אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרו בהליך מזורז: התחדשות עירונית באור יהודה ובגבעת שמואל, שכונה חדשה באום אל פאחם קרדיט: צפור אדריכלים ומתכנני ערים

אושרו בהליך מזורז: התחדשות עירונית באור יהודה ובגבעת שמואל, שכונה חדשה באום אל פאחם

במסגרת התוכנית ייבנו באור יהודה 8 מגדלי מגורים חדשים עם 656 יחידות דיור; התוכנית לגבעת שמואל כוללת 1,700 דירות חדשות. שכונת המגורים החדשה באום אל פאחם, שתוכניתה הופקדה להתנגדויות, צפויה לכלול 5,000 יחידות דיור

12.05.2019, 14:43 | בילי פרנקל
הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל), המאשרת תוכניות רחבות היקף בהליכים מהירים, אישרה בשבוע שעבר תוכנית התחדשות עירונית נרחבת באור יהודה. במסגרת התוכנית ייהרסו 9 מבנים ישנים עם 114 יחידות דיור, וייבנו 8 מגדלי מגורים חדשים הכוללים 656 יחידות דיור.

התוכנית מתפרשת על פני שטח של 17 דונם, במתחם "הכלנית" בשכונת קריית גיורא שמדרום לצומת סביון, בצומת הרחובות האיריס, כלנית ושדרות העצמאות. היא כוללת גם שני דונם המיועדים עבור שטח ציבורי פתוח, כמו גם דונם עבור מוסדות ציבור, עליו יוקמו בין השאר מעונות יום וגני ילדים. בנוסף צומצם במסגרת התוכנית תקן החניה הפרטית באופן משמעותי, והשכונה צפויה להישען על מערך התחבורה הציבורית המתוכנן באזור, הכולל את הקו הסגול של הרכבת הקלה ונתיב 'מהיר לעיר'.

קראו עוד בכלכליסט

הדמיית הפרויקט באור יהודה, קרדיט: צפור אדריכלים ומתכנני ערים הדמיית הפרויקט באור יהודה | קרדיט: צפור אדריכלים ומתכנני ערים הדמיית הפרויקט באור יהודה, קרדיט: צפור אדריכלים ומתכנני ערים

התוכנית קודמה על ידי עיריית אור יהודה, באמצעות צפור אדריכלים ומתכנני ערים ובניהול אדר' גלי דולב מחברת וקסמן גוברין גבע. במהלך הכנת התוכנית נערכו על ידי צוות התכנון ונציגי העירייה כנסים לשיתוף הציבור, וכן נערך סקר למיפוי מאפייני וצורכי האוכלוסייה בשכונה.

הפרויקט קודם על ידי קבוצת יובלים בבעלות איציק ברוך, כשהיקף ההשקעה צפוי להיות כ-750 מיליון שקל.

קבוצת יובלים החלה לקדם את תכנון הפרויקט ולהחתים את הדיירים על הסכמי פינוי בינוי עוד בשנת 2012, כשלפני כשנה החליט קבינט הדיור על קידום התכנון במסגרת הותמ"ל. את הפרויקט מנהלת אדריכלית גלי דולב, מחברת ניהול הפרויקטים וקסמן גוברין גבע ועל התכנון האדריכלי מופקד אדריכל צפור ברק ממשרד צפור גרשון עורך דין. עו"ד אילן גלזר מייצג את הדיירים בפרויקט.

מדובר בפרויקט השני במתכונת של פינוי בינוי של קבוצת יובלים שמקבל אישור במסגרת הוותמ"ל. בדצמבר 2018, אושר למתן תוקף פרויקט של החברה בקרית נורדאו בנתניה, שהוא למעשה פרויקט הפינוי בינוי הראשון שקיבל תוקף ע"י הוותמ"ל. תוכנית זו מתפרסת על פני כ-28 דונם וכוללת הריסת שמונה בניינים עם כ-208 יחידות דיור והקמת 14 מבנים בני 25-9 קומות, עם 872 יחידות דיור, בצפיפות של כ-43 יחידות דיור לדונם.

פרויקטים גם בגבעת שמואל ובאום אל פאחם

בנוסף החליטה הוותמ"ל להפקיד תוכנית להתחדשות עירונית בשכונת גיורא שבגבעת שמואל, הכוללת הריסת 22 מבני מגורים ותיקים עם 552 יחידות דיור, ובניית 1,700 יחידות דיור חדשות במקומם, במבנים בבנייה מרקמית של 10 קומות ומגדלים בני 30-25 קומות.

התוכנית מחולקת לשלושה מתחמים לאורך רחוב הנשיא: מתחם גיורא המיועד לפינוי בינוי ובו ומשולבים גם שטחים למבני ציבור ותעסוקה; המתחם המזרחי המיועד כקרקע להשלמה, בו מתוכננים מבני מגורים חדשים ושטח ציבורי פתוח; ומתחם נוסף בו מתוכננים מבני מגורים ושטחים למבני ציבור. עוד כוללת התוכנית חזית מסחרית רציפה לאורך רחוב הנשיא, גינות פנימיות וכיכר עירונית על הציר המרכזי, שתשמש כשטח ציבורי פתוח.

הדמיית הפרויקט בגבעת שמואל, קרדיט: פרחי - צפריר אדריכלים בע"מ הדמיית הפרויקט בגבעת שמואל | קרדיט: פרחי - צפריר אדריכלים בע"מ הדמיית הפרויקט בגבעת שמואל, קרדיט: פרחי - צפריר אדריכלים בע"מ

תוכנית נוספת המקודמת בהליכים מהירים היא שכונת מגורים חדשה עם 5,000 יחידות דיור באום אל פאחם, שהוותמ"ל החליטה להפקיד להתנגדויות. השכונה ממוקמת מצדה הדרומי-מזרחי של העיר, ובסמוך לכביש 65. התוכנית כוללת מתחמי איחוד וחלוקה תוך איזון כלכלי בין בעלי הקרקע, כאשר הבינוי המוצע כולל מספר טיפוסי בנייה בגבהים של 9-6 קומות, וכן שטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של 140 אלף מ"ר לאורך כביש 65.

התוכנית קודמה על ידי עיריית אום אל פאחם ונערכה על ידי צוות הכולל מספר אדריכלים, בראשות אדריכל עומרי ילין. היא נגזרת מהתוכנית הכוללנית של מתאר העיר, שעל הפקדה הוחלט בשנת 2016, ומחליפה תוכנית קודמת שלא כללה איחוד וחלוקה ולכן לא אפשרה את הבנייה מכוחה.

מתכננת הוותמ"ל, דקלה פרסיקו, אמרה כי "התוכניות אותן החליטה הוותמ"ל להפקיד ולאשר הוגשו כולן על ידי הרשויות המקומיות, ומתמודדות עם סוגיות הליבה של נושאי הדיור בישראל. תכניות ההתחדשות העירונית מאפשרות, לצד רענון והגדלת מלאי הדירות במרכז הארץ, גם את שיפור המרחב הציבורי בערים אור יהודה וגבעת שמואל. התוכנית להרחבת אום אל פאחם מוסיפה מלאי משמעותי של דירות עבור החברה הערבית בקרקע מדינה ובקרקע פרטית, לצד פתרונות תחבורה ציבורית בכביש 65 ויצירת עוגן תעסוקתי לאורכו".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות