אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל נפרדת מהפעלת מצוף הגז הנוזלי צילום: עמית שעל

חברת החשמל נפרדת מהפעלת מצוף הגז הנוזלי

ל"כלכליסט" נודע כי תפעול המתקן יעבור לידי המדינה. המהלך עשוי להוביל להורדת תעריף החשמל

14.05.2019, 08:20 | ליאור גוטמן

שש שנים לאחר שהחלה להפעיל את מצוף הגז הנוזלי הימי, המגבה את אספקת הגז ללקוחות בישראל, חברת החשמל מתכננת להעביר באופן חד־צדדי את האחריות על תפעולו השוטף לידי המדינה, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

מדובר לא רק באחריות על ההפעלה השוטפת אלא גם בקביעת זמני השימוש ואפשרות לרכישת הגז מספקים שונים בעולם. מי שתקבל על עצמה את החזקת המתקן תהיה החברה הממשלתית החדשה שבמסגרת הרפורמה במשק החשמל שתנהל את מערכת החשמל הארצית כבר מינואר הבא.

עופר בלוך מנכ"ל חברת חשמל, צילום: עמית שעל עופר בלוך מנכ"ל חברת חשמל | צילום: עמית שעל עופר בלוך מנכ"ל חברת חשמל, צילום: עמית שעל

מצוף הגז הנוזלי, בנוסף לאונייה שמלווה אותו, הוא מתקן התשתית היחיד שמשמש כגיבוי לאספקת הגז ללקוחות בישראל, ובראשם חברת החשמל עצמה. ההחלטה על העברת תפעול המצוף מופיעה כהערת שוליים במכרז של החברה שפורסם לאחרונה, ובו היא מבקשת לאתר שירותי אבטחה לאונייה ולמצוף שנמצאים נכון להיום באחריותה.

מצוף הגז הוקם בתקופה שבה חברת החשמל ייצרה חשמל מסולר וחיכתה עם כל המשק לחיבור מאגר תמר, שבוצע כמה חודשים לאחר הפעלת האונייה והמצוף. המתקן שירת את המשק בשעות חירום או בעת תקלה במאגר תמר.

התנתקות חברת החשמל מהמצוף היא השלב הראשון בוויתור כולל על אוניית הגז הנוזלי. ביולי 2018 פורסם ב"כלכליסט" שמשרד האנרגיה רוצה לוותר כליל על שירותי הנזלת הגז והחזקת האונייה בתוך כמה שנים, זאת לאחר שישראל תתחבר לצנרות העצמאיות המשרתות שלושה ספקים שונים - בעלי מאגרי כריש־תנין, תמר ולווייתן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה