצאת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
צדק לקשישים
אם זה נכון ויעמוד על זה בבחירות הבאות יקבל 15 מנדטים למה מיליארדים לחרדים הפרזיטים שלא עובדים ולקצץץ בפנסיות של אנשי הצבא שמקבלים פנסייה תקציבית פורשים בגיל 42 ואחרי הפרישה עובדים בעוד עבודה ותופסים מקום של אלה שאין להם פנסייה מי שיעזור לקשישים ונכים בבחירות הבאות יבחר בענק ביבי??גועל נפש החרדים תופסים אותו מהביצים פחדניהו שקרניהו
יגאל  |  03.05.19
לכל התגובות