אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשויות המס בארה"ב דורשות מפריגו תשלום מס בגובה 843 מיליון דולר צילום: בלומברג

רשויות המס בארה"ב דורשות מפריגו תשלום מס בגובה 843 מיליון דולר

הדרישה היא על פעילות חברת Athena האמריקאית, שפיתחה תרופה לטיפול בטרשת נפוצה ונרכשה על ידי פריגו כחלק מרכישת חברת אלאן האירית ב-2013; שומת המס האמריקאית מצטרפת ל-1.9 מיליארד דולר מס שדורשות הרשויות באירלנד

30.04.2019, 12:27 | צלי גרינברג

חברת התרופות פריגו דיווחה אמש (ב') על קבלת דרישה לתשלום שומת מס בגובה 843 מיליון דולר מרשויות המס האמריקאיות.

קראו עוד בכלכליסט

הדרישה היא על פעילות חברת Athena Neurosciences האמריקאית, שפיתחה את תרופת Tysabri לטיפול בטרשת נפוצה, בשנים 2011-2013. החברה נרכשה על ידי פריגו ב-2013 כחלק מרכישת חברת Elan האירית, שרכשה את אתנה בשנת 1996.

רשויות המס האמריקאיות טוענות, כי אלאן לא שילמה לאתנה את מלוא התגמולים שהייתה אמורה להעביר בגין פעילותה באותן שנים העומד על 24.7% מההכנסות הרלוונטיות לפעילותה. רשויות המס האמריקאיות דורשות 505.8 מיליון דולר ו-337.2 מיליון דולר קנס, לפני ריבית.

פריגו שוללת את עמדת רשויות המס האמריקאיות וטוענת כי חברת אלאן וחברות הבת (ביניהן אתנה) כבר דיווחו על הכנסותיהן באמצעות הדיווחים לרשויות המס באירלנד. עוד החברה מציינת, כי היא אינה מצפה שזה ישפיע באופן מהותי על הדוחות הכספיים שלה, וכי אין כל דרישה לתשלום כספים מידיים, שעלולה להיות להם השפעה על מצה הנזילות.

מוריי קסלר מנכ"ל פריגו, צילום: בלומברג מוריי קסלר מנכ"ל פריגו | צילום: בלומברג מוריי קסלר מנכ"ל פריגו, צילום: בלומברג

דרישת התשלום האמריקאית מצטרפת לדרישת רשויות המס באירלנד לתשלום של 1.9 מיליארד דולר עבור חבות מס לשנת 2013. מס הכנסה האירי טוען, כי מכירת קניין רוחני על ידי החברה, כולל של התרופה לטרשת נפוצה טיסברי (Tysbari), חויובו במס של 12.5%, כאשר בפועל היה צריך לחייבן במס של 33%.

נראה כי הרבעון השני צפוי להיות מאתגר עבור פריגו, שבנוסף לשומות המס מתמודדת עם איום לסכסוך עבודה במפעל בירוחם, שעלול לטרפד את המהלך למכירת פעילות הגנריקה שלה הכולל את המפעל ו-2 מפעלים נוספים בארה"ב.

החברה מבקשת להפוך עצמה לחברת Self Care, ומתכננת כנס משקיעים בנושא ב-9 למאי השנה בני יורק. במהלך הכנס היא תציג למשקיעים את המעבר שהיא מבקשת לעשות ומדוע הוא מהווה עבור החברה הזדמנות צמיחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות