אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ ראש בראש עם סין: "הפרה את מה שסוכם" צילום: רויטרס

טראמפ ראש בראש עם סין: "הפרה את מה שסוכם"

נשיא ארה"ב הבטיח בראשית השבוע להעלות מכסים על סחורות סיניות, והוא ממשיך בהחרפת הקו; היום צפויות שיחות הסחר להימשך אך הנשיא אמר בעצרת בפלורידה כי הסינים "ישלמו" על הפרת הסיכומים שהושגו עד כה; סין מצידה מאיימת לנקוט בצעדי תגובה

09.05.2019, 09:20 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ המשיך אתמול (ד') בקו התקיף שלו מול סין ואמר שהיא "הפרה את מה שסוכם" בשיחות הסחר המתנהלות בין שתי המדינות. בעקבות כך נופלות בורסות אסיה לשפל של שישה שבועות.

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ, שדיבר בעצרת בפלורידה, ייחס לאיומו בראשית השבוע להגדיל את המכסים על סחורות סיניות מ-10% ל-25% לעמדתה של בייג'ינג במשא ומתן. "דרך אגב, אתם רואים את המכסים שאנחנו מטילים? זה כי הם הפרו את העסקה. הם הפרו את העסקה," אמר טראמפ, "אז הם מגיעים לכאן, סגן הנשיא (ליו היו) טס לכאן מחר – איש טוב – אבל הם הפרו את העסקה. אי אפשר לעשות את זה, אז הם ישלמו על זה."

טראמפ הפתיע את השווקים השבוע כאשר איים בטוויטר שבכוונתו להעלות משמעותית את המכסים על סחורות סיניות – כאשר העלייה הראשונה מתוכננת למחר. הוא אמר ששיחות הסחר עם סין מתקדמות "לאט מדי". הדבר בא בהפתעה לגורמים כלכליים רבים כיוון שלפי הדיווחים האחרונים שתי המעצמות קרובות לחתימת הסכם, אולי אפילו עוד השבוע.

טראמפ הוסיף שארה"ב "לא תיסוג עד שסין תפסיק לרמות את עובדינו ולגנוב את משרותינו. זה מה שעומד לקרות. אחרת, אנחנו לא חייבים לעשות איתם עסקים. אנחנו יכולים לייצר הכל כאן אם אנחנו מוכרחים – כמו שעשינו פעם". לדבריו, "אם לא תהיה עסקה, אין שום דבר רע בכך שנקבל 100 מיליארד דולר בשנה, 100 מיליארד, מעולם לא עשינו זאת בעבר". לפי CNBC, טראמפ השתמש בטיעון זה בעבר אך כלכלנים רבים סבורים שהוא מחמיץ את התמונה הכללית: למרות שתקבולי הממשלה עשויים לעלות בעקבות המכסים, הם טוענים כי השפעת צעד זה עשויה דווקא לפגוע בכלכלה האמריקאית באופן כללי.

סין מצידה הבטיחה לנקוט ב"צעדי התגובה הנדרשים" נגד ארה"ב אם וושינגטון תממש את איומה להעלות מכסים. משרד המסחר הסיני אמר אתמול שבייג'ינג תגיב במכסים על סחורות אמריקאיות בשווי 200 מיליארד דולר באם המכס על סחורות סיניות יועלה מ-10% ל-25% כפי שאיים הנשיא טראמפ.

"הסלמת סכסוך הסחר אינו האינטרס של אזרחי שתי המדינות, או של אזרחי העולם. סין מצטערת על כך שאם המכסים האמריקאיים ייכנסו לתוקף, יהיה עליה לנקוט בצעדים הנדרשים".

דונלד טראמפ, צילום: שאטרסטוק דונלד טראמפ | צילום: שאטרסטוק דונלד טראמפ, צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות