אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אתר הפורנו הגדול בעולם רוצה להציל את הבלוגים של טאמבלר צילום: שאטרסטוק

דו"ח טכנולוגי

אתר הפורנו הגדול בעולם רוצה להציל את הבלוגים של טאמבלר

אתר Pornhub רוצה להחזיר עטרה ליושנה ולאפשר לרשת הבלוגים להמשיך לפרסם ולהפיץ תוכן מיני ביזארי; פייסבוק מפרסמת רשימת פעילי ימין קיצוני שלא יורשו עוד להשתמש בה; נהגי אובר מתארגנים למחאות לקראת הנפקתה; ומה קרה לטייוואני שבלע אוזניית איירפודס

05.05.2019, 16:58 | ניצן סדן

מצא מין את מינו

פעם, לא כל כך מזמן, היתה האינטרנט הרבה יותר מגוונת; בלוגים כחול על שפת הים, אתרים נושאיים, פורטלים ואתרי פורומים התחרו על תשומת הלב שלנו. הקלות בה יכל כל אחד להרים לו בלוג ולפנות אל אנשים בעלי תחום עניין זהה יצרה עולמות ססגוניים ביותר - וגולשים נתנו דרור למוזרות שלהם. עם עליית הרשתות החברתיות נבלעו הפלטפורמות האלה בפידים, או נרכשו בידי חברות שחשבו שזה הזמן לעשות מהן כסף.

המקרה הכי מבדח היה יאהו שקנתה את טאמבלר ב-2013; פלטפורמת הבלוגים הוותיקה הפכה לפופולרית בזכות ריכוז בלתי נתפס של פורנו משונה ואף מטורלל. בזמנו צחקה עיתונות הטכנולוגיה ותהתה איך רוצה יאהו לעשות כסף מכזו פלטפורמה; הרי הביזנס שלה הוא פרסומות ולא קל למצוא מפרסם שישמח לשים את המותג שלו היכן שפורנו גמדים פקיסטני פוגש חשפניות קשישות יפניות מחופשות לדולפינים.

שירות הבלוגים טאמבלר, צילום: בלומברג שירות הבלוגים טאמבלר | צילום: בלומברג שירות הבלוגים טאמבלר, צילום: בלומברג

לא היו הפתעות בסיפור הזה: כשיאהו ניסתה לצנזר את הפורנו, חלה נטישה בולטת של משתמשים וכשהופעל בדצמבר שעבר אלגוריתם לאיתור וחסימה אוטומטיים של פורנו, איבדה טאמבלר קצת יותר משליש מהגולשים שלה כמעט בבת אחת. בסוף השבוע נודע שוורייזון, בעלת יאהו וטאמבלר, קיבלה שכל והחליטה להיפטר מהנכס הנפיץ הזה. מהר מאוד עלה שמו של רוכש פוטנציאלי משולהב: פורנהאב (Pornhub), אחד משירותי הפורנו הכי גדולים באינטרנט - ששייך למעצמת הפורנו המקוון Mindgeek.

מה תעשה פורנהאב עם טאמבלר? תשיב עטרה לישנה, כמובן: "טאמבלר היתה עיר מקלט לאלו שרצו לחקור ולהביע את המיניות שלהם", אמר לבאזפיד ניוז קורי פרייס, סגן נשיא באתר הפורנו. "וזה כלל חובבי בידור למבוגרים בלבד". עדיין לא ידוע על אילו סכומים מדובר, אבל פורנהאב וטאמבלר נשמע כמו שידוך מגן עדן: למפעילי האתר תהיה עוד פלטפורמה להציע בה תוכן פרימיום בתשלום, פרסומות לשירותי היכרויות מיניים ועוד; ואילו לקהילות המוזרות של טאמבלר יהיה היתר להמשיך לפעול באין מפריע, בלי שאיזה תאגיד מעונב יבוא ויקרא להם סוטים.

תחת הנהלה חדשה? , צילום: שאטרסטוק תחת הנהלה חדשה? | צילום: שאטרסטוק תחת הנהלה חדשה? , צילום: שאטרסטוק

מי שזוכר את הימים ההם, בהם הרשת כללה יותר אפשרויות נוחות ולא רק את מה שהרשה צוקרברג לשים אצלו באתר, יכול לחשוב שהמהלך של פורנהאב הוא צדק פואטי: יש אנשים שרוצים את האינטרנט שלהם כמו פעם, וישמחו לקבל תכנים שנויים במחלוקת בטאמבלר כמו שקיבלו עד היום.

אישית, אני חולק עליהם; אמנם גם אני מתגעגע לימים בהם יכולנו לצרוך תוכן בלי שנצטרך לקבל רשות מחברה מסחרית דורסנית וחסרת מצפון כפייסבוק, אבל קל לשכוח שלא מעט ממה שהסתובב בטאמבלר של פעם היה פשוט זוועה. תיעודי תקיפה מינית, אלימות, ניצול איום ונורא, תוכן גזעני, פדופיליה, תוכן שנאה והסתה - כל אלו היו מנת חלקה של האינטרנט בימים ההם. ואשמח לראות את כל הדברים הללו גוועים ומסוננים, מושלכים לסמטאות הכי נידחות של הרשת, היכן שנמצאים רק הפושעים שמפיצים אותם והשוטרים שצדים אותם.

אז לא, אני לא יכול לפרגן לפורנהאב וטאמבלר במקרה הזה, לא בלב שלם. האינטרנט השתנתה, לטוב ולרע - ובכל מקרה התבגרה קצת. ואולי טוב שיש דברים שיוותרו רק בעבר הפרוע שלה.

הסתה אחת יותר מדי

לפייסבוק אין יותר מדי גבולות - לא כאלה שמציבים לה רגולטורים ומשתמשים ובוודאי שלא כאלה שהיא מציבה לעצמה. אך לאחרונה צצה רשימת אנשים שחצו מבחינתה את הקו האדום, ועדיף לנעול בחוץ - שכן נוכחותם בפיד אולי מייצרת הרבה אינטראקציות ששוות כסף, אבל גם כאב ראש שיקר להעלים. חשבונותיהם לא יהיו זמינים עד להודעה חדשה, גם בפייסבוק וגם באינסטגרם.

איש הימין הקיצוני אלכס ג איש הימין הקיצוני אלכס ג'ונס | צילום: Infowars איש הימין הקיצוני אלכס ג

בראש הרשימה תמצאו את אלכס ג'ונס הידוע לשמצה, איש ימין קיצוני אמריקאי בעל תוכנית רדיו וטלוויזיה, ופלטפורמת התוכן Infowars. ג'ונס טען שהטבח בבית הספר סנדי הוק היה המצאה של התקשורת ותקף את הורי הנרצחים בשידור, שהילרי קלינטון הפעילה רשת של סחר בילדים מפיצריה בניו יורק ועוד מוזרויות שכאלה. הוא נער הפוסטר של הפייק ניוז - אדם שמשפריץ שנאה מזה שנים, ונהנה מפרגון של רבים בימין האמריקאי, ביניהם הנשיא טראמפ בעצמו. פייסבוק החליטה שעל אף הפופולריות שלו, אצלה לא יוכל עוד להפעיל את עמודיו.

הבא ברשימה הוא מילו ייאנופולוס, איש ימין קיצוני בריטי שזכה לתהילה ניאו-נאצית בארה"ב כשתקף באתר הימין הקיצוני ברייטבארט יהודים וזרים. לצד עמדות אלה, הציג עוד תפיסה מעוותת: הוא הסביר כמה פעמים בראיונות ב-2015 ו-2016 למה גבר מבוגר יכול לנהל מערכת יחסים מינית עם ילד בן 13, שלטענתו בוגר ובשל דיו בגיל זה לקבל החלטות בעניינים רומנטיים. ייאנופולוס אמנם חזר בו מאז, אבל יש דברים עליהם הציבור לא סולח.

גם לפייסבוק יש קווים אדומים גם לפייסבוק יש קווים אדומים גם לפייסבוק יש קווים אדומים

אחריהם תמצאו את הפעיל המוסלמי הבולט לואיס פרחאן שהפיץ תוכן אנטישמי; שדרן הרדיו פול ג'וזף ווטסון שהפיץ תוכן קונספירטיבי נגד שחורים, זרים ויהודים; הפוליטיקאי הניאו-נאצי פול נלסון; ומפיצת תיאוריות הקונספירציה לורה לומר. המשותף לכולם: עמדות שמרניות למיניהן. זעקת הימנים החלה להישמע בחלל הרשת; "כולי תקווה ששמרנים אחרים ידברו על כך שחסמו אותי, בידיעה שהם הבאים בתור, אם לא נפעיל לחץ על ממשל טראמפ לנקוט בפעולות", כתב ג'וזף ווטסון בטוויטר (משם לא נחסם, בינתיים).

ואכן, כנראה שמחכה לפייסבוק מאבק: מחוקקים ימנים טוענים בתוקף שהנהלת החברה מוטה כנגדם ולכן חוסמת את תומכיהם, אך לא את הליברלים שמתנגדים לעמדות הימין. למשל, עמדות כמו שנאת זרים, הקטנת נשים, כפייה דתית, ומתן כוח בלתי סביר ביד השלטון. פעם אחר פעם דחתה פייסבוק את הטענות הללו, כמו גם רשתות חברתיות אחרות במצבה. המחוקקים השמרנים הם חבורת גמלים שלא מאמינה בדבשות (גם כשההוכחות מונחות להם מול העיניים); בסופו של דבר, התומכים שלהם מפיצים שנאה ושקרים, מסיתים לפגיעה ביחידים וקבוצות ופעילותם כבר גרמה לתקריות אלימות רבות ואפילו לרצח. למעשה, היה צריך להעניש את פייסבוק אם לא היתה עוצרת את פעילות המסיתים.

קצרצרים

1. אובר מתקרבת לבורסה, ולפי הערכות תתבצע השקתה לקראת סוף השבוע. נראה שחוץ מהמשקיעים שלה, אף אחד לא מרוצה; סטארט-אפים שמתכננים אף הם הנפקה ממתינים במתח, ליפט המתחרה שכבר הנפיקה נאבקת על שיפור מצב מנייתה, ונהגי החברה זועמים: החברה עלתה לפסגה על גבם, תוך התנערות מתמשכת מהענקת תנאי עבודה סבירים. ארגון נהגי המוניות של ניו יורק הודיע שיצא להפגנה גדולה ביום ההנפקה, כדי להזכיר לעולם מי היה השמן על גלגלי מהפכת התחבורה השיתופית. כנראה שלחברה זה לא יזיז; לאחרונה אולצה לשלם שכר מינימום לנהגיה בעיר, אז פשוט הפסיקה לשכור חדשים.

שלט בניו יורק לקראת הנפקת אובר, צילום: בלומברג שלט בניו יורק לקראת הנפקת אובר | צילום: בלומברג שלט בניו יורק לקראת הנפקת אובר, צילום: בלומברג

2. מנכ"ל אפל טים קוק רוצה לתת להורים יותר כלים לבקרת השימוש של ילדיהם באייפון ובאייפד. רק בשבוע שעבר נטען שהחברה מצנזרת וחוסמת אפליקציות ייעודיות לכך משום שהן מתחרות בכלי בקרת השימוש שהטמיעה אפל ב-iOS. אפל, מצידה, טענה שהאפליקציות האמורות פגעו בפרטיות המשתמשים - ועתה אמר קוק ל-ABC ששיפורים בכלי נמצאים בדרך. מה מתכנן קוק? לדבריו, אפל תאפשר לקבוע מגבלות גיל ספציפיות לאפליקציות ספציפיות, ולכלול תכונה שתאפשר התקנת אפליקציות רק באישור הורים, ואפילו זיהוי שירים עם מילים בוטות. כדאי שתוך כדי תנועה, תמצא אפל שפה משותפת עם המפתחים שעובדים בתחום; לטענתם, היא העיפה את האפליקציות שלהם בלי אזהרה או הסבר.

3. נישאר עם אפל: מוצריה ידועים באיכות ההרכבה שלהם, אך לא בהכרח בעמידותם. ואולם, מקרה מוזר שמגיע אלינו מטייוואן מציג תמונה אחרת: מר בן סו התעורר מתנומה וגילה שחסרה לו אוזניית איירפודס. הוא הפעיל את אפליקציית האיתור שלה, וגילה שהיא בתוך הגוף שלו. אין לי מושג איך אדם מבוגר בולע אוזניית בלוטות' אלחוטית מתוך שינה, ואני בטוח שמר סו היה מפותע הרבה יותר ממני; הוא נסע לבית החולים, שם חולצה האוזניה מגופו בדרך הטבע. לא רק שהיא פעלה, גם נשארו יותר מ-40% מהסוללה. מדובר בעמידות מרשימה בשביל מוצר שכזה. אבל משהו אומר לי שאפל לא תכניס את סיפורו של סו לקמפיין הבא שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
החסימות של פייסבוק
הבעיה עם החסימות של פייסבוק היא לא שהיא חוסמת "שמרנים" (הבחירה שלך לקרוא להם ככה מספרת יותר עליך מאשר עליהם), אלה שאין שום שקיפות בתהליך. פייסבוק מסרבת לקבוע כללים ברורים ואומרת פחות או יותר - אלה אנשים רעים, אנחנו לא אוהבים אותם והם לא יהיו אצלנו יותר. גם אם אנחנו מסכימים שהאנשים האלה צריכים ללכת, יש עוד רבים שעוסקים באותו הדבר. למה אלה כן ואלה לא? למה דווקא עכשיו? והאם סוף סוף פייסבוק תפרסם סטנדרטים ברורים באשר למה אסור ומה מותר אצלה? אין תשובה. אגב זמן קצר אחרי החסימה הראפר סנופ דוג פרסם ווידאו בו הוא קורה לכל העוקבים שלו לפרסם ולשתף סרטונים של "האח" לואיס פרחאן. אני משאר שסנופ דוג לא יחסם.
א  |  12.05.19
2.
אחד
טאמבלר זה לא רק פרונוגרפיה יש הרבה צלמים שהשתמשו בזה להציג את הצילומים ועוד כל מיני בלוגרים שהציגו נושאים שונים חלקם בהחלט מרשימים כל בלוג שם הוא אתר בפני עצמו ועוד.. הבעיה של טאמבלר שאין קו מפריד בין פרונוגרפיה למה שאינו נחשב פרונוגרפיה מהאתרים שאין בהם שום פרונוגרפיה לבין אלו שיש בהם תמהיל ברמות עד אלו שמציגים רק פרונוגרפיה , המציאות היא שיש דרישה להפרדה במקום שבו טאמבלר היו כך שהם לא מצאו דרך גם להיות גם חופשים וגם להשתלב במקומות שבהם יש דרישה לצנזורה והפרדה בין התכנים, כדי לרצות את הגורמים שדרשו מהם צנזורה הם תקעו בסוף צנזורה ושמו כל מיני מגבלות על מעבר בין בלוג לבלוג שפגע בעצם בחוויה הכללית של טאמבלר וכך הם גרמו לקריסה של עצמם ויתכן עד כדי חיסול של טאמבלר, אם הם יעברו לאתר פורונוגרפי לא ברור אם כל הבלוגרים שאינם פרונוגרפים ישארו שם אלה אם האתר הפרונוגרפי יחזיק את טאמבלר כמו שהוא היה קודם חופשי אבל שמי שרוצה את הבלוג שלו כמו קודם לא יקבל פתאום פרסומות פרונוגרפיות שם אחרת הוא יעזוב.
עוד  |  06.05.19