אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבית הלבן משיק מלשינון מקוון לצנזורה פוליטית במדיה חברתית צילום: גטי אימג'ס

הבית הלבן משיק מלשינון מקוון לצנזורה פוליטית במדיה חברתית

השירות פתוח לכל הגולשים שהרגישו שפייסבוק, יוטיוב, טוויטר והאחרות מצנזרות אותם בשל עמדותיהם הפוליטיות; ואולם, המצונזרים הם לרוב פעילי ימין קיצוני שמסיתים לאלימות, גזענות ופשיזם - ונמנים בין תומכיו הקולניים של הנשיא

16.05.2019, 13:13 | רפאל קאהאן

הבית הלבן הודיע על השקת כלי מקוון חדש, שנועד לאפשר למשתמשים לדווח על צנזורה שחוו בשירותי פייסבוק, טוויטר, יוטיוב ואחרות בגלל עמדותיהם הפוליטיות.

קראו עוד בכלכליסט

"יותר מדי אמריקאים רואים את חשבונותיהם מופאים, נחסמים או מדווחים בשוגג על הפרות לא ברורות של תנאי שימוש", נכתב באתר השירות. "לא משנה מהן העמדות שלכם, אם אתם חושדים בהטיה פוליטית נגדכם, שתפו את סיפורכם עם הנשיא טראמפ".

מפרגן לקיצונים. טראמפ, צילום: איי אף פי מפרגן לקיצונים. טראמפ | צילום: איי אף פי מפרגן לקיצונים. טראמפ, צילום: איי אף פי

על אף שהכלי מתייחס להטיות פוליטיות מכל סוג, נראה שהכלי פונה בעיקר לאלקטורט של הנשיא: פעילי ימין קיצוני רבים נחסמו וצונזרו בשנה האחרונה על הפצת פייק ניוז, הסתה לאלימות וגזענות, קידום שנאה ופשיזם ועוד. כשנכנס הגולש ללינק, הוא מתבקש להזין את שמו המלא - ומשום מה, גם את מצבו האזרחי, ולדווח האם הוא אזרח ארה"ב או לא.

לא פעם הגיעו נציגי חברות האינטרנט לפגישות ועדויות בסנאט ונשאלו על סוגיית חסימת התוכן הבעייתי - וענו פעם אחר פעם שהצנזורה היא של תוכן אלים ומסוכן, בלי קשר לרקע הפוליטי של מפיציו. מדיניות הצנזורה הזו החלה להיאכף בצורה קפדנית בעקבות מקרי טבח ואלימות ברחבי העולם, כדוגמת הרצח בהפגנה בפנסילבניה אשתקד שעברה והטבח במסגדים באוסטרליה השנה.

    

בעמוד השירות מוסבר שהדיווחים ישמשו את הנשיא למאבק למען "חופש הביטוי". המושג הפך למאוד פוליטי לאחרונה, עד כדי כך שקריאה מצד ממשלת ניו זילנד להגביר את האכיפה ברשתות החברתיות ולאמץ חוקים בנושא ושאמצה בידי רוב ממשלות המערב כמו בריטניה, קנדה, צרפת ואוסטרליה, נדחתה על ידי ארה"ב, שהסבירה שהיא אינה במצב ל"הצטרף אליה כעת". זהו כנראה המחיר הפוליטי שטראמפ נאלץ לשלם עבור התמיכה של גורמי האלט רייט והעליונות הלבנה שהיו חלק קולני ממצביעיו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות