אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ יאסור על חברות אמריקאיות להשתמש בציוד של וואווי צילום: רויטרס

טראמפ יאסור על חברות אמריקאיות להשתמש בציוד של וואווי

מדובר בצו נשיאותי שייחתם רשמית בקרוב, ויעלה את המאבק בין ארה"ב וסין לשלב חדש: בהחרפה משמעותית של הסנקציות על החברה הסינית, שנכון להיום תלויות בה ספקיות תקשורת רבות בארצות הברית

15.05.2019, 11:46 | רפאל קאהאן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי לחתום בקרוב על צו נשיאותי שימנע מחברות אמריקאיות לרכוש ולהשתמש בציוד של וואווי הסינית - כך לפי דיווח של סוכנות רויטרס שנשען על מקורות המקורבים לנושא. מדובר בהחרפה משמעותית של התקנות הנוכחיות, לפיהן מוצרי וואווי לא אסורים לשיווק ורק פסולים ממכרזים של הממשל הפדרלי וספקיו.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

הצו מתבסס על חוק אמריקאי מ-1977 - International Emergency Economic Powers Act - שמעניק לנשיא סמכויות להתערב במסחר או בכלכלה במצב של איום ביטחוני חמור. יישום הצו יהפוך את משרד המסחר האמריקאי לאחראי על יישום המדיניות שהוחלטה.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צילום: Douliery Olivier נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ | צילום: Douliery Olivier נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צילום: Douliery Olivier

הצו ימנע הפצה של מוצרים אותם תופסת ארה"ב כסיכון ביטחוני; עוד ב-2012 נקבעו כך וואווי ו-ZTE, כאיום שכזה, מה שהוביל להטלת מגבלות שונות על שתיהן. דה פקטו, איסור על שימוש בציוד של ספק מסוים במסגרת הממשל הפדרלי מהווה חרם גם אם לא הוגדר ככזה. קבלנים של הממשלה לא יכולים להציע את שירותיהם אם יש להם ציוד מעין זה, מה שאומר שאף חברה לא תצטייד בהם.

חברת הסייבר הרוסית קספרסקי חוותה מצב דומה על בשרה לפני כשנתיים, לאחר שנטען שמוצריה קשורים לקנוניה הרוסית להשפיע על הבחירות בארה"ב. התוצאה הסופית היתה שמוצריה הורדו ממדפי חנויות וולמארט ובסט ביי ובפועל אינה משווקת כיום בארה"ב באופן סדיר.

תעשיית הטלקום: אין כרגע אלטרנטיבה

המצב של וואווי הרבה יותר בעייתי; ישנה הסכמה רחבה בקרב מומחים ופרשנים שארה"ב משתמשת בוואווי כסוג של אמצעי מיקוח מול סין. המטרה הסופית של טראמפ היא להכריח את סין להחזיר קצת מרווחי הסחר שהיא מניבה דרך פעילות ייצור עבור חברות וארגונים אמריקאיים.

סין הפכה לרצפת הייצור של ההייטק העולמי, וגם חברות אמריקאיות נשענות על פיתוחיה. החרם החדש יפגע בספקיות תקשורת רבות וביכולתן לפרוס רשתות 5G במדינה - טכנולוגיה שחיונית לקידום שירותי דיגיטל עתידיים, ביניהם תשתיות רכב אוטונומי. בכירים בשוק הטלקום האמריקאי הודיעו לאחרונה שמבחינתם אין כרגע אלטרנטיבה לציוד של וואווי, וקראו לממשל לנקוט בצעדים הנדרשים כדי למנוע פגיעה נרחבת בשוק התקשורת האמריקאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות