אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בירד גורשה מסן פרנסיסקו, אבל מצאה פרצה לחזור ולפעול בה צילום: איי פי

בירד גורשה מסן פרנסיסקו, אבל מצאה פרצה לחזור ולפעול בה

לנוכח תלונות התושבים על פיזור קורקינטים ברחובות העיר שמהווה מפגע בטיחותי, מציג שירות הקורקינטים השיתופיים תוכנית חדשה: השכרת קורקינט לחודש שלם תמורת 24.99 דולר - זול יותר מכל אמצעי תחבורה

15.05.2019, 23:37 | שירות כלכליסט
שירות הקורקינטים השיתופיים בירד (Bird) חוזר השבוע לסן פרנסיסקו, 9 חודשים אחרי שגורש מהעיר.

קראו עוד בכלכליסט

הסטארט אפ מסנטה מוניקה שנחשב לחלוץ בשיתוף הקורקינטים, משיק תוכנית השכרה חודשית בסן פרנסיסקו, שאמורה לסלול את דרכו חזרה להישארות בעיר.

על פי השירות החדש, עבור 24.99 דולר בחודש, יסופק לבעל המנוי קורקינט עליו יוכל לרכב במשך חודש. מבחינת רוכבים קבועים מדובר באפשרות זולה יותר מאשר השכרת אחד הקורקינטים החשמליים שמציעה העיר ואפילו זולה יותר מכל אמצעי תחבורה אחר. בירד היא חברת שיתופי הקורקינטים הראשונה שמשיקה תכנית מסוג זה.

 , צילום: David Paul Morris צילום: David Paul Morris  , צילום: David Paul Morris

המהלך כבר נתקל בהתנגדות מצד יריבתה סקיפ, שכן קיבלה אישור מהעיר להפעיל תכנית שיתופי קורקינטיים חשמליים. "אף שאנחנו תומכים בכל המאמצים להוציא את האנשים מהמכוניות ולהכניס אותם לנתיבי האופניים, מודלי מנויים שמנצלים פרצות במערכת מערערים על המטרות ארוכות הטווח של מערכת מיקרו תחבורה בת קיימא", הגיב מנכ"ל סקיפ סנג'אי דסטור.

חברות הקורקינטים התרחבו במהירות ברחבי ארה"ב בשנה האחרונה, אך במקביל ספגו ביקורת רבה על כך שהקורקינטים שאנשים משאירים בצדי הדרך מהווים מפגע בטיחותי, וכן על כך שהם מסכנים הולכי רגל. בחלק מהערים הקצו כבר חניות מיוחדות לקורקינטים והגבילו את המהירות המותרת שלהן.

בירד החלה לפעול בסן פרנסיסקו בשנה שעברה, אך לא קיבלה אישור רשמי ולכן נאלצה לעזוב את העיר לאחר מספר חודשים בלבד לנוכח תלונות התושבים.

בירד אמנם ניסתה לחזור לעיר אך קיבלה ציון נמוך במכרז, בשל מדיניות השימוש בקסדות והחניה הלא אחראית. אולם מסתבר שתכנית המנויים החדשה מאפשרת לה לעקוף את ההגבלות שהציבה העיר, מכיוון שבמסגרת המודל העסקי החדש היא אינה מציעה שירות קורקינט שיתופי. ההערכה היא כי התכנית החדשה גם תמנע חלק מהבעיות שהפריעו לבירד בפעם הקודמת, כמו השארת הקורקינטים בכל מקום.

 , צילום: Bird צילום: Bird  , צילום: Bird

"כשמישהו שוכר קורקינט בבסיס חודשי, זה כאילו הוא הבעלים שלו, ולכן יטפל בו", הגיב מייקל קיטינג, מנכ"ל החברה המתחרה סקוט (Scoot), שתומך בתכנית החדשה. "אם בירד תוכל לקבל את האישור ורוצה להקל בכך שהיא משכירה לחודש, אז כל הכבוד להם".

מבירד נמסר כי יש להם אישור לפעול כעסק בסן פרנסיסקו וכי בכוונתם לחייב את הלקוחות לנעול את הקורקינט לחפץ דומם כמו שעושים עם אופניים. אם ייגרם נזק לקורקינט החברה תחליף אותו ללא עלות, אולם הלקוחות אחראיים לנזק קוסמטי או כתוצאה מוונדליזם או שימוש לא נכון.

עם זאת, במחיר של 25 דולר לחודש נראה ששולי הרווח יהיו מצומצמים. "המחיר ממש נמוך", מודה קיטינג. המחיר הקמעונאי של הקורקינטים שבהם בירד משתמשת עומד על 500 דולר, פירוש הדבר שיידרשו שנה וחצי כדי שהקורקינט יחזיר את ההשקעה.

בנוסף לסן פרנסיסקו, בבירד מתכוונים להשיק תכנית דומה בקרוב גם בברצלונה ושוקלים להתרחב לערים נוספות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות