אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ בטוויטר: סגן נשיא סין מגיע לארה"ב כדי לסגור עסקת סחר צילום: שאטרסטוק

טראמפ בטוויטר: סגן נשיא סין מגיע לארה"ב כדי לסגור עסקת סחר

הציוץ של נשיא ארה"ב מגיע לאחר שבתחילת השבוע הוא הודיע שביום שישי יעלה את שיעור המכס על סחורות סיניות ל-25%; דיווח: סין שינתה 150 עמודים בטיוטת ההסכם ונסוגה מהתחייבויות קודמות

08.05.2019, 17:17 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ היום (ד') בטוויטר שחברי צוות המו"מ הסיני "הודיעו זה עתה" לבית הלבן שהם "באים לארה"ב כדי לסגור עסקה" בענייני סחר. הנשיא הוסיף בציוץ ש"אנחנו נראה" מה ייצא מהשיחות האלה, כי "אני מאוד שמח מיותר מ-100 מיליארד דולר בשנה שממלאים את הקופות של ארה"ב".

קראו עוד בכלכליסט

הצהרתו של טראמפ מגיעה לאחר ציוץ שפרסם דקות ספורות קודם לכן, שבו נטען מדוע הוא מאמין שסין נסוגה משולחן המו"מ. בציוץ הוא כתב שהוא חושב שנסיונה המחודש של סין מבוסס על תקווה "כנה" שאם נשיא דמוקרטי ייבחר ב-2020, סין תמשיך לרמות את ארה"ב עוד שנים רבות.

טראמפ. "מאוד שמח מ-100 מיליארד דולר שנכנסים כל שנה לקופת המדינה", צילום: רויטרס טראמפ. "מאוד שמח מ-100 מיליארד דולר שנכנסים כל שנה לקופת המדינה" | צילום: רויטרס טראמפ. "מאוד שמח מ-100 מיליארד דולר שנכנסים כל שנה לקופת המדינה", צילום: רויטרס

בציוץ של טראמפ הוא כותב כי סגן נשיא סין יהיה חלק מהמשלחת שמגיעה לוושינגטון. הדברים נאמרים על רק שמועה שאם סין תשלח משלחת, פקידים בכירים לא יהיו חלק ממנה, כולל סגן הנשיא שייעדר.

השווקים הפיננסיים בארה"ב נסוגו ביומיים האחרונים, לאחר שביום ראשון ניפץ טראמפ את התקווה שארה"ב מתקרבת לעסקת סחר עם סין. התקווה הזו, שנבנתה על סמך דבריו של טראמפ וכמה בכירים בשבועות האחרונים, נגוזה כאשר טראמפ אמר שיעלה את המכסים על סחורות סיניות ל-25%. רוברט לייטיזר, הממונה על הסחר בארה"ב, אישר ביום שני שההעלאה תיכנס לתוקפה ביום שישי אם הסכם הסחר לא ייסגר לפני כן.

רויטרס: סין נסוגה כמעט מכל סעיפי ההסכם

בתוך כך, סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת היום שהמשלחת הסינית הגיעה לוושינגטון ביום שישי האחרון עם שינוי משמעותי בטיוטת ההסכם. על פי רויטרס, סין שינתה 150 עמודים בטיוטה שעליה עבדו נציגי שתי הכלכלות הגדולות בעולם במשך חודשים ארוכים. הדיווח מבוסס על שלושה מקורות ממשלתיים אמריקאיים ושלושה מקורות מהמגזר הפרטי.

לפי הדיווח, בכל אחד משבעת פרקי ההסכם, סין ביטלה את התחייבויותיה לשנות חוקים כדי לפתור תלונות יסוד שגרמו לארה"ב לפתוח במלחמת הסחר. בין היתר מדובר בפרקים הנוגעים לגניבת הקניין הרוחני והסודות המסחריים של ארה"ב, העברת טכנולוגיה בכפייה, מדיניות התחרות, גישה לשירותים פיננסיים ומניפולציה בשוק המטבעות.

נשיא ארה"ב הגיב בציוץ בטוויטר ביום ראשון שבו הודיע שיעלה ביום שישי את שיעור המכס על סחורות סיניות בהיקף של 200 מיליארד דולר מ-10% ל-25%. במועד ההעלאה המתוכנן אמור סגן נשיא סין ליו הי עדיין לשהות בארה"ב במסגרת שיחות הסחר. ארה"ב הודיעה היום כי העלאת שיעור המכסים תיכנס לתוקפה ביום שישי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות