אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לידיעת שר החינוך הבא: הפערים במקצועות הטכנולוגיה בין גברים לנשים עוברים דור  צילום: suno.edu

בלעדי לכלכליסט

לידיעת שר החינוך הבא: הפערים במקצועות הטכנולוגיה בין גברים לנשים עוברים דור

סקר חדש וחריג בקרב תלמידי חטיבת ביניים בישראל מגלה כי 19% מהבנים השיבו שהמקצוע החשוב ביותר הוא מחשבים - כמעט פי שלושה משיעור הבנות העומד על 7%; פערים משמעותיים התגלו גם בשאלה מה הנושא הכי חשוב לך בביה"ס - 22% מהבנים השיבו הצטיינות בלימודים, לעומת 13% מהבנות

14.05.2019, 13:00 | שחר אילן

סקר חדש הנערך בקרב תלמידי חטיבות הביניים ומגלה כי הפערים המגדריים ביחס לעולם ההייטק צפויים להישמר גם בדור הבא. באופן מפתיע, סקרים ייחודיים לקבוצת גילאים אלה כמעט ולא נעשים.

קראו עוד בכלכליסט

19% מהבנים הנשאלים השיבו שהמקצוע שחשוב להם ביותר להשקיע בו הוא מחשבים, כמעט פי שלוש משיעור הבנות העומד על 7%. 42% מהבנים סבורים שיש לשלב מחשבים וטכנולוגיה כמקצוע חובה בבית הספר לעומת 16% בלבד מהבנות. נשים מהוות היום פחות מרבע מהעובדות בהייטק. הנתונים מעלים חשש כבד שהפער הזה יתקיים גם בעתיד.

הפערים במקצועות הטכנולוגיה בין גברים לנשים עוברים לדור הבא, צילום: suno.edu הפערים במקצועות הטכנולוגיה בין גברים לנשים עוברים לדור הבא | צילום: suno.edu הפערים במקצועות הטכנולוגיה בין גברים לנשים עוברים לדור הבא, צילום: suno.edu

הסקר נערך ע"י מכון מדגם במרץ האחרון, באמצעות פאנל אינטרנטי בקרב 400 מרואיינים בגילאי 12-15 שהם מדגם מייצג של האוכלוסייה בגילאים אלה. הוא מומן ע"י קרן טראמפ, הפועלת לעידוד מצוינות במתמטיקה בחינוך בישראל. הוא נעשה עבור פרויקט "תנו לי להצליח", במסגרתו תלמידי כיתות ז'-ט' מכל הארץ פועלים כדי הוביל שינוי בלימודים בחטיבות הביניים. התלמידים מתכוונים להכין על סמך הסקר מסמך מדיניות והצעות לשר החינוך הבא.

51% מהתלמידים השיבו כי אנגלית הוא המקצוע שבו חשוב ביותר להשקיע היום עבור העתיד, 57% מהבנות ו-45% מהבנים. אלא שהפער המגדרי מתבטא בעיקר ביחס המשיבים והמשיבות לשאלה על חשיבותם של תחומי הטכנולוגיה. בתחום המתמטיקה לעומת זאת, 33% מהבנים ענו שהמקצוע החשוב ביותר להשקיע בו הוא מתמטיקה ורק 27% מהבנות.

שאלה נוספת שבדקה את היחס ללימודי המחשבים והטכנולוגיה הייתה - מה המקצוע שחשוב לך ביותר שיתווסף ללימודי החובה. המקצוע שזכה בתמיכה הגבוהה ביותר היה מחשבים וטכנולוגיה (30%) לפני פיתוח יוזמות ויצירתיות (20%) ופיתוח סקרנות וחשיבה עצמאית (19%). אלא שמתברר ש-42% מהבנים רוצים להפוך את לימודי המחשבים לחובה, פי 2.6 משעור הבנות שרוצות בכך (16%).

פערים מגדריים מובהקים התגלו גם בשאלה מה הנושא שהכי חשוב לך בבית הספר. 22% מהבנים השיבו "להצטיין בלימודים" אבל רק 13% מהבנות. 6% מהבנות השיבו שהחשוב להן ביותר זה שהמורים יבינו אותן לעומת 0.6% מהבנים.

התשובות לשאלה מה הייתי ממליץ לשר החינוך הבא לעשות מלמדות יותר מכל דבר אחר שלתלמידים משעמם בצורת הלימודים הנוכחית. 29% השיבו "ללמד את החומר בצורה שיותר רלוונטית לחתומי העניין שלי". 18% השיבו "להציע מסלולי העשרה והעמקה למי שרוצה במתמטיקה, מדעים ואנגלית". 15% הציעו לצמצם את מספר המקצועות.

הפתעה לטובה: 62% מהתלמידים, קרוב לשני שליש, מרגישים שהמורים שלהם מבינים אותם במידה רבה מאוד או רבה.

כפיר ונונו, תלמיד כיתה ט' מראשון לציון ואחד ממובילי פרויקט "תנו לי להצליח" אמר בתגובה: "יש לנו הרבה מה להגיד, הרבה מה לעשות והלוואי ויקשיבו לנו ויעשו הכל בשביל לשנות, הרי זה בשבילנו". לדבריו, "אני גם ככה עולה לתיכון שנה הבאה, אבל הייתי רוצה להיות הקול של אותם ילדים. אנחנו הולכים לאיבוד בחטיבה ואנחנו צריכים עזרה ויחס".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות