אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלה חדשה, שותפים ותיקים עם פצצות מתקתקות צילומים: אלכס קולומויסקי

פרשנות

ממשלה חדשה, שותפים ותיקים עם פצצות מתקתקות

גם אם יפתרו את חילוקי הדעות בין החרדים לליברמן בעזרת ניסוחים עמומים בהסכמים הקואליציוניים - קיים חשש להתלקחות בין הצדדים במהלך הקדנציה על רקע סוגיות דת ומדינה

16.05.2019, 10:18 | צבי זרחיה

הקשיים שמערימים השותפים הקואליציוניים החרדים מחד, ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מאידך - אופייניים לתקופות של משא ומתן קואליציוני.

קראו עוד בכלכליסט

במבנה הקואליציה המסתמן: עם 65 חברי כנסת לכל היותר, כל אחת מהמפלגות מרגישה "על הסוס" כי בלעדי (למעט "כולנו" בראשות משה כחלון) אין לבנימין נתניהו את השלטון.

אביגדור ליברמן אביגדור ליברמן אביגדור ליברמן

נכון לעכשיו: עגלת הקואליציה תקועה עמוק בבוץ. בין הליטאים והחסידים - הפלגים המרכיבים את יהדות התורה שוררים חילוקי דעות באשר ל"חוק הגיוס". ואילו ליברמן מציב בפני נתניהו דרישות שהן כמעט בלתי אפשריות מבחינתו: אישור חוק הגיוס שהוגש אשתקד על ידי ליברמן בלא שינויים "של פסיק", ומדיניות אגרסיבית מול החמאס. עם יתר הדרישות של ליברמן נתניהו יכול להתגמש: מיליארדים לגמלאות קשישים (שינתנו בפריסה ארוכה), ראשות ועדת הפנים (שאותה דורשים גם החרדים), ואי בדיקת די.אן. איי לעולים.

ההערכה היא שבסופו של דבר הצדדים יאלצו להתגמש ב"דקה התשעים". בעוד 12 ימים, שהוא המועד האחרון שבו על נתניהו להודיע לנשיא המדינה ראובן ריבלין שעלה בידו להרכיב את הממשלה. אם נתניהו לא יקים קואליציה - הדבר עלול להביא להקדמת הבחירות כי ממשלת אחדות לאומית לא תהיה, ולמרות הספינים שעפו בימים האחרונים קשה לראות את החרדים מצטרפים לממשלה בראשות בני גנץ.

הבעיה היא שהרכב הממשלה החדשה, כשתוקם בסופו של דבר על ידי נתניהו עם ש"ס, יהדות התורה, איחוד מפלגות הימין, ישראל ביתנו, וכולנו - מבטיח שורה של עימותים וחשש לחוסר יציבות במהלך הקדנציה. אין המדובר ב"חוקי החסינות" או בהקטנת כוחו של בית המשפט שאותם מבקש נתניהו לקדם, אלא, בשורה של נושאים שיצוצו במהלך הקדנציה בסוגיות של דת ומדינה.

החרדים דורשים לקבל את ראשות משרד הרווחה עם סמכות למתן היתרים לעבודה בשבת. ליברמן, שיצא לפני שנתיים באשדוד בשבת נגד חוק המרכולים לא יוכל להרשות לעצמו לאפשר סגירת בתי עסק בשבת. בחוק הגיור - דורשים החרדים שהסמכות הבלעדית תהיה בידי הרבנות הראשית, ליברמן צריך לפעול למען בוחריו העולים שמתקשים לעבור גיור בידי הרבנות. ישראל ביתנו מבקשת להתיר הנהגת נישואין אזרחיים בלא צורך ברבנות, והחרדים מתנגדים לכך בתוקף.

על המחלוקות הללו ינסה הליכוד להתגבר בניסוחים עמומים וכלליים בהסכם הקואליציוני, אבל מדובר ב"פצצות מתקתקות" שיכולות להתפוצץ במהלך הקדנציה. כלומר: גם אם נתניהו יקים את הממשלה בהרכב המוצע - הרבה שקט ואחווה לא ישררו בין כל מרכיביה וזו תהיה ממשלה סחיטה, ולא יציבה.

אומנם כל השותפים יחזיקו חזק את הכיסאות בתחילת הקדנציה, אבל כשמישהו מהם לא יקבל את מלוא רצונו - קיימת סכנה להתפרקות. מצב שכזה של חוסר יציבות הוא מסוכן למשק המדינה כי הממשלה תתקשה להוביל רפורמות משקיות ארוכות טווח להתנעת הצמיחה, תתקשה להיאבק בוועדים הגדולים של המונופולים, ותאלץ להקצות מיליארדים ליעדים קואליציוניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות