אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשימת בעלי הקרקע בגוש הגדול בתל אביב תיחשף בתוך 90 יום

רשימת בעלי הקרקע בגוש הגדול בתל אביב תיחשף בתוך 90 יום

זאת לאחר שמנהלי הגוש הגדול, שביקשו לשמור על רשימת 500 בעלי הקרקע חסויה, נענו להמלצת בית המשפט המחוזי ומשכו את ערעורם

05.05.2019, 17:10 | נמרוד בוסו

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (א') את בקשת רשות הערעור של ארבעה מתוך חמשת מנהלי "הגוש הגדול" בתל אביב שהתנגדו לחשיפת רשימת בעלי הקרקע המחזיקים בקרקעות פרטיות במתחם. בכך, נענה בית המשפט לתביעתו של המנהל החמישי, עו"ד משה ליפקה וכן של מספר בעלי קרקע המיוצגים על ידי משרד עורכי הדין שוב ושות', להותיר את פסיקתו הקודמת של בית משפט השלום בהרצליה על כנה, ולחשוף את שמות כלל בעלי הקרקע לציבור בתוך 90 יום.

קראו עוד בכלכליסט

המדובר בחטיבת קרקע פרטית בהיקף של למעלה מ-500 דונם באחד האזורים היקרים בארץ, שבה כיום מחזיקים מאות בעלים שונים, אם לא אלפים. מאז שנות השבעים של המאה הקודמת מנוהלות זכויותיהם של המחזיקים על ידי מנהלים מיוחדים שממנה בית המשפט, ואשר מתחלפים אחת לכמה שנים.

הגוש הגדול הגוש הגדול הגוש הגדול

בעשור האחרון מנוהלות קרקעות הגוש על ידי עורכי הדין גלית רוזובסקי, רחל זכאי, מיכאל (מיקי) שפטלר, אליהו מינקוביץ ומשה ליפקה, שבעבר שימש כמנהל מינהל מקרקעי ישראל (כיום רמ"י). בין היתר משמשים המנהלים "כלשכת רישום מקרקעין פנימית" מבחינת רישום זכויות הבעלים במקרקעין וכל עסקה מדווחת להם ונרשמת בספריהם.

בראשית 2018 פרץ סכסוך בין עו"ד ליפקה לשאר המנהלים, כאשר בתביעה שהגיש לבית משפט השלום בהרצליה טען כי ארבעת עמיתיו מונעים ממנו גישה אל הרשימה המלאה של בעלי השטח, וביקש להוציא צו שיפוטי שיורה להם להמציא לו את הרשימה המלאה, כולל פרטים כגון שיעורי בעלות של כל אחד מהבעלים.

להליך הצטרפו חלק מבעלי הזכויות במקרקעין המיוצגים על ידי עורכי הדין שמואל שוב נעמה שיף וטל גליקסמן ממשרד שוב ושות' אשר הגישו בקשה לאפשר לכל בעלי הזכויות במקרקעין לקבל רשימה מלאה ועדכנית של בעלי הזכויות במקרקעין כנגד תשלום אגרה סמלית.

בעלי הקרקע טענו כי מנהלי הגוש הגדול החליטו להפוך מידע שהינו חשוף לציבור עבור כל קרקע אחרת במדינה למידע סודי, באופן שבו בעלי קרקעות בחלקה עצמה לא יכולים לדעת מי השותפים לקרקע. לטענתם, רישום הזכויות בחלקה כרישום פנימי בספרי המנהלים פוגע בזכויות הבעלים, מסרבל את הליך הרישום, גורם להעדר אפשרות להתאחד, והכל בשעה שאין סיבה הנראית לעין למנוע המידע.

מנהלי הגוש הגדול התנגדו לחשיפת המידע בטענה כי היא תפגע בפרטיות של בעלי הזכויות במקרקעין וכי הם לא מחויבים על פי חוק בחשיפתו.

באפריל 2018 הכריע בית משפט השלום בהרצליה לטובת ליפקה ובעלי הקרקע, והורה למנהלים לחשוף את רשימת הבעלים בקרקע בתוך 90 יום. בעקבות זאת פנו ארבעת המנהלים בבקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב, אך בדיון שהתקיים היום, המליץ הרכב בן שלושה שופטים לארבעת המנהלים למשוך את הבקשה, והמנהלים נענו להמלצה. לכן, פסק הדין של בית המשפט השלום יכנס לתוקף והם יאלצו לחשוף את הרשימה תוך 90 יום .

עוה"ד שוב ושיף אמרו לאחר הדיון כי "משמעות ההחלטה היא מתן אפשרות לבעלי הזכויות לקדם שותפויות עם בעלי זכויות אחרים לעמוד היטב על הזכויות ולשפר את היכולת שלהם למימוש מיטבי . אין סיבה שבכל קרקע אחרת במדינת ישראל המידע לגבי בעלי הקרקע הוא שקוף, ואילו במתחם הגוש הגדול, שעובר הליך פיתוח משמעותי המידע ישמר בחדרי חדרים".

עו"ד משה ליפקה סרב להגיב.

מטעם מנהלי הגוש הגדול טרם נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות