אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה יקרה לכלכלה העולמית כשהנפט יגיע ל-100 דולר לחבית צילום: שאטרסטוק

מה יקרה לכלכלה העולמית כשהנפט יגיע ל-100 דולר לחבית

לנוכח הסנקציות של טראמפ על איראן, מחיר הנפט עלה ב-33% מתחילת השנה; חלק מיצואניות הנפט ייהנו מהמשך עליית המחירים, אבל היבואניות ובראשן סין נמצאות בעמדה פגיעה במיוחד, וגם ארה"ב לא בהכרח תרוויח מהמצב

29.04.2019, 16:28 | שירות כלכליסט

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

עליית מחירי הנפט מהווה מכשול נוסף לכלכלה העולמית, במיוחד לנוכח המדיניות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לצמצם לאפס את יצוא הנפט מאיראן.

קראו עוד בכלכליסט


המחיר של נפט מסוג ברנט עלה ב-33% מאז תחילת השנה ומתקרב לרמתו הגבוהה ביותר מזה שישה חודשים. בעוד שמחירים גבוהים יותר כתוצאה מביקושים גבוהים משקפים לרוב כלכלה עולמית יציבה, זעזוע כתוצאה מפגיעה באספקה הוא סימן שלילי. היום (ב') בצהריים נחלש הנפט מסוג ברנט ב-0.6% ונסחר תמורת 71.7 דולר לחבית, הנפט מסוג WTI נחלש ב-0.7% לרמה של 62.8 דולר לחבית, אחרי שמתחילת השנה (כולל היום) עלה ב-32.8%.

מידת ההשפעה תלויה בפרק הזמן שבו תימשך עליית המחירים. המדינות היצואניות ייהנו מדחיפה בהכנסות - הן של החברות והן של הממשלות, בעוד שהמדינות הצרכניות יישאו בנטל המחיר העולה, ועלולות לסבול מעלייה באינפלציה ופגיעה בביקוש. בסופו של דבר מגיעים לנקודה שבה המחירים הגבוהים יפגעו בכל הצדדים.

      

מתקני אחסון ועיבוד נפט של ארמקו בסעודיה, צילום: בלומברג מתקני אחסון ועיבוד נפט של ארמקו בסעודיה | צילום: בלומברג מתקני אחסון ועיבוד נפט של ארמקו בסעודיה, צילום: בלומברג



        

1. מה ההשפעה של המחירים הגבוהים על הכלכלה עולמית?

מחירי הנפט הגבוהים יפגעו בהכנסות של משקי הבית ובצריכה הפרטית ועלולים להאיץ את קצב ההתקדמות של האינפלציה.

סין, יבואנית הנפט הגדולה בעולם נמצאת בעמדה פגיעה במיוחד, וכך גם מדינות רבות באירופה, שתלויות בנפט מיובא.

עונת הקיץ שמתקרבת בחצי כדור הארץ הצפוני תעזור להקל על ההשלכות, שכן הצרכנים יוכלו לצמצם את משאבי האנרגיה שלהם. בכל זאת, ההאטה בכלכלה העולמית תפגע בביקוש ובתורה תעזור להוריד מחירים.

2. כיצד הכלכלה העולמית תתמודד עם נפט במחיר של 100 דולר?

הכלכלנים מעריכים כי על מנת לייצר פגיעה מתמשכת בצמיחה, מחיר הנפט צריך לטפס מעל ל-100 דולר לחבית. זה תלוי גם בחוזק או בחולשה של הדולר.

אנליסטים באוקספורד אקונומיקס מצאו שאם מחיר הנפט מסוג ברנט יעלה ל-100 דולר לחבית עד סוף 2019, הרמה של התמ"ג תהיה נמוכה ב-0.6% עד 2020 לעומת התחזית הנוכחית, והאינפלציה תהיה גבוהה ב-0.7 נקודות האחוז. "בטווח הקרוב, נראה שההשפעה על האספקה תקוזז על ידי עליית התפוקה במקום אחר, אך השוק מתכווץ ומספיק זעזוע נוסף לאספקה כדי שהנפט יטפס ל-100 דולר".

אסדות קידוח נפט באיראן, צילום: רויטרס אסדות קידוח נפט באיראן | צילום: רויטרס אסדות קידוח נפט באיראן, צילום: רויטרס

        

3. כיצד איראן וטראמפ ישפיעו על השוק?

להמשך המחלוקת של טראמפ עם איראן עלולה להיות השפעה רצינית על שוקי ההון, שכן ההערכה היא כי קרוב ל-800 אלף חביות ביום יושפעו מהמהלכים האחרונים.

טראמפ התחייב לסייע, לצד סעודיה ואיחוד האמירויות, למדינות שצריכות לחפש מקורות נפט אחרים במקום איראן. עם זאת, הייצור האמריקאי מקביל לרבע משל איראן.
  

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: גטי אימג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: גטי אימג'ס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: גטי אימג


  

4. מי מרוויח ממחירי הנפט הגבוהים?

שווקים מתעוררים שולטים ברשימת יצרניות הנפט, ולכן הם מושפעים במידה גדולה יותר מהמדינות המפותחות. העלייה בהכנסות תעזור לתקן את התקציבים והגירעונות בחשבונות השוטפים, ותאפשר לממשלות להגדיל הוצאות, שיובילו לעידוד השקעות. לפי ההערכות של נומורה, המנצחות יכללו את סעודיה, רוסיה, נורבגיה, ניגריה ואקוודור.

5. מי המפסידות?

אותם שווקים מתעוררים עם גירעונות תקציביים מסתכנים במשיכות הון והיחלשות המטבעות, שעלולים להוביל לאינפלציה. הממשלות והבנקים המרכזיים יאלצו להחליט האם להעלות את הריבית כתגובה או להסתכן בבריחת הון. רשימת המפסידות של נומורה כוללת את טורקיה, אוקראינה והודו.

6. כיצד ישפיע המצב על הכלכלות הגדולות בעולם?

בעוד שיצרניות הנפט האמריקאיות מנסות לנצל כל עלייה במחירים כתוצאה מכך שהלקוחות עוזבים את איראן, הכלכלה האמריקאית עצמה לא בהכרח תרוויח מכך שהנפט יעלה לרף של 100 דולר לחבית.

מחירי הדלק כבר עלו החודש במדינה ביותר מ-7%, דבר שעלול להוביל לירידה במכירות הקמעונאיות, זאת לאחר שבמרץ זינקו בשיעור הגבוה ביותר מאז 2017. בנוסף, אם המחירים יפגעו בכלכלה העולמית, רבים עלולים להאשים את ארה"ב והסנקציות, ולהעניש אותה על ידי ביטול השקעות או ערוצים אחרים שיפגעו ביציבות הכלכלית.

7. האם מחירי הנפט יובילו לאינפלציה גבוהה יותר ברחבי העולם?

מכיוון שלסקטור האנרגיה יש משקל רב במדדי המחירים לצרכנים, קובעי המדיניות מעדיפים להתרכז במדדי הליבה שאינם כוללים רכיבים שנוטים לתנודתיות. אולם, אם המחירים יעלו באופן משמעותי ולאורך זמן, העליות יחלחלו גם לתחומים נוספים כמו תחבורה ותשתיות.

8. מה ההשפעה על הבנקים המרכזיים?

הבנקים המרכזיים ברחבי העולם, בהובלת הבנק הפדראלי של ארה"ב נקטו בגישה דובית, שכן היעדר האינפלציה אפשרה להם להתמקד בהאטה בצמיחה. המדיניות הזו לא צפויה להשתנות בקרוב. קרן המטבע הבינלאומית הורידה החודש את תחזית הצמיחה העולמית שלה, בטענה שהעולם נמצא ב"נקודה רגישה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
היה ידוע כבר, רק העולם סירב להערך מספיק לשינוי לאנרגיה ירוקה,
זה היה ברור מזמן, הבעיה שהתעשיות הגדולות סירבו לשנות לאנרגיה אחרת כבר שנים היה ידוע שם אם שאם היצוא של אירן סעודיה,ומזרח התיכון ,יחלש או כמות הנפט תיקטן (וזה יקרה, לא ידוע רק מתי,,) אבל רוב התעשיות סירבו סירבו להסב את התלות בנפט, שימוש באנרגיות אחרות, תעשיית כלי הרכב אמנם מגבירים את יצור כלי הרכב ההיברידים והחשמלים, אבל מגדילים הרבה יותר את יצור המכוניות על דיזל ובנזין, ומדינות רבות ממשיכות ליבא יותר מכוניות כאילו, ולפחות להתחיל לנסות לשנות בעזרת סיבסוד רכבים ירוקים ובנית תשתיות (לפחות בהתחלה) ושינוי מהפך אנרגיה, ובנוסף חיוב מפעלים לשימוש באנרגיה ירוקה, (ויש הרבה תחליפים), כלי רכב ותחבורה ציבורית, כל זה היה צריך להעשות מזמן, כעת האינפלציה הכלכלית תפגע בעולם כולו,וברוב המדינות יאלצו , להגיע למיתון כלכלי,
שימי  |  30.04.19
2.
מחירי הנפט לא קשורים רק להיצע וביקוש
בינואר 2017 ארה"ב יצרה "רק" 9 מליון חביות בינואר 2018 ארה"ב יצרה "רק" 10 מליון חביות היום ארה"ב מייצרת "רק 12.2 מליון חביות היצור בארה"ב עלה ב 3.2 מליון חביות בשנתיים וחצי הצוי הוא שתוך חודשיים שלושה יפתח צינור שיאפשר לאמריקאים ללהגדיל את היצור בעוד מליון חביות ליום ותוך כמה חודשים ספורים עוד צינור יפתח והתפוקה בארה"ב בסוף 2020 תעמוד על 14 מליליון חביות ביום. בנוסף מכירות הרכבים החשמליים עומדים היום על 2.5 אחוז המהמכירות בעולם. כלומר, לא צפויה עליה משמעותית בצריכת הנפט בעולם. לסיכום אף היצוא מאירן ירד מ 2.5 מליון חביות ביום ל 1 מליון חביות ביום מדובר על 1.5 מליון חביות ביום אך באותו הזמן התפוקה באה"ב עלתה ב 3.2 מליון חביות ביום. אופ"ק קיצצה עוד מליון חביות ביום בשביל לשמור על המחירים מליפול וונצואלה מייצרת פחות ועדין ההיצע בעולם למעשה לא ישתנה בנטו. ההבדל היחידי הוא שצרכני הנפט צריכים להתאים עצמם לסוג הנפט החדש בעולם - נפט אמריקאי קל.
חם או יפת  |  29.04.19
לכל התגובות