אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה למשפחת דיין: קיצצו לה 800 דירות צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

מכה למשפחת דיין: קיצצו לה 800 דירות

הפינוי־בינוי שאושר בשכונת גיורא בגבעת שמואל מאפשר 1,700 דירות בלבד, כמות שלא תאפשר למשפחת דיין לעמוד בהתחייבותה להוסיף 40 מ"ר לדירה של כל דייר

13.05.2019, 11:44 | אמיתי גזית

הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) אישרה להפקדה תוכנית ענק לפינוי־בינוי שקידמה עיריית גבעת שמואל לשכונת גיורא, כך נודע ל"כלכליסט". על פי התוכנית, יתאפשר לבנות 1,700 דירות במקום 552 דירות המצויות כיום ב־22 בנייני רכבת ישנים.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בבשורה קשה למשפחת דיין, שחתומה כיום על הסכמים לביצוע פרויקט עם 66% מבעלי הדירות, ואשר לפיהם תעניק החברה לכל אחד מהדיירים דירה חדשה ששטחה גדול ב־40 מ"ר משטח דירתו כיום. כדי לעמוד בהתחייבות זו, וגם להרוויח, קידמה משפחת דיין תוכנית משלה לבניית 2,500 דירות במתחם. אולם כעת, בעקבות התוכנית המצומצמת שאושרה, יהיה לה קשה עד בלתי אפשרי לעמוד בהבטחתה. בשטח פועלת גם מתחרה, קבוצת כנען, וכעת עשויים הדיירים לזלוג לכיוונה. כנען מצדה טוענת כי החתימה כ־100 דיירים על חוזים לביצוע פרויקט.

שכונת גיורא בגבעת שמואל. גם קבוצת כנען לוטשת עיניים לפרויקט, צילום: עמית שעל שכונת גיורא בגבעת שמואל. גם קבוצת כנען לוטשת עיניים לפרויקט | צילום: עמית שעל שכונת גיורא בגבעת שמואל. גם קבוצת כנען לוטשת עיניים לפרויקט, צילום: עמית שעל

בסך הכל חולשת התוכנית שאושרה על 110 דונם. בשטח שבו הבניינים המיועדים להריסה ניתן לבנות 1,000 דירות בסך הכל. בנוסף לכך, כדי ליצור מודל רווחי, הקצתה המדינה שטח סמוך, בין היתר כ"קרקע משלימה", לבניית כ־700 דירות נוספות. הבניינים החדשים יהיו בני 30-10 קומות, תתאפשר גם בניית בניין משרדים בשטח של אלף מ"ר, וכן כוללת התוכנית שטחי מסחר בהיקף של 10,000 מ"ר.

המאבק של משפחת דיין על השכונה החל באוגוסט 2016, כשרכשה באמצעות חברת א.ב. התחדשות עירונית (בעבר הרברט סמואל על הים) את חברת מגדלי הזוהר, שהיתה בהליכי פירוק, תמורת 80 מיליון שקל. מייסדי החברה היו דודי אפל ודרור חוטר ישי. בעת הרכישה אבי, אמיר ואיציק דיין היו בעלי השליטה בחברת א.ב., וכיום מנהלת את הפעילות יפה דיין.

יפה דיין, צילום: אמיתי גזית יפה דיין | צילום: אמיתי גזית יפה דיין, צילום: אמיתי גזית

אחד מהנכסים המרכזיים של החברה שנרכשה הוא הסכם עם רשות מקרקעי ישראל מ־1998 לתכנון וביצוע פרויקט פינוי־בינוי בשכונת גיורא בגבעת שמואל. אלא שהמדינה ורמ"י מתכחשות כיום להסכם הזה, הן משום שחלפו למעלה מ־20 שנה מאז נחתם, אך בעיקר משום שהוא נולד בחטא: ב־2010 אפל הורשע במתן שוחד לפקיד בכיר ברמ"י ולראש עיריית גבעת שמואל לשעבר זמיר בן ארי, שוחד שבזכותו נחתם ההסכם.

לפני 18 שנה מגדלי הזוהר הוציאה צו מניעה שאסר לקדם כל תוכנית על הקרקע בגבעת שמואל עד שיתברר מעמדה ואם היא עדיין שייכת לחברה. אבל בפברואר 2018 בית המשפט המחוזי מרכז ביטל את אותו צו מניעה, ואפשר לעיריית גבעת שמואל לקדם את התוכנית שאושרה כעת להפקדה.

ניב רום, מבעלי קבוצת כנען, אמר ל"כלכליסט": "שההתנהלות הנכונה בתהליך פינוי־בינוי היא לשתף פעולה עם הרשות המקומית ועם הוותמ"ל. רק כך ניתן להגיע לתמורות טובות יותר עבור הדיירים. ישנם גורמים שמעוניינים לעכב את התוכנית ולהגיש במקומה תוכנית הזויה של כמעט פי שניים מכמות הדירות שהמתחם יכול להכיל".

מחברת א.ב. נמסר: "הפרויקט שנעשה יהיה דוגמה ומופת לרווחת כל תושבי השכונה, ואין גורם שיכול לעצור אותנו ואת התושבים שנחושים ומגויסים יחד איתנו לטובת העניין. בשלב זה למעלה מ־60% מתושבי השכונה כבר חתמו על החוזים, ועוד מאמץ קטן ותושלם העבודה, כך שניתן יהיה לקדם את הפרויקט ללא כל דיחוי נוסף. הרצון של גורמים מתחרים לשבש את עבודת א.ב. נובע מכך שמדובר בפרויקט מעולה ומהמובילים באיכותו ובהיקפו. לא ניגרר לחוסר האכפתיות של המתחרים מתושבי השכונה, אשר אנו רואים אותם כחלק בלתי נפרד מאיתנו וכמרכיב קריטי להוצאת הפרויקט לדרך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

62 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

62.
תגובה לתגובה מס 53
מה אתה חושב שהם יסתכלו כל היום עלייך הם משקיעים כסף כדי לפתח את העיר שלך ואל תהיה לי ילד תמים כן הם מרוויחים היום להרוויח זה לא פשע עובדה שכל היום הם מסתובבים בודקים מה קורה עם הדיירים וכמות האנשים שנמצאים שעות רבות במשרדם מוכיח על הרצינות שלהם בפרויקט
דייר  |  15.04.20
61.
למהר לא לחכות לא להמתין בסבלנות
העירייה בממוצע מפסידה על כל דירת מגורים 6000 ש בשנה. שטחי תעשייה משרדים מסחר הם ריווחיים לעירייה. העירייה תתנגד תמיד לכל בניית דירה, תגרור רגליים ותעשה סחבת. התמורות במטרים לדיירים יורדות עם הזמן. גב"ש עתידה להיות בני ברק 2. צריך לקבל מיד כל מי שמוכן לבנות כבר עכשיו.
ברוך משה דיין, יוסף ב'  |  15.08.19
60.
מומחים בפינוי בינוי
חברים, אתם פשוט לא מבינים כלום כנען הם היום אחת החברות המובילות בארץ בפינוי בינוי וזה ידוע לכל אחד בענף הנדלן. א.ב זה נסיון של דודי אפל לשדוד שוב את המדינה. אני יודע שדיין מאוד כועסים על אפל שמכר להם לוקשים אפל מנסה למכור את א.ב למספר גורמים בינהם שמעתי שגם ליהלומן החרדי גרטלר. ממליץ לכם להיות קצת פחות גרידיים וללכת עם כנען שכבר 3 שנים אומרת לכם את האמת ואתם פשוט לא מוכנים לשמוע. אין ספק שדודי ואנשיו הם אנשים משכנעים, הבעיה שתתקעו אתו לעוד 20 שנה
תושב השכונה  |  16.05.19
לכל התגובות