אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר הפסקת האש: הדולר נסחר מתחת ל-3.60 שקלים צילום: שאטרסטוק

לאחר הפסקת האש: הדולר נסחר מתחת ל-3.60 שקלים

המטבע האמריקאי רושם ירידה יומית של 0.3% מול השקל ונסחר תמורת 3.59 שקלים. היורו שומר על יציבות ונסחר תמורת 4.02 שקלים; בשוק הגלובלי: הדולר עולה ב-0.1% מול המטבעות המובילים בעולם

06.05.2019, 08:36 | כתבי שוק ההון

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

ההסלמה במלחמת הסחר בין סין ארה"ב והפסקת האש בדרום, שולחות את הדולר לירידה יומית של 0.3% מול השקל אל מתחת לרמת 3.60 שקלים. המטבע האמריקאי נסחר תמורת 3.59 שקלים. היורו לעומת זאת שומר על יציבות ונסחר ברמת 4.02 שקלים ליורו.

שוק המט"ח המקומי מתנהל על רקע ההדיווחים בכלי התקשורת, לפיהם הושגה הפסקת אש בין הפלגים ברצועת עזה לבין ישראל שנכנסה לתוקף מ-4:30. עם זאת, לא התקבל לכך אישור רשמי מישראל. במקביל, הודיע צה"ל על הסרת כלל המגבלות מיישובי עוטף עזה החל מ-07:00.

בשוק המט"ח הגלובלי, הדולר רושם עלייה של 0.1% מול המטבעות המובילים בעולם וזאת על רקע החרפת מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין. נשיא ארה"ב טראמפ צייץ אמש בטוויטר כי בכוונתו להעלות את שיעור המס על סחורות מסין ל-25%, זאת לעומת שיעור של 10% המוטל כיום. בתוך כך נרשמות ירידות חדות בשוקי המניות הגלובלים.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

האם מסתמנת מצוקת נזילות בדולר?

בהחלטה האחרונה הפד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 2.25% עד 2.50%. יחד עם זאת הוא הפחית את הריבית בה מזוכים הבנקים המסחריים הגדולים על עודפי הנזילות שלהם לרמה של 2.35% מרמה של 2.40%. היעד המוניטרי של הפד הוא הריבית על קרנות הפד (fed funds). הפד מעוניין שריבית זו תהיה בטווח הריבית שהוא מפרסם.

ריבית זו בפועל הייתה קרובה מאוד לגבול העליון של ריבית הפד. לפד עומדות מספר אפשרויות לגרום לריבית הזו לרדת (פעולות בשוק הפתוח), ואחת מהן היא להוריד את הריבית לבנקים הגדולים (ריבית ה-IOER) כלומר תמריץ לבנקים האלו לא להפקיד בבנק המרכזי ולשפר את הנזילות בשווקים. לדברי כלכלני בנק הפועלים, "הפעולה הזו אינה מאותתת על כוונה להפחית את הריבית".

עם זאת, מתחזקת ההערכה שהפד לא יפחית את הריבית השנה. ראשי הבנק המרכזי המשיכו להדגיש בשבוע האחרון שהם יפגינו 'סבלנות' באשר לשינויים אפשריים בריבית. יו"ר הפד, פאוול, הצביע על הירידה בשיעור האינפלציה השנתי של ליבת מדד ה-50% לירידת ריבית השנה, לעומת 66% לפני שבוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות