אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפני ההתרחבות: 400 עובדים באמזון, שוכרת 45 אלף מ"ר צילום: תומר פולטין

לפני ההתרחבות: 400 עובדים באמזון, שוכרת 45 אלף מ"ר

אמזון מפעילה מרכז לפיתוח שבבים בחיפה וחטיבה לשירותי ענן ארגוני בשרונה בתל אביב. בענף הנדל"ן מעריכים כי כעת תקים גם מרכז לוגיסטי

01.05.2019, 08:19 | מאיר אורבך ואמיתי גזית

לאמזון יש כיום שתי פעילויות מרכזיות בישראל: מרכז הפיתוח של החברה במת"מ בחיפה וחברת שירותי הענן AWS הפועלת בשרונה בתל אביב. בשתיהן יחד מעסיקה אמזון, על פי הערכות, כ־400 עובדים. במשרדי החברה בתל אביב פועלים הצוותים של חטיבת שירות הענן הארגוני של החברה, אלקסה שופינג, אמזון Prime Air ו־Annapurna Labs. בחיפה מרוכזת פעילות פיתוח השבבים של החברה וכן חלק מפעילות אלקסה שופינג.

קראו עוד בכלכליסט

משרדי אמזון בתל אביב. חולשת על 11 קומות בעזריאלי שרונה, צילום: תומר פולטין משרדי אמזון בתל אביב. חולשת על 11 קומות בעזריאלי שרונה | צילום: תומר פולטין משרדי אמזון בתל אביב. חולשת על 11 קומות בעזריאלי שרונה, צילום: תומר פולטין

מרכז הפיתוח בחיפה מבוסס על רכישות שביצעה אמזון בישראל וכן על מרכזי חדשנות של החברה, ושם מרוכזים רוב עובדיה בארץ. הרכישה הראשונה היתה של חברת אנפורנה לאבס של אביגדור וילנץ שנרכשה בכ־360 מיליון דולר ב־2015. אנפורנה מפתחת מיקרו־מעבדים ורכישתה מסייעת לאמזון לשלוט במערכות האחסון שלה. פעילות מרכזית נוספת היא קבוצת הפיתוח לאלקסה שופינג שאמזון הקימה בארץ, המעסיקה כ־100 עובדים ומנוהלת על ידי אייל איטח, יוצא מיקרוסופט.

בתחילת 2019 רכשה AWS, חטיבת הענן של אמזון, הפועלת בתל אביב, את חברת קלאוד אנדיור הישראלית — שמפתחת שירות לגיבוי בזמן אמת של אפליקציות רשת בענן ומצמצמת את הצורך של ארגונים ברכישת שרתים — בסכום המוערך ב־200 מיליון דולר. את AWS מנהל בישראל הראל יפהר.

שני המתחמים העיקריים שבהם פועלת אמזון בארץ כוללים היום 45 אלף מ"ר שתמורתם היא משלמת כ־45 מיליון שקל דמי שכירות בשנה. במגדלי עזריאלי בשרונה היא חולשת על 11 קומות בשטח של 25 אלף מ"ר, בתמורה לדמי שכירות שנתיים המוערכים ב־30 מיליון שקל, כלומר כ־110 שקלים למ"ר. דמי השכירות האלה נמוכים במעט מהתעריף שעזריאלי גובה היום, שמגיע לכ־120 שקל למ"ר, משום שאמזון חתמה על העסקה לפני שנה וחצי, היא השוכר הגדול בבניין וההסכם כולל אופציה להתרחבות.

בנוסף החברה שכרה 20 אלף מ"ר של משרדים מחברת גב־ים בפארק מת"ם שבמבואות הדרומיים של חיפה. כרגע החברה משתמשת ב־8,000 מ"ר מכלל השטח, ובעוד שבועיים תשלים את המעבר למקום.

ירון שחר מנהל מחלקת השקעות ומחקר בחברת CBRE, אומר כי "דמי שכירות למעטפת בפארק מת"ם הם 60־65 שקלים למ"ר". כלומר, אפשר להעריך כי החברה משלמת לגב־ים כ־15 מיליון שקל בשנה.

בשוק הנדל"ן מעריכים כי אמזון עוד לא אמרה את המילה האחרונה ושטח המשרדים שהיא שוכרת בישראל יגדל. בנוסף לכך, גורמים בענף הנדל"ן מעריכים כי היא מבקשת להקים מחסן לוגיסטי חדש או לרכוש חברת לוגיסטיקה עם מחסן פעיל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות