אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש: "שלחתי לעורכי הדין של נתניהו חומרים - והם סירבו לקבל. אשקול צעדיי" צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג

היועמ"ש: "שלחתי לעורכי הדין של נתניהו חומרים - והם סירבו לקבל. אשקול צעדיי"

מנדלבליט העניק לעורכי דינו של רה"מ ארכה של 10 ימים נוספים לתיאום מועד לשימוע, ועקץ: "קיים קושי רב בטענה שנדרש לזמן רב ללימוד החומר מאלו שבחרו לא לקבלו". הוא ציין כי סנגוריו של נתניהו סירבו לקבלת מכתב וחומרי חקירה: "סירוב זה תמוה. בעקבות זאת, המכתב הועבר גם במייל"

12.05.2019, 11:22 | טובה צימוקי

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ציין כי שליח מטעמו הגיע לסנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו - אך אלו סירבו לקבל את המכתב ואת חומר החקירה שצורף לו. "סירוב זה תמוה. בנסיבות אלה, שוגר המכתב אל עורכי הדין גם במייל", כתב מנדלבליט וציין כי ישקול את צעדיו בהתאם.

 

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת מכתבו ציין היועמ"ש כי השיב לפניית סנגוריו של ראש הממשלה מערב יום הזיכרון, שבה הודיעו כי נתניהו מעוניין בקיומו של שימוע והציגו בקשות שונות בנוגע לחומרי החקירה.

 

בנימין נתניהו, צילום: צילום מסך בנימין נתניהו | צילום: צילום מסך בנימין נתניהו, צילום: צילום מסך

 

מנדלבליט מסר בתשובתו, כי הוא רואה "חשיבות רבה בקיום הליך השימוע, וכפי שנמסר לא אחת - ככל שההליך אכן יתקיים, בכוונתו לקיימו בלב פתוח ובנפש חפצה. במכתבם ביקשו הסנגורים כי ייקבע לוח זמנים חדש לקיום השימוע, התואם את הערכתכם באשר לזמן הדרוש לשם היערכות הולמת להליך. לעניין זה היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי קיים קושי רב בטענה בדבר היקף חומרים גדול או בדבר הזמן הרב הדרוש ללימודו, שעה שהיא נטענת ממי שבחר משך תקופה כל כך ארוכה שלא לקבל את חומר החקירה ולהתחיל לעיין בו".

"מובן כי הסנגורים רשאים לבקש בקשות שונות בקשר להליך השימוע, והדברים יישקלו לגופם בשים לב למכלול הנסיבות, כפי שנעשה על ידי התביעה הכללית כדבר שבשגרה", הוסיף מנדלבליט וציין כי "לשם קידום הליך השימוע בתיקי החקירה הנדונים, ביחס לכל אחד מהחשודים, הועתקה ליבת חומר החקירה שנאספה בהם על גבי מדיה מגנטית, וזאת על מנת להקל על התמצאות החשודים בחומר החקירה ולחסוך בזמן העתקת החומרים. המדיה המגנטית, שהועברה לחשודים האחרים זה מכבר בהתאם לבקשתם, צורפה כעת גם למכתבו של היועמ"ש, לעיון ראש הממשלה".

הוא כתב כי "משהועברה ליבת חומר החקירה לעיון באי כח ראש הממשלה כאמור, נתבקשו הסנגורים לתאם מועד לקיום השימוע עד ל-20 במאי. נציין כי לפני זמן קצר הגיע שליח מטעמנו למשרדו של עו"ד נבות תל-צור, אך במשרד סרבו לקבל את מכתבו של היועמ"ש ואת חומר החקירה שצורף לו. סירוב זה הינו תמוה. בנסיבות אלה, שוגר המכתב אל עורכי הדין גם באמצעות דוא"ל. היועץ המשפטי ישקול את צעדיו בהתאם".

אתמול דווח כי במשרד המשפטים מעריכים שמנדלבליט צפוי להיענות לבקשת פרקליטי נתניהו ולהעניק לו ארכה נוספת בת כמה שבועות בקיום השימוע, בתנאי שיהיה ברור שהוא יוכיח שהוא לוקח את חומרי החקירה ויקבע מועד לשימוע. "עם זאת, לאיש אין אשליה. נתניהו מעונין להרוויח זמן כדי לסדר לעצמו - מיד לאחר שיבנה את הקואליציה שלו - את חוק החסינות שימלט אותו מהעמדה לדין", הוסיף גורם בכיר.

יום שישי, 10 במאי, היה המועד האחרון שבו אמורים היו עורכי דינו של ראש הממשלה להשיב בנוגע לקיום מועד השימוע בפרשות 1000 (המתנות מארנון מילצ'ן), 2000 (השיחות עם נוני מוזס) ו-4000 (בזק-וואלה) - אך לא עשו זאת. תחת זאת, במכתב ליועץ המשפטי הם ביקשו דחייה במועד קיום ההליך, שאמור להיערך עד 10 ביולי.

פרקליטו של ראש הממשלה עו"ד עמית חדד, אמר כי "פרק הזמן שניתן לשימוע הוא לא סביר. גם בתיקים שהם קטנים בהרבה, פרק הזמן שניתן לצורך לימוד החומר והכנת טיעון ארוך משמעותית בחודשים רבים. גם אם סוגיית המימון הייתה נפתרת לפני חודשים, עדיין היינו מבקשים לדחות את המועד כי אי אפשר לקיים שימוע בפרק זמן כל כך קצר. אם באמת רוצים לקיים שימוע, ולא סתם לסמן וי, חייבים לדחות את המועד".

במכתב ליועץ טענו פרקליטי נתניהו שהם מבקשים לדחות את השימוע כיוון שמדובר בהיקף גדול של חומרי חקירה העוסקים בשלוש פרשיות. עוד טענו, בליווי דוגמאות, כי שרים וח"כים אחרים שנגדם הוכנו כתבי אישום, בכפוף לשימוע, קיבלו שהות ארוכה בת כמה חודשים על מנת להתכונן. הם הזכירו שלא מכבר פנו לוועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה, על מנת לנסות ולקבל אישור לגבות תרומה עבור ראש הממשלה שתממן את שכר טרחתם. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
מאות פקידים נגד ראש ממשלה אחד .
אני רוצה לתרום להגנתו של ראש הממשלה. ולא רק אני אפשרו לעם להגן על נבחריו מהחבורה שרוצה לשלוט ולתפור תיקים . למה אתם חוסמים את מימון עורכי הדין ? זה הגיוני ראש הממשלה מקבל משכורת לפי גובה המשכורת וביחס הפוך צריכה להיות התרומה . לא הגיוני לנקות אותו מנכסיו ..זו חזירות . תפסיקו עם המשחק הזה....לא יעזור לכם . כל פוליטיקאי שלא יתמוך בראש הממשלה ימחק !!!
יקיר  |  12.05.19
לכל התגובות