אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המיזם השיתופי שהפך למפלצת

המיזם השיתופי שהפך למפלצת

רק דבר אחד אינו מתקבל על הדעת והוא ששוכרי הדירות בתל אביב, אלה שגם כך משלמים הון עבור האפשרות להתגורר בעיר – יסבסדו גם את תעשיית התיירות

13.05.2019, 08:28 | נמרוד בוסו

עם כל הכבוד למחברי המסמך החדש, מבית היוצר של ארגון "כן בתל אביב" – הוא אינו כולל נתונים חדשים רבים. מרבית הנתונים המוצגים בו אודות שוק ה־ Airbnb התל אביבי הוצגו בעבר בשני מחקרים קודמים שפורסמו לאורך השנה, האחד מטעם המכללה למינהל והשני מטעם מכון ירושלים.

הסיבה שבכל זאת מדובר במסמך חזק ומטלטל יותר מהשניים הקודמים, היא שמחבריו טרחו לבצע את הפעולה המתבקשת, והשוו את היקפי ההשכרות בעיר העברית הראשונה - זו שרק לאחרונה בחרה בעומד בראשה לכהונה חמישית ברציפות – לנעשה בערים גלובליות נוספות שאליהן תל אביב שואפת להידמות. וראו זה פלא, על אף שהביקוש לחדרי מלון בניו יורק, פריז או אמסטרדם ככל הנראה לא נופל מזה שבתל אביב, כמות הדירות שהוסבו ממגורים למלונאות בתל אביב עולה פי כמה וכמה על כמות הדירות של Airbnb באותם היעדים.

קראו עוד בכלכליסט

רון חולדאי ראש עיריית תל אביב, צילום: ריאן פרויס רון חולדאי ראש עיריית תל אביב | צילום: ריאן פרויס רון חולדאי ראש עיריית תל אביב, צילום: ריאן פרויס

העירייה לא נחושה

הסיבה לכך גם היא פשוטה עד כדי כאב: באותן ערים זיהו הרשויות המקומיות, האמונות קודם כל על טובת התושב ורווחתו, כי היקף ההשכרות דרך Airbnb הולך ומתפתח לכדי מפגע כלכלי המשפיע על מחירי הדיור בעיר, ואילו בתל אביב העירייה נרדמה במקרה הטוב, או שהיתה מודעת לתופעה ובחרה להתעלם במקרה הפחות טוב.התוצאה היא שבאין מפריע, ובשיאו של משבר דיור בעיר שהביא את מחירי הדירות בכלל והשכירות בפרט לרמות דמיוניות, אחת מתוך כל 30 דירות נגרעה ממצבת הדירות העירונית והפכה לחדר מלון, באופן אשר בוודאות החריף את בערת המחירים בעיר. את ההשלכות מרגיש בכיסו כל מי שעוד מתעקש לשכור דירה בעיר הזו, ובאופן טבעי מדובר באוכלוסיית יעד הולכת ומצטמקת. סטודנטים או בעלי מקצועות בתחום השירותים עוד יוכלו למצוא דירה בשוליה המזרחיים או הדרומיים של העיר. כל היתר מיועד לבני העשירון העליון.

הנקודה המעודדת היא שכיום, עם פרסום שורת המחקרים, המאמרים והכתבות בנושא, לא יוכל עוד איש בעירייה לטעון כי אינו מודע למימדי התופעה. כלומר – שלב ההיכרות עם הבעיה מאחורינו. כעת נשאלת השאלה עד כמה תהיה העירייה נחושה לפתור אותה.

לכאורה, ניתן היה לשאוב עידוד מכך שבתחילת השנה הודיע העירייה על כוונתה לייקר את מס הארנונה לדירות אשר מושכרות למעלה מ־90 יום. אולם כפי שמציין המחקר, על רקע רמת הרווח של תעשיית ההשכרות, ספק רב אם בתוספת עלות זו של אלפי שקלים ספורים לשנה להפעלת דירה, תצליח העירייה להשיב לשוק המגורים ולו דירה אחת.

רשות המסים לא אוכפת

אחת הטענות המיידיות שנשמעת כאשר סוגיית Airbnb עולה, היא שאין להתעלם גם מהשלכותיה החיוביות של היוזמה. גם המדינה וגם העיר מעוניינות בקידום התיירות, ואילו התיירים עצמם, כפי שפורסם לאחרונה לא פעם, מתקשים להתמודד עם מחירי המלונות הגבוהים, וחסרים אפשרויות לינה זולות – שאותן Airbnb מספקת.

זה נכון. אכן, יש לשאוף שמשרדי האוצר, התיירות וכל שאר הגורמים האמונים על קבלת ההחלטות בתחום התיירות, יידעו ליצור את התמריצים המתאימים להקמתם של עוד ועוד יחידות מלונאיות, שיביאו להיצע רב יותר בענף, ובתוך כך גם להיצע גדול של יחידות בעלות עממית.

רק דבר אחד אינו מתקבל על הדעת, והוא ששוכרי הדירות בתל אביב, אלה שגם כך משלמים הון עבור האפשרות להתגורר בעיר – יסבסדו גם את תעשיית התיירות. כי זוהי בעצם משמעות המצב הנוכחי. אלפי הדירות המוסבות לחדרי מלון במחיר סביר יחסית, הופכות את כל שאר הנכסים הזמינים למגורים ליקרים הרבה יותר.

ושנית, אם כבר מבקשים לראות ב־Airbnb כתוספת היצע מבורכת לשוק היחידות המלונאיות, אז בואו לא נעשה חצי עבודה. מלון, כידוע, הוא עסק לכל דבר, ועליו להיות ממוסה כעסק. אלא שעד היום, על אף הצהרותיה בנושא, טרם החלה רשות המסים לאכוף בצורה רצינית את הכנסות המשכירים מדירות Airbnb.

וכאן יש להדגיש, כי התפיסה הרומנטית לגבי פעילות הרשת, אשר במסגרתה בעלי דירות המבקשים להשלים הכנסה מכניסים לביתם תיירים ומשכנים אותם בחדר האורחים, במסגרת ארוח ביתי חווייתי לשני הצדדים, כבר מזמן לא כאן. בפועל, מרוכזות מרבית הדירות המוצעות להשכרה במסגרת האתר בידיהן של מספר חברות אירוח עסקיות לכל דבר ועניין. כלומר - לכל דבר ועניין מלבד המיסוי. בכך חוטאת רשות המסים לא רק כלפי תושבי העיר, בהיותה גורם שמעודד את התפשטות התופעה הרווחית, אלא גם כלפי העוסקים המורשים במלונאות, הסובלים תחרות לא הוגנת.

לכאורה, ניתן היה לגלגל את האשמה במצב ההולך והמחמיר גם על התושב התל אביבי, שה שנהוג לצייר באופן תדיר כאדיש לנעשה סביבו, מרוכז בעצמו ואינו יוצא לרחובות ומוחה עלך עוולות. גם אם נניח שיש משהו בדימוי הזה, הרי שבבחירות האחרונות זכה להצלחה רבה מועמד שהבטיח להגדיל את הרגולציה על דירות ה־Airbnb.

המדובר באסף הראל, יש לקוות כי כעת עם כניסתו למערכת, יוביל את תל אביב למועדון הערים הנאורות: פריז אמסטרדם ניו יורק ורבות נוספות – ויסייע להוביל את המהלך המורכב אך האפשרי של ריסון פעילות רשת Airbnb בתל אביב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות