אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לימודי ליבה: הממשלה טומנת את הראש בחול צילום: שאול גולן

לימודי ליבה: הממשלה טומנת את הראש בחול

בעוד שני דורות חצי מהילדים בישראל ילמדו במערכת החינוך החרדית. אם ממשלות הימין ימשיכו להעלים עין מהסכנה שמציב חינוך ללא לימודי ליבה לעתיד ישראל, הפיכתה למדינת עולם שלישי נחשלת תהיה באחריותן

02.05.2019, 21:41 | שחר אילן
רמת החיים של כולנו יכלה להיות הרבה יותר גבוהה. מערכת החינוך שלנו לא חייבת להיות ירודה כל כך וזקנים חולים לא חייבים לשכב במסדרונות בתי החולים. כך עולה מתזכיר המדיניות שהפיץ נשיא מכון שורש פרופ' דן בן־דוד בעקבות תוצאות הבחירות. בן דוד מראה קשר ישיר בין מעבר השלטון לממשלות הימין והחרדים ב־1977 לתהליכים השליליים האלה. הוא מתעקש להמשיך ולהתריע בשער גם בימים שבהם ביקורת על הקצבות למערכת החינוך החרדית הבעייתית נתקלת בהשתקה, בטענה שאסור להרגיז את המפלגות החרדיות כי הן כביכול שותפות פוטנציאליות לקואליציית מרכז־שמאל.

בן דוד מספר שבראשית שנות ה־70, בין שתי המלחמות הגדולות, היה בישראל הרבה יותר טוב. בין היתר מספר מיטות האשפוז לנפש היה גבוה ב־80%, מספר אנשי הסגל הבכיר באוניברסיטאות לנפש היה גבוה פי 2.5. זאת למרות ששיעור ההוצאה הציבורית האזרחית באותה תקופה היה דומה להיום, כלומר לא ניתן להאשים את תקציב הביטחון.

חרדים בישיבה (ארכיון), צילום: חיים צח חרדים בישיבה (ארכיון) | צילום: חיים צח חרדים בישיבה (ארכיון), צילום: חיים צח

בן־דוד מגיע למסקנה שהסיבה היא שינוי בסדרי העדיפויות הלאומיים: הוצאות משמעותיות בשטחים שישראל כבשה ב־1967, תשלומים גדולים למערכת החינוך החרדית הפרטית שבחלקה הגדול אינה מכשירה כוח אדם לשוק העבודה ותקציבי רווחה הולכים וגדלים למשפחות חרדיות עניות.

הדאגה האמיתית היא עם הפנים לעתיד. בעוד שני דורות חצי מילדי ישראל ילמדו במערכת החינוך החרדית. בן דוד שואל מי יהיו אז המהנדסים ומהיכן יגיעו המשאבים לדאוג לאוכלוסיה החרדית הענייה הגדלה. אי אפשר לסמוך על השינויים החברתיים בחברה החרדית. המזכר מגלה ששיעור האקדמאים בין הגברים החרדים, שעומד על 10%, דומה לזה שהיה בראשית שנות ה־2000.

המחקר מראה גם שפערי הקולות בין גוש הימין לגוש המרכז־שמאל גדולים בהרבה מכפי שבא לידי ביטוי בחלוקת המנדטים. הנתונים מבהירים כמה קשה יהיה למפלגת מרכז להחליף פה את השלטון. הדבר מטיל את עיקר האחריות על מי שמגדירים עצמם כימין לאומי.

להיות לאומי זה לא רק לספח שטחים ולשלול זכויות ממיעוטים. להיות לאומי זה גם לרצות בהבטחת שגשוגה של המדינה הציונית. זה יקרה רק אם אחוז הולך וגודל של חרדים ילמדו לימודים כלליים ויצאו לשוק העבודה. אם ממשלות הימין ימשיכו להעלים עין מהסכנה שמציב החינוך ללא ליבה לעתיד ישראל, רק הן יהיו אחראיות להפיכתה למדינת עולם שלישי נחשלת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות