אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו משנה למנדלבליט את חוקי המשחק צילום: אוראל כהן

דעה

נתניהו משנה למנדלבליט את חוקי המשחק

היועץ המשפטי לממשלה דורש מסניגוריו של רה"מ תשובות אם הם מעוניינים בשימוע ומתי, אך הם לא מתרגשים ומבקשים ארכה מעבר למועד שנקבע. מנדלבליט ואנשיו מתקשים להתרגל לעובדה שנתניהו לא רק מסרב לשחק לפי הכללים — אלא מתעקש להכתיב אותם

12.05.2019, 07:50 | משה גורלי

הדיאלוג המשולש - הגלוי והסמוי - בין סנגורי נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וועדת ההיתרים ממשיך לדשדש. היועץ דרש מהסנגורים להשיב עד אתמול האם הם מעוניינים בשימוע ומתי, והודיע שמחלוקות שכר הטרחה עם הלקוח אינן עילה לדחייה. הניסיון האסרטיבי הזה של מנדלבליט ליטול את ההובלה בתהליך לא גרם להתרגשות רבה מדי בצד של החשוד וסנגוריו. ליועץ יש סדר יום משלו, אבל גם לנתניהו יש, ומדובר בסדר יום קואליציוני, פרלמנטרי, חקיקתי, עוקף כתב אישום. לכן המטרה היא להמשיך ולהרוויח זמן.

קראו עוד בכלכליסט

ברוח זו מכלכלים הסנגורים את תגובתם: 1. אנו מעוניינים בשימוע. 2. אנו מבקשים ארכה נוספת מעבר למועד שנקבע, 10 ביולי. 3. הדברים אינם קשורים לשכר הטרחה אלא להשוואה עם מגה־תיקים דומים שבהם ניתנה שהות ארוכה יותר להתכונן לשימוע, במיוחד כשמדובר בשלושה תיקים. 4. אנו יורדים מבקשת התרומה מבן הדוד נתן מיליקובסקי. בינתיים, אנו מכוונים לכיסו של איש הנדל"ן האמריקאי ספנסר פרטרידג' ואולי אחרים, אבל לא נמסור לוועדת ההיתרים את מצבת נכסיו ומזומניו של מבקש התרומות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: אלכס גמבורג ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: אלכס גמבורג ראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: אלכס גמבורג

מנדלבליט ואנשיו מתקשים להתרגל לעובדה שמדובר כאן בלקוח מסוג שונה שלא רק מסרב לשחק לפי הכללים המקובלים — הוא מתעקש להכתיב את הכללים. לקוח שמרגיש שקיבל בבחירות גיבוי לא רק להכתיב אלא גם לשנות את כללי המשחק על פי צרכיו. וכך, הכדור הושלך חזרה למנדלבליט שייעתר, קרוב לוודאי, לארכה נוספת. אולי עד ספטמבר, ואולי מעבר לכך. יש להניח שיחטוף ביקורת על התקפלות, ובצדק מסוים.

הביקורת תלווה ותהדהד את התרעומת שמבעבעת במשרד המשפטים, שם מאשימים את סנגוריו של ראש הממשלה שבזבזו זמן כשנמנעו מלקחת את החומרים במקום לנהל משא ומתן ענייני. טענת הנגד, שהמועד שניתן מלכתחילה היה קצר מדי, תישמע בעוצמות פחותות יותר אבל תהיה זו שתכריע לטובת נתניהו, שוב.

ההתשה שמנהלים הסנגורים מכוונת גם לציפייה לפרקליט מדינה חדש שיחליף את שי ניצן. ובעיקר היא נועדה להרוויח זמן עבור המו"מ הקואליציוני שנועד לחלץ את הלקוח באמצעות חקיקה עוקפת כתב אישום. הפצצה המתקתקת הזו צפויה להתפוצץ רק בסיום המו"מ. בצלאל סמוטריץ' שם על השולחן את החסינות, אבל הוא גם תובע לקבל את תיק המשפטים. צריך לקוות שהדברים אינם מותנים ותלויים זה בזה. ראו לאן הגענו — לתקווה שנתניהו ייחלץ מבלי לתת לסמוטריץ' את המשפטים. נתניהו יקבל ארכה לשימוע ונחמת העניים ותקוותם יהיו שהמחירים שתשלם על כך הדמוקרטיה הישראלית לא יהיו גבוהים והרסניים מדי.

ראו לאן הגענו - לתקווה שנתניהו ייחלץ מבלי לתת לסמוטריץ' את המשפטים. נתניהו יקבל ארכה לשימוע ונחמת העניים תהיה שהמחירים שתשלם על כך הדמוקרטיה הישראלית לא יהיו הרסניים מדי
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות