אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ תבע את דויטשה בנק כדי למנוע חשיפת מסמכים רגישים צילום: גטי אימג'ס

טראמפ תבע את דויטשה בנק כדי למנוע חשיפת מסמכים רגישים

נשיא ארה"ב הגיש תביעה אתמול בבית משפט פדרלי בניו יורק נגד הבנק הגרמני ונגד ענקית הפיננסים קפיטל וואן - במטרה למנוע מהם לחשוף מסמכים פיננסיים אודות עסקאות שביצע במשך שנים; זאת לאחר שהדמוקרטים הגישו דרישה להביא את המסמכים

30.04.2019, 14:38 | כאדים שובר, פייננשל טיימס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ תבע אתמול (ב') בבית המשפט הפדרלי בניו יורק את דויטשה בנק וקפיטל וואן, במטרה למנוע מהבנקים להעביר מסמכים פיננסיים הקשורים לעסקאות שביצע במשך שנים. זאת, לאחר שהדמוקרטים הגישו בחודש שעבר דרישה להביא את המסמכים בפני בית דין.

קראו עוד בכלכליסט

זה המהלך האחרון שנקט טראמפ בניסיון להכשיל את מאמצי הדמוקרטים להתערב בענייניו האישיים, לחקור את הממשל ואת עסקיו. התביעה שהגיש הנשיא מבקשת מבית המשפט שיבטל את תוקף דרישת הקונגרס להצגת המסמכים וימנע מדויטשה בנק וקפיטל וואן מלהיענות לפנייה.

דונלד טראמפ , צילום: גטי אימג דונלד טראמפ | צילום: גטי אימג'ס דונלד טראמפ , צילום: גטי אימג

לצד הנשיא, על התביעה חתומים גם בניו דונלד ג'וניור ואריק, וביתו איוונקה – שגם משמשת כיום כיועצת בבית הלבן. כמו כן, מספר ישויות רלוונטיות כמו החברה שבבעלותו – טראמפ אורגניזיישן.

הזימון לבית הדין נועד "להטריד" את הנשיא טראמפ, טוענת התביעה, "ולבלוש אחריו כדי למצוא חומרים שעלולים לעשות בהם שימוש כדי לגרום לו נזק פוליטי". "אין יסוד אחר לעניין פרט לזה הפוליטי", לשון התביעה.

לא היה ניתן להשיג את תגובתם של דויטשה בנק וקפיטל וואן לנושא.

מוקדם יותר החודש תבע טראמפ את פירמת ראיית החשבון שלו, Mazaras USA ואת אלייז'ה קאמינגס, יושב הראש הדומקרט של הועדה המפקחת של בית הנבחרים. זאת, לאחר שקאמינגס דרש מהפירמה להגיש את מסמכי טראמפ שברשותם.

הדמוקרטים נמצאים בעיצומו של מרדף גם אחר רישומי המס של הנשיא, תוך שימוש בחוק המותיר לבית הנבחרים גישה להחזרי המס של כל פרט במדינה. עם זאת, ממשל טראמפ החמיץ כבר את שני המועדים בהם נקבו הדמוקרטים להגשת רישומי המס של הנשיא.

בשבוע שעבר הבהיר טראמפ כי יש בכוונתו להתנגד לכל דרישות הדמוקרטים להמצאת רישומיו. לתקשורת הוא מסר: "אנחנו נלחמים בכל הזימונים לבית הדין".

יושבת ראש ועידת השירותים הפיננסיים בבית הנבחרים מקסין ווטרס ואדם שיף, חבר ועדת המודיעין אמרו בהצהרה משותפת שהתפרסמה שלשום כי תביעתו של טראמפ היתה "בלתי ראויה". "התביעה נועדה לכישלון", כתבו השניים. "המטרה היחידה שלה היא לדחות מחויבות משמעותית ואפשרית למתן דין וחשבון".

מוקדם יותר החודש הגישו השניים לדויטשה בנק בנקים נוספים את דרישת הצגת המסמכים בפני בית הדין בשם הקונגרס. זאת, כחלק מחקירותיהם בעניין הליכים פיננסיים בלתי חוקיים והשפעה זרה על הפוליטיקה האמריקאית.

על פי התביעה שהגיש הנשיא, דויטשה בנק נדרש לספק רישומים בנקאיים ופיננסיים נרחבים השייכים לו, למשפחתי ולעסקיו, החל משנת 2010. כמו כן, חלק מסעיפי המידע המבוקש נדרשו ללא הגבלת זמן. עוד מלמדת התביעה כי דויטשה בנק וקפיטל וואן עתידים למסור את המידע שברשותם ביום שני הקרוב.

קשריו של טראמפ עם דויטשה בנק הם אחת מנקודות המפתח בהן מתמקדות חקירות הקונגרס. זאת, לאחר שעורך דינו לשעבר של הנשיא מייקל כהן העיד בפני הקונגרס כי מסמכים שהנשיא הגיש ונוגעים לבקשת הלוואה ב-2014 ניפחו את הונו.

דויטשה בנק הוא אחד הלווים הנאמנים לטראמפ. הבנק מזרים אליו כספים במשך שנים, כולל בתקופה בה מוסדות פיננסיים אחרים סרבו להעניק אשראי לטראמפ, לאחר שעסקים רבים של הנשיא פשטו את הרגל בשנות ה-90.

מוקדם יותר החודש מסר הבנק כי הוא "מחויב לספק מידע הולם לכל הרשויות החוקרות בדרך שעולה בקנה אחד עם המחויבויות החוקיות שלנו".

פייננשל טיימס פייננשל טיימס פייננשל טיימס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות