אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע מזהירה: בשל הסנקציות - האינפלציה באיראן עשויה לזנק ב-50% צילום: רויטרס

קרן המטבע מזהירה: בשל הסנקציות - האינפלציה באיראן עשויה לזנק ב-50%

על פי התחזית, ההחלטה של ארה"ב להחמיר את הסנקציות, תוביל לכך שהמחירים לצרכן יעלו השנה בכ-50% בממוצע. אם התחזית אכן תתממש, איראן תמצא עצמה במצב דומה לשל סודאן, שנמצאת במשבר עמוק, ולא הרחק מאחורי ונצואלה וזימבבואה

29.04.2019, 09:27 | שירות כלכליסט
קרן המטבע הבינלאומית מזהירה כי החמרת הסנקציות שמטילה ארה"ב על איראן עלולה לדחוף את האינפלציה במדינה לרמתה הגבוהה ביותר מאז 1980. על פי ג'יהאד עזור, שעומד בראש מחלקת המזה"ת ומרכז אסיה בקרן המטבע, החלטתה של ארה"ב משבוע שעבר לבטל את הפטורים שהעניקה לשמונה מדינות שהיו יכולות להמשיך ולרכוש נפט איראני, קרוב לוודאי שתוביל לכך שהמחירים לצרכן יעלו השנה בכ-50% בממוצע. לפני הצעד האמריקאי, ההערכה הייתה כי המחירים יעלו בשיעור ממוצע של 37%.

קראו עוד בכלכליסט

הממשל האמריקאי מקווה לצמצם לאפס את הייצוא של נפט איראני, ובכך למנוע מהממשלה של המדינה האיסלאמית הכנסות חיוניות, ולהפחית את השפעתה הפוליטית במזה"ת. אם התחזית של קרן המטבע אכן תתממש, איראן תמצא עצמה במצב דומה לשל סודאן, שנמצאת במשבר עמוק, ולא הרחק מאחורי ונצואלה וזימבבואה.

איראן. בדרך למשבר עמוק?, צילום: רויטרס איראן. בדרך למשבר עמוק? | צילום: רויטרס איראן. בדרך למשבר עמוק?, צילום: רויטרס

עוד לפני ביטול הפטורים, המטבע האיראני נחלש משמעותית ואיבד שני שלישים מהשווי שלו, "הכלכלה צפויה הייתה להיכנס למיתון במחצית השנייה של השנה", כך לפי דברים שאמר עזור ביום ראשון. "אין ספק כי המצב עוד ילך וידרדר", סיכם.

התחזיות שפורסמו לפני החלטת ארה"ב בשבוע שעבר הניחו כי התמ"ג האיראני יתכווץ השנה ב-6% לאחר התכווצות של 4% בשנה שעברה, אך יתאושש ב-2020. ההערכה הייתה כי על מנת שאיראן תוכל לאזן את התקציב שלה מחיר הנפט צריך לטפס ל-125.6 דולר לחבית. מחיר נפט מסוג ברנט נסחר ביום שישי ב-72.15 דולר.

בקרן המטבע קראו לאיראן לנקוט בצעדים מידיים כדי להקל על המצוקה הכלכלית, כולל אימוץ חוקים נגד הלבנת הון ונגד מימון טרור, שיעזרו לטפל בחולשות במערכת הפיננסית במדינה. כמו כן, עזור מציע לרשויות לתקן את החולשות במערכת הרווחה על מנת שיוכלו להגן בצורה טובה יותר על השכבות החלשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות