אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלי יונס חוזר כלקוח: מזרחי טפחות יממן את רכישת השליטה בהפניקס צילום: עמית שעל

בלעדי

אלי יונס חוזר כלקוח: מזרחי טפחות יממן את רכישת השליטה בהפניקס

העסקה למכירת השליטה בחברת הביטוח צפויה להיחתם בעוד שבועיים. בלעדיות הקרנות, שאחת מהן מיוצגת בידי מנכ"ל הבנק בעבר יונס, תסתיים בשבוע הבא, אך ככל הנראה תוארך עד למועד החתימה

30.04.2019, 07:04 | גולן חזני

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

העסקה למכירת חברת הביטוח הפניקס לקרנות סנטרברידג' וגאלאטין תיחתם עד אמצע מאי. בשבועיים האחרונים היתה התקדמות משמעותית לקראת החתימה, ושתי הקרנות כמעט סיימו את בדיקות הנאותות שלהן. עד כה הן לא ביקשו הנחה במחיר, וזאת בשל פרישתו של אייל לפידות מתפקיד מנכ"ל הפניקס.

קראו עוד בכלכליסט


לפידות מזוהה עם העלייה המשמעותית בשווי הפניקס בחמש השנים האחרונות בשיעור של 71%, אך מאז פרסום דבר המעבר הצפוי שלו ללשכת מנכ"ל שיכון ובינוי גדל הפער בין שווי הפניקס (5.432 מיליארד שקל) לזה של הראל ביטוח (5.925 מיליארד שקל) בקרוב ל־500 מיליון שקל.

בעל השליטה בהפניקס יצחק תשובה, צילום: עמית שעל בעל השליטה בהפניקס יצחק תשובה | צילום: עמית שעל בעל השליטה בהפניקס יצחק תשובה, צילום: עמית שעל
 

ל"כלכליסט" נודע כי בנק מזרחי טפחות יהיה, קרוב לוודאי, הבנק שיעניק לשתי הקרנות הזרות את המימון לרכישה, בהיקף של עד 800 מיליון שקל. הבנק היה זה שהציע את הריבית האטרקטיבית ביותר בפגישות שערכו נציגי הקרן עם ארבעת הבנקים הגדולים — הפועלים, לאומי, דיסקונט ומזרחי טפחות — והצדדים נמצאים בשלבי חתימה על המימון. רק שיפור בלתי צפוי בשיעור הריבית מצד אחד הבנקים האחרים ישנה את התמונה.

עוד נודע ל"כלכליסט", כי על פי מתווה העסקה תחזיק סנטרברידג' ב־70% ממניות השליטה וגאלאטין ב־30%. שתי הקרנות ירכשו 30.1% ממניות הפניקס מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה. מזכר ההבנות לקראת העסקה נחתם ב־27 בפברואר, והחתימה אמורה להתבצע בתוך 45 יום.

נציג קרן סנטרברידג נציג קרן סנטרברידג' בישראל אלי יונס | צילום: עמית שעל נציג קרן סנטרברידג


  

תנאי הבנק טובים יותר

המתווה קובע כי הקרנות ישלמו 800 מיליון שקל באמצעות הלוואת מוכר של דלק לחמש שנים ובריבית של 4% לשנה. אך ככל הידוע, ההלוואה של מזרחי טפחות תהיה בתנאים טובים יותר, תתפרס על פני תקופה ארוכה יותר ובריבית אטרקטיבית יותר. עוד נודע כי דלק תעמיד ערבות להחזר ההלוואה.

עוד נקבע בתנאי העסקה כי דלק תהיה זכאית גם ל־800 מיליון שקל נוספים, או שתשיב לרוכשות עד 200 מיליון שקל במקרה של תשואה נמוכה. כמו כן התחייבה דלק להסדיר לקרנות רכישה של 2.5% נוספים ממניות הפניקס עד תום 2019. מדובר באחזקה שדלק מכרה בעסקאות החלף במהלך 2018, ואשר יניבו לה הכנסה נוספת של 132 מיליון שקל. שווי הפניקס בעסקה היה נמוך ב־16% מההון העצמי שלה.

הפרט המעניין בעובדה שמזרחי טפחות יממן את העסקה הוא העובדה שנציג סנטרברידג' בישראל — ומי שצפוי לקבל תפקיד בכיר בהפניקס — הוא אלי יונס, שהיה מנכ"ל הבנק בשנים 2014–2004 עד למינוי המנכ"ל הנוכחי אלדד פרשר.

הבלעדיות של הקרנות אמורה להסתיים בשבוע הבא, וככל הנראה תוארך בשבועיים־שלושה. מאידך, הבדיקות של רשות שוק ההון למתן היתר שליטה לקרנות לא יושלמו כנראה עד מועד החתימה, ולכן בהסכם יצוין כי השלמת הרכישה מותנית בקבלת היתר שליטה.

סנטרברידג', הגדולה מבין שתי הקרנות, מנהלת נכסים בהיקף של 27 מיליארד דולר ופועלת בעיקר בארה"ב, בריטניה, ספרד, שוויץ ואיטליה. היא משקיעה בעיקר בחברות שירותים פיננסיים. גאלאטין מנהלת 1.4 מיליארד דולר בלבד, מהם כ־600 מיליון דולר בקרן פרייבט אקוויטי.

עבאדי־בויאנג'ו להפניקס?

סנטרברידג' ניסתה בעבר לרכוש את בנק אגוד, את בית ההשקעות פסגות תמורת 3 מיליארד שקל, ואת חברת לאומי קארד, במכרז שבו הפסידה לוורבורג פינקוס, ששילמה 2.5 מיליארד שקל עבור חברת כרטיסי האשראי. הקרן הפסיקה את המו"מ עם פסגות וחברה לגאלאטין, שניהלה קודם לכן מו"מ עם דלק וחיפשה שותף גדול לעסקה.

לפי הערכות בשוק ההון, מיכל עבאדי בויאנג'ו מועמדת לתפקיד בכיר בהפניקס לאחר הרכישה, אולם לדבר לא התקבל עד כה אישור מגורם כלשהו. עבאדי עזבה את פסגות במהלך שבוע הפסח, על רקע הבדלי גישות עם זהבית כהן, מנהלת קרן איפקס ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות