אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר הצפירה: תפילות ודמעות לזכר הנופלים בבתי העלמין צילום: מוטי קמחי

לאחר הצפירה: תפילות ודמעות לזכר הנופלים בבתי העלמין

בשעה 11:00 נשמעה צפירה בת שתי דקות ולאחריה החלו טקס האזכרה המרכזי בהר הרצל וטקסים בבתי העלמין. יותר ממיליון וחצי בני אדם צפויים לפקוד את בתי העלמין בשעה שישראל מתייחדת עם זכרם של 23,741 חללים ו-3,150 נרצחי פעולות האיבה, בהם ארבעה מסבב ההסלמה האחרון

08.05.2019, 11:47 | ynet
מדינת ישראל מתייחדת היום (ד') עם זכרם של 23,741 חללי מערכות ישראל שנפלו משנת תר"ך (1860) ועד היום ושל 3,150 האזרחים שנרצחו בפעולות איבה מאז קום המדינה, ארבעה מהם רק השבוע בסבב ההסלמה הקשה שבו נורו מאות רקטות לעבר שטח ישראל מרצועת עזה. בשעה 11:00 בבוקר נשמעה צפירה בת שתי דקות ולאחריה נפתח בהר הרצל בירושלים טקס האזכרה המרכזי לחללי מערכות ישראל במעמד הנשיא, ראש הממשלה והרמטכ"ל.
עומדים בצפירה, צילום: רויטרס עומדים בצפירה | צילום: רויטרס עומדים בצפירה, צילום: רויטרס

במקביל מתקיימים טקסים ממלכתיים בבתי העלמין בכל הארץ ובמקומות נוספים בהשתתפות נציגים מהממשלה ומהכנסת. במשרד הביטחון מעריכים שיותר ממיליון וחצי בני אדם מגיעים השנה ל-52 בתי העלמין הצבאיים ולמאות חלקות הקבורה הצבאיות מקריית שמונה ועד אילת. השנה מתקיימים טקסי זיכרון בכ-50 אנדרטאות ברחבי הארץ.

הבוקר נערך ברחבת הסוכנות היהודית בירושלים טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה בארץ ולזכר היהודים שנרצחו באירועים אנטישמיים בעולם. קורבנות הפיגועים האנטישמיים בבתי הכנסת בארה"ב עמדו במוקד הטקס שאליו הגיעו מנכ"ל פדרציית פיטסבורג ג'ף פינקלשטיין ונציגת משפחות הקורבנות, מארני פיינברג, שהדליקה את משואת הזיכרון.

"עברנו גם השנה מכאובים כבדים וכואבים במדינת ישראל ובתפוצות", אמר יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג בנאומו, שהזכיר את 12 הנרצחים בפיגוע בבית הכנסת בפיטסבורג: "ביום הזה יהודי התפוצות מתאחדים לכאב כבד עם כל תושבי המדינה וגם אנו כאן מתאחדים עם כאבם של משפחות יהודי התפוצות".

נשיא פדרציית פיטסבורג, ג'ף פינקלשטיין ציין כי "לאנטישמים לא אכפת מההבדלים בינינו והם לא מבחינים בין תיוגים כמו חב"דניק או קונסרבטיבי או רקונסטרוקציוני. בעיניהם כולנו יהודים". נציגת משפחות הקורבנות מארני פיינברג הוסיפה: "גזענים תומכי עליונות לבנה תוקפים אותנו בארה"ב. לא נברח מהמאבק".

בית העלמין בקרית שאול, צילום: מוטי קמחי בית העלמין בקרית שאול | צילום: מוטי קמחי בית העלמין בקרית שאול, צילום: מוטי קמחי

משטרת ישראל מקיימת טקס בחלקת חללי משטרת ישראל בהר הרצל בירושלים ובו היא מציינת את זכרם של 1,498 חללי הארגון שנפלו או נפטרו במהלך שירותם או בעקבותיו, מאז ימי קום המדינה. הטקס נערך בנוכחותו של ממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן ובהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל, קצינים, שוטרים יחד עם המשפחות השכולות.

כהן הזכיר את 1498 חללי המשטרה לדורותיהם, ואמר כי "תולדות ישראל מלווים במאבק בלתי פוסק על קיומה של המדינה, אשר נכרך במחיר דמים יקר. משטרת ישראל שותפה למחיר יקר זה ונטלה חלק חשוב בגיבוש צביונה הדמוקרטי של מדינת ישראל". 

אמש התקיימה ברחבת הכותל המערבי בירושלים העצרת המרכזית שבה נשא דברים הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי: "החללים נפלו בשירות העם וכל אחד מהם היה ללבנה נוספת שחיזקה את כותל הביטחון וכולם יחדיו הפכו לחומת המגן של העם. הביטוי העליון ביותר לקדושת החיים, הוא לעשות כל שביכולתנו כדי להקטין את היקף הנפגעים בשגרה ובמלחמה. המשימה המבצעית לעולם קודמת לכל ובשמה נסכן את חיינו, אך שכלול שיטות הלחימה, ושיפור דרכינו באימונים ובשגרה, הם צוואה גלויה, שהותירו הנופלים, ועלינו לעמול כדי לממש אותה בכל יום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נכח עם מאות בני משפחות שכולות גם באירוע הזיכרון הלאומי המרכזי "שירים לזכרם" במשכן הכנסת. באירוע השתתפו גם הנשיא ריבלין, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, והרמטכ"ל כוכבי. באירוע הופיעו להקת שלווה, שירי מימון, יונתן רזאל, נתן גושן, שי אברהמסון ושמעון בוסקילה. נוי לוי, אחותו של סמ"ר אביב לוי ז"ל שנהרג בשנה שעברה מירי צלף, שרה יחד עם הלהקות הצבאיות. את הטקס יחתום ביצוע משותף של הזמר הראל סקעת יחד עם יתומי צה"ל. במהלך הטקס הקריא נתניהו מעל הבמה את השיר "ארץ צבי" של יהורם גאון. בירושלים נערך טקס נוסף בבריכת הסולטן בשם "זוכרים, שרים ומספרים", שבו נכח ראש העיר משה ליאון.

הקונסוליה הכללית בניו יורק ערכה הלילה את הטקס המרכזי לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה בבית הכנסת Temple Emanu-El. בטקס השתתפו עשרות משפחות שכולות, הקונסול הכללי בניו יורק דני דיין ראשי קהילות יהודיות, נבחרי ציבור, דיפלומטים ומאות משתתפים נוספים. מדובר בטקס הרשמי הגדול ביותר מחוץ למדינת ישראל אליו מוזמנות כ-400 משפחות שכולות המתגוררות בניו יורק. הטקס הועבר בשידור חי בדף הפייסבוק של הקונסוליה הכללית בניו יורק. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות