אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מערכת הבריאות בדרום נערכת להמשך סבב הלחימה צילום: יריב כץ

מערכת הבריאות בדרום נערכת להמשך סבב הלחימה

משרד הבריאות בוחן ביטול חלקי של הליכים שאינם דחופים באזור הדרום. פינוי של חלק מהחולים מבתי החולים הגריאטריים החל אתמול והצוות הרפואי נקרא לחזור מחופשות. בית החולים ברזילי נפגע מרסיסים

06.05.2019, 06:52 | אדריאן פילוט

אחת הנקודות הרגישות ביותר בסבב הלחימה הנוכחי הינה מערכת הבריאות.בשעות הצהריים החלו דיווחים על פגיעה בבית החולים ברזילי באשקלון. לאחר מספר דקות של מתח התברר כי הפגיעה לא היתה ישירה אלא מרסיסים, בסמוך למחלקה האונקולוגית. נכון לאתמול, בברזילי עדכנו כי למרכז הרפואי הגיעו 131 פצועים. לאחר מועד סגירת העיתון התכנסה הנהלת משרד הבריאות כדי לקבל החלטות לגבי המשך תפקוד המערכת בחירום.

קראו עוד בכלכליסט

במשרד הבריאות בחנו אתמול את האפשרות לביטול חלקי של הליכים אלקטיביים ‑ פרוצדורות רפואיות כמו ניתוחים לא דחופים. זאת על מנת להשאיר חדרי ניתוח פנויים במקרה של הגעת פצועים שעלולים להזדקק לניתוחי חירום. הדיון שנערך אתמול בערב נועד להכריע בעניין זה.

הגג המחורר של בית החולים ברזילי באשקלון, אתמול, צילום: יריב כץ הגג המחורר של בית החולים ברזילי באשקלון, אתמול | צילום: יריב כץ הגג המחורר של בית החולים ברזילי באשקלון, אתמול, צילום: יריב כץ

בברזילי שמנוהל על ידי ד''ר חזי לוי, 567 מיטות, מתוכן 252 במחלקות הפנימיות ועוד 131 מיטות כירורגיות. לפי דו"ח של משרד הבריאות מינואר 2018, בברזילי 21 מיטות לרפואה דחופה, 11 מיטות ניתוח ועוד 12 מיטות התעוררות.

מבית החולים נמסר כי האיזור החדש שנחנך בשנה שעברה ממוגן והוא כולל מיטות לשעת חירום, חדרי לידה ומיון ממוגנים אך שאר החלקים של בית החולים אינם ממוגנים. מגורמים במשרד הבריאות נמסר כי חלק מהמטופלים בבתי החולים הגריאטריים שוחררו, וחופשות של חלק מצוותי המערכת במחוז הדרום צומצמו.

החל משעות הבוקר עדכנו קופות החולים על סגירת מרפאות בלתי מוגנות. מקופ"ח כללית נמסר כי "שירות רפואי יינתן במרפאות בהן ישנו מרחב מוגן. השירות במספר מרפאות מצומצם יועתק למרפאות סמוכות וייתכנו שינויים בשעות הפעילות".

מאוחדת היתה הראשונה שהודיעה במוצאי שבת כי פתחה מוקד לתמיכה נפשית המאוישת על ידי פסיכולוגים ועובדים סוציאליים המעניקים סיוע לכל פונה – כולל חברי קופות חולים אחרות, 24 שעות ביממה. גם מכבי הודיעה כי היא מפעילה מוקד לתמיכה במצבי לחץ וחרדה. ממכבי נמסר כי "הקו ימשיך לפעול כל עוד תימשך הלחימה".

סגירת מרפאות בדרום עלולה להקשות על התושבים משום שזמינות השירותים הרפואיים באזור הזה פחותים משמעותית מזמינות השירותים הרפואיים במרכז הארץ. לפי כוח אדם של הלמ"ס מ־2016, בעוד שמספר הרופאים בישראל ל־1,000 איש עמד על 3.1, בדרום עמד מספר זה ב־2014‑2016 על 2.5, זאת לעומת 5.4 רופאים ל־1,000 איש במחוז תל אביב באותן שנים.

הפערים מתבטאים גם במספר המיטות: במחוזות תל אביב, ירושלים וחיפה מספר המיטות נע בין 2 ל־2.2 ל־1,000 איש ב־2017. במחוז דרום עמד מספר המיטות על 1.5 ל־1,000 איש. עם פתיחת בית החולים אסותא אשדוד ב־2017 נוספו מיטות והפער הצטמצם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות