אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איום איראני: "קרוב לוודאי שאופ"ק יקרוס" צילום: בלומברג

איום איראני: "קרוב לוודאי שאופ"ק יקרוס"

שר הנפט של איראן טען כי הדבר יקרה מאחר שחלק מהחברות בארגון המדינות המייצרות נפט פועל נגד חברות אחרות; הדברים נאמרו ככל הנראה ביחס לסעודיה ולאיחוד האמירויות, לאחר שארה"ב טענה כי שתי המדינות יפצו על הירידה הצפויה באספקה האיראנית בעקבות הסנקציות

04.05.2019, 10:00 | שירות כלכליסט
שר הנפט של איראן מזהיר כי "קרוב לוודאי שאופ"ק יקרוס" - זאת מכיוון שחלק מהחברות בקרטל המונה 14 מדינות המייצרות נפט פועלות נגד יצרניות אחרות החברות בו.

קראו עוד בכלכליסט

הדברים נאמרו ככל הנראה ביחס לסעודיה ולאיחוד האמירויות. ביום חמישי החמיר הממשל האמריקאי את הסנקציות המוטלות על איראן, ובבית הלבן טענו כי סעודיה והאמירויות יעבדו ביחד עם ארה"ב כדי לקזז על הירידה הצפויה באספקה כתוצאה מירידת הייצוא של הנפט האיראני.

איראן. יצוא הנפט בסכנה, צילום: רויטרס איראן. יצוא הנפט בסכנה | צילום: רויטרס איראן. יצוא הנפט בסכנה, צילום: רויטרס

"איראן חברה באופ"ק לטובת האינטרסים שלה, ולכן אם חברות מסוימות בארגון רוצות לאיים ולסכן את איראן, אנחנו נגיב להן", אמר שר הנפט ביז'אן זנגנה לסוכנות הידיעות האיראנית שאנה. הוא אמר את הדברים בסיום פגישה עם מזכ"ל אופ"ק, מוחמד ברקינדו, שנערכה בטהראן. "אמרתי לברקינדו כי האיום על אופ"ק מגיע מהחד צדדיות שמפגינות מדינות מסוימות, ולכן קרוב לוודאי שהארגון הזה יקרוס", הוסיף.

הסנקציות האמריקאיות, שהוטלו בנובמבר, כבר הפחיתו את הייצוא האיראני במיליון חביות ביום. השבוע ביטל הממשל האמריקאי את הפטורים שהעניק מהסנקציות לשמונה מדינות, כך שההערכה כעת היא שהייצוא האיראני יצטמצם בעוד כמה מאות אלפי חביות ביום.

בסעודיה עוד לא הודיעה רשמית כי בכוונתה אכן להעלות את הייצור כדי למלא את החסר. שר האנרגיה הסעודי חאלד אל-פאלח אמר כי ארצו תתייעץ עם יצרניות אחרות ולקוחות כדי "לוודא ששוק הנפט יישאר מאוזן ויציב".

בחודש הבא מתוכננת להתקיים פגישה של החברות באופ"ק ומפיקות נפט מרכזיות אחרות, בראשן רוסיה, אז יחליטו האם להאריך את ההסכם ביניהן לקיצוץ התפוקה. ההסכם בתוקף מאז ינואר ואמור להסתיים בסוף יוני. סעודיה יכולה להגביר את התפוקה אך עדיין לעמוד בהסכם זה כי כרגע היא מפיקה כ-500 אלף חביות ביום פחות מהמכסה שהוקצתה לה.

בסתיו שעבר איימה קטאר כי תעזוב את אופ"ק אחרי 57 שנים בארגון. המדינה המפרצית, שנחשבת ליצרנית גז טבעי גדולה, הכחישה כי הדבר נובע מהחרם שהטילו עליה סעודיה ואיחוד האמירויות מאז יוני 2017. אולם שר החוץ שלה מסר ל-CNBC כי כיצרנית נפט קטנה יחסית, קולה אינו נחשב באופ"ק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות