אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנרג'יאן תתחרה בדלק על מכירת גז לשוק הקפריסאי צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

אנרג'יאן תתחרה בדלק על מכירת גז לשוק הקפריסאי

החברה היוונית־בריטית הגישה הצעה למכירת גז לקפריסין מתנין וכריש. דלק עדיין תקבל 8% מהמכירות, כחלק מהסכם מכירת המאגרים

12.05.2019, 07:55 | ליאור גוטמן

חברת אנרג'יאן היוונית-בריטית הודיעה כי הגישה בשישי האחרון הצעה למכירת גז לשוק הקפריסאי. הכוונה היא להשתמש לצורך כך במאגרי הגז שברשות אנרג'יאן ברשיונות כריש ותנין, וכן באסדת ההפקה הימית שלה.

קראו עוד בכלכליסט

בהצעה, שהוגשה לסוכנות האנרגיה של קפריסין, שיתפה אנרג'יאן את חברת טקניפ הצרפתית, שבונה עבורה את אסדת הפקת הגז הימית, עם תכנון ראשוני לקו הולכה מהמאגרים לחופי קפריסין. אנרג'יאן גם מדווחת שהיא חתמה על מכתב כוונות למכירת גז לתחנת כוח פרטית בקפריסין, מה שאומר שבכל מקרה היא תצטרך צנרת הולכה לאי.

בעל השליטה בדלק יצחק תשובה ומנכ"ל אנרג בעל השליטה בדלק יצחק תשובה ומנכ"ל אנרג'יאן מת'יוס ריגס | צילומים: אוראל כהן, עמית שעל בעל השליטה בדלק יצחק תשובה ומנכ"ל אנרג

לפיכך, שתי סיבות עשויות לדחוף את השוק הקפריסאי לכיוון עסקה עם אנרג'יאן: מחיר הגז האטרקטיבי שהחברה סבורה שתוכל להציע וכן התוכניות המוצהרות של קפריסין למכור גז נוזלי משטח האי ללקוחות זרים, בין השאר בעזרת התשתית של אנרג'יאן.

בהודעת אנרג'יאן מצוטטים דברי מנכ"ל החברה מת'יוס ריגס שלפיהם החברה הגישה הצעה מקיפה לאספקת גז לקפריסין באמצעות התשתיות הימיות שהיא מקימה ושאמורות לשרת גם את השוק הישראלי. לתפיסתו, כבר בעוד פחות משנתיים אפשר לספק את צרכי השוק שם.

עבור השותפות הישראלית במאגרי הגז הישראליים והקפריסאיים - דלק קידוחים ונובל, שמחזיקה גם בלווייתן וגם באפרודיטה הקפריסאי - מדובר בבשורות מעורבות. מצד אחד נולד לה מתחרה, הן על חוזים קיימים והן על חוזים זרים. למרות שהשוק הקפריסאי המקומי שם קטן משמעותית מזה של ישראל, חוזה מכירה לשם ינגוס בתוכניות של דלק ונובל להתרחב גם לקפריסין. מצד שני כל מכירת גז מתנין וכריש מזכה את דלק בכ־8% מהתמורה (תמלוג־על), ולכן גם אם הצעת אנרג'יאן תתקבל על ידי קפריסין, דלק ונובל ירוויחו ממנה.

מאגרי הגז כריש ותנין נמכרו לאנרג'יאן ב־2016, תמורת 150 מיליון דולר, על ידי דלק קידוחים הישראלית. המכירה נכפתה על דלק מכוח מתווה הגז הממשלתי במטרה ליצור תחרות בין המאגרים השונים, ותמלוג־העל הוא פיצוי על כך. נפח הגז הכולל של תנין וכריש מגיע לשליש מזה של מאגר תמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות