אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שאלה של תזמון: חמאס מנסה למקסם רווחים

פרשנות

שאלה של תזמון: חמאס מנסה למקסם רווחים

לפי ההיגיון של ארגוני הטרור, סבב מוגבל ואיומים בהרחבת הירי לעבר המרכז לקראת יום העצמאות והאירוויזיון יעשו את שלהם. נוסף על כך, העולם המוסלמי בפתחו של הרמדאן, וחלה החמרה במצבם הכלכלי של תושבי עזה

04.05.2019, 19:22 | דורון פסקין

לאחר שקט יחסי שנמשך כחודש התפרצה האלימות תוצרת עזה במלוא עוזה בסוף השבוע. אף אחד מהצדדים המעורבים - ישראל, מצרים וארגוני הטרור הפלסטיניים - לא הופתע מחידוש האלימות. אולי רק מעוצמתה. ביום שישי נפצעו חייל וחיילת ישראלים מאש צלפים בגבול הרצועה, והפלסטינים דיווחו בתגובה על לפחות חמישה הרוגים מאש צה"ל. 100 רקטות ופצמ"רים שוגרו לעבר ישראל בשעות הבוקר של שבת, ואחר הצהריים הורחב טווח הירי לאזור בית שמש. כל זאת לאחר כמה ימים שבהם הופיעו כל הסימנים כי הארגונים בעזה, בראשות הג'יהאד האסלאמי, עושה דברה של טהראן, צועדים לעבר הסלמה מתוכננת היטב. אם חמאס היה רוצה למנוע את ההסלמה הוא היה יכול לעשות זאת, אך בפועל דחף לעברה.

קראו עוד בכלכליסט

בטרם החלו מטחי הירי הגיעו משלחות של חמאס והג'יהאד האסלאמי לקהיר כדי לדון עם המודיעין המצרי במה שהוגדר כשיחות גורליות להצלת ההסדרה עם ישראל. בכירי חמאס לא הסתירו בהצהרות לתקשורת לאן פניהם מועדות, והדגישו כי ישראל אינה מקיימת את חלקה במה שסוכם לפני הבחירות: הפסקת ההפגנות בגבול בתמורה להקלה במעבר סחורות ובהרחבת שטחי דיג. לפי ההיגיון של ארגוני הטרור בעזה, סבב מוגבל ואיומים בהרחבת הירי לעבר המרכז לקראת יום הזיכרון, יום העצמאות והאירוויזיון יעשו את שלהם עבור מקבלי ההחלטות בירושלים.

תקיפות צה"ל בעזה היום, צילום: איי אף פי תקיפות צה"ל בעזה היום | צילום: איי אף פי תקיפות צה"ל בעזה היום, צילום: איי אף פי

הסלמה בדרום, צילום: AP הסלמה בדרום | צילום: AP הסלמה בדרום, צילום: AP

בית שנפגע בקיבוץ בשער הנגב היום בית שנפגע בקיבוץ בשער הנגב היום בית שנפגע בקיבוץ בשער הנגב היום

העיתוי לא נקבע רק לפי לו"ז האירועים בישראל. הפלסטינים בעזה, כמו שאר העולם המוסלמי, עומדים בפתחו של חודש הרמדאן. לפי המידע הזורם מהרצועה, לא די שלא חל שינוי לטובה במצב התושבים שם, אלא חלה החרפה. לא בכדי טענו ראשי חמאס והג'יהאד כי חלק חשוב מהשיחות במצרים יוקדש לדיון בהקלת המצוקה על התושבים.

לפי הדיווחים בתקשורת העזתית, מצב האבטלה ברצועה מחמיר ויותר ויותר תושבים מקומיים מתקשים להשיג מוצרי מזון בסיסיים. נוסף על כך, מחיר הבנזין ברצועה האמיר וכיום הוא עומד על פי שבעה מהמחיר במצרים. בהיבט זה אין חדש. כמו בעבר, חמאס מנסה לנצל את המצוקה הגוברת של תושבי הרצועה כדי למקסם את האינטרסים הפוליטיים והפיננסים העצמיים שלו.

המצב רגיש גם בגדה המערבית נוכח מצוקת המזומנים הגוברת של הרשות הפלסטינית. ביום חמישי החלה הרשות לשלם לעובדיה משכורות חלקיות, כשהיא מתעודדת מהודעת האיחוד האירופי שיסייע לה ב־15 מיליון יורו לצורך כך.

הכותב הנו מנהל חברת קונקורד המזה"ת

www.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות