אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קור שולץ טובע עמוק יותר בבוץ המשפטי שירש מקודמיו בטבע

קור שולץ טובע עמוק יותר בבוץ המשפטי שירש מקודמיו בטבע

בתביעה שהוגשה בארה"ב נגד כמה חברות פארמה נטען כי טבע עמדה במרכזה של קנוניית הונאה, שבמסגרתה פעלה לתיאום והעלאת מחיריהן של 112 תרופות גנריות בעד 1,000%. תביעה זו מצטרפת לשורה של הסתבכויות משפטיות קודמות של החברה

12.05.2019, 08:16 | חזי שטרנליכט

חברת התרופות הישראלית טבעשוב ניצבת בפני משוכה משפטית. בתביעה שהוגשה נגדה ונגד חברות פארמה נוספות, בהן מיילן ופייזר, היא מתוארת כמי שעומדת במרכזה של קנוניית העלאת המחירים מצד יצרניות תרופות גנריות.

התביעה, נגד יותר מתריסר מנהלים בהווה ובעבר של חברות תרופות בארה"ב, הוגשה על ידי התובע במדינת קונטיקט, ויליאם טונג, ואליה הצטרפו תובעים כלליים ביותר מ־40 מדינות בארה"ב. התביעה שהוגשה אחרי חקירה שנמשכה חמש שנים, מתייחסת לתקופות כהונתם של המנכ"לים לשעבר, ג'רמי לוין וארז ויגודמן. לפי כתב התביעה, טבע נמצאת כאמור במרכז הקנוניה, לאחר שבמשך 19 חודשים מ־2013 ועד 2015 היא העלתה משמעותית את מחיריהן של 112 תרופות גנריות ותיאמה עם מתחרותיה מחירים של לפחות 86 תרופות. בחלק מהמקרים מדובר בהעלאת מחירים של יותר מ־1,000%.  

קראו עוד בכלכליסט

המנהלים הבכירים והרו"ח

"טבע נטלה באופן קבוע חלק בקנוניות המתוארות בתביעה, והתנהלותה היא נרחבת ומתפשטת לרוחב התעשייה", כך נכתב בתביעה. "באמצעות המנהלים הבכירים ביותר ורואי החשבון שלה, טבע השתמשה בשורת אמצעים כובלים במגוון רחב, וזאת יחד עם יותר מתריסר חברות, שכולן השתתפו בתיאום המחירים ביודעין ומרצון". בין הבכירים ששמותיהם מוזכרים בתביעה גם מורין קבאנו, לשעבר סגנית נשיא בכירה בטבע שכעת עובדת בלאנט; ג'יימס נסטה, סגן נשיא מיילן לענייני מכירות; ודיוויד קרנטיילר, לשעבר סגן נשיא טבע לענייני מכירות העובד באפוטקס. נשיא מיילן, רג'יב מאליק, מוזכר בתביעה אחרת שעדיין מתנהלת ואשר הוגשה ב־2017. נציגים מטעם החברות לא השיבו לבקשות תגובה, וכך גם הבכירים המוזכרים בתביעה.

"יש לנו ראיות מוצקות שמראות שחברות התרופות הגנריות זממו הונאה בסך של מיליארדי דולרים רבים נגד העם האמריקאי", מסר טונג בהודעה לתקשורת, "כולנו תוהים מדוע ביטוח הבריאות שלנו, ובעיקר התרופות במרשם, כל כך יקרים במדינה זו — וזו (הקנונייה — ח"ש) הסיבה העיקרית לכך". בנוסף, גם חטיבת ההגבלים העסקיים של משרד המשפטים פתחה בחקירה פלילית בנושא. ראש החטיבה מסר בשבוע שעבר שיוגשו אישומים, אך לא מסר מתי. המדינות התובעות מסרו שהחברות קשרו קשר לתאם מחירים לשם העלאת מחירים ולהימנע בכך מתחרות. בכירים בהן ניצלו ארוחות, מסיבות ומפגשים במשחקי גולף כדי לבצע את התיאום, וגם עשו זאת בהתקשרות טלפונית ישירה — כך לפי התביעה. מוזכרים בה שמות של חטיבות ספציפיות בחברות התרופות, כמו אקטביס של טבע וסנדוז של נוברטיס.

הקרטל הגדול בהיסטוריה

לפני כחצי שנה פורסם כי טבע היא אחת מ־16 חברות המייצרות תרופות גנריות הנחשדות בארה"ב ביצירת קרטל לקביעת מחירים. "זה קרוב לוודאי הקרטל הגדול ביותר בהיסטוריה של ארה"ב", הצהיר אז ג'וזף נילסן, עוזר התובע הכללי בקונטיקט. במסמכים שהוגשו לבית המשפט, טענו בטבע כי האשמות על קשירת קשר לקביעת מחירים "הן ספקולטיביות לגמרי ולא מבוססות על שום עובדות".

החקירה חשפה כי בכירים בחברות יצרו לכאורה שפת קוד כדי לתאר את ההתנהלות ביניהם. כך, למשל, "ארגז החול" התייחס לשוק לתרופות מרשם גנריות. "נתח הוגן" דיבר על חלוקת עוגת המכירות כך שכל חברה תיהנה מרווחים מתמשכים, בעוד ש"ללכלך את השוק" פירושו שאחת החברות התעלמה מהחוקים הלא כתובים ומכרה את התרופות במחיר נמוך מזה שהוסכם עליו. עוד עולה כי הבכירים היו כל כך מיודדים, שקבעו סבב אלפביתי כדי להחליט מי משלם את החשבון בארוחות.

טבע וחברות פארמה נוספות נכללו ב־2018 בתביעת ענק נוספת, על נזקים היקפיים שגרמו משככי כאבים מתוצרתן (אופיואידים) לחולים שהתמכרו למשככים ולמשפחותיהם. מנכ"ל טבע קור שולץ התייחס לתביעה זו בשיחת הוועידה אחרי פרסום דו"חות הרבעון הראשון של 2019 ואמר כי "מבחינתי לא עשינו דבר פסול ומנוגד לחוקים ולכללים בארה"ב. האם תתבע את כל יצרני האלכוהול על התוצאות של שתייה לשוכרה? עורכי דין רבים שמנהלים את ההצגה מחפשים לעשות כסף. לטבע יש הרבה חובות ואין לנו כל כך הרבה כסף — כך שאני חושב שאם עורכי הדין מחפשים להגיע לפשרה על סכום גדול, זה לא יהיה איתנו".

השוחד ברוסיה ואוקראינה

בדצמבר 2016 הודתה טבע, במסגרת עסקת טיעון בבית המשפט בארה"ב, במתן שוחד לאורך שנים לעובדי ציבור ברוסיה, אוקראינה ומקסיקו, תשלומים שהיו אמורים לתרום לעליית המכירות של טבע במדינות אלה. במסגרת הסכם הפשרה שילמה טבע לממשל האמריקאי קנס של יותר מחצי מיליארד דולר. בהמשך, טבע חתמה בישראל על הסדר עם הפרקליטות, שלפיו היא תשלם עוד 75 מיליון שקל כדי לא לעמוד לדין בישראל. הסדר זה חילץ את החברה מחקירה פלילית שנפתחה בארץ בחשד למתן שוחד לעובדי ציבור זרים ועבירות דיווח על חוק ני"ע, וזאת בעקבות העובדות שבהן הודתה בארה"ב.

רק לפני חודש קבע בית המשפט במדינת ניו יורק בארה"ב כי טבע תיאלץ לעמוד למשפט, במועד שטרם נקבע, שבו היא נתבעת כי שיחדה רופאים. מי שהגיש את התביעה הזו נגד טבע היו שני אנשי מכירות שלה, צ'ארלס ארנשטיין וחוסאם סנוסי, טבע השתמשה לכאורה בתוכנית הדוברים שלה בכנסים, בשנים 2014-2008, כאפיק להזרמת כספים והטבות לרופאים. בין ההטבות היו ארוחות פאר שניתנו לכאורה לרופאים שרשמו את תרופת הקופקסון בשתי גרסאות לחולים.

טבע רשמה ברבעון הראשון של 2019 הוצאות משפטיות של ‭ 57‬ מיליון דולר. טבע לא מפרטת את ההוצאות, אך סביר להניח שחלק ניכר מהן נובע מפשרה משפטית הכוללת פיצוי שטבע שילמה לאמג'ן בינואר בעקבות השקה בסיכון של גרסה גנרית לסנסיפאר, שטבע ביצעה בדצמבר ‭ .2018‬ טבע סיימה את הרבעון עם חוב פיננסי נטו של 26.7 מיליון דולר, זכר להרפתקה הכושלת של רכישת אקטביס, החטיבה הגנרית של אלרגן, תמורת 40 מיליארד דולר ב־2016. היחס בין החוב הפיננסי נטו ל־EBITDA עמד בסוף הרבעון על 5.45, כאשר נהוג לראות ביחס של מעל ל־3 כיחס חוב גבוה.

"הטענות הן רק טענות"

מטבע נמסר בתגובה כי היא "מודעת לתביעה האזרחית הטוענת לתיאום מחירים לכאורה בתעשייה הגנרית, כולל ביחס לטבע. הטענות בתלונה זו, ובתביעה האזרחית באופן כללי, הן בדיוק זה טענות. טבע ממשיכה לבחון את הנושא באופן פנימי ולא התנהלה בכל אופן אשר עלול להוביל לאחריות אזרחית או פלילית. טבע מספקת תרופות באיכות גבוהה למטופלים בכל העולם ובתוך כך מחויבת לעמוד בכל החוקים והתקנות. אנו נמשיך להגן בנחישות על החברה".

מימין: ג מימין: ג'רמי לוין וארז ויגודמן. התביעה מתייחסת לתקופות כהונתם ב־2015-2013 | צילום: יובל חן, עמית שעל מימין: ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות