אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך לשימוע: תעריף המים צפוי להתייקר בתחילת יולי ב-1.2% צילום: צביקה טישלר

בדרך לשימוע: תעריף המים צפוי להתייקר בתחילת יולי ב-1.2%

ברשות המים טוענים כי הרגולציה החדשה שהוחלה על תאגידי המים, לרבות הכוונה לצמצם אותם, מיתנה את ההתייקרות החזויה; בינואר האחרון נרשמה התייקרות בשיעור של 4.12%

16.05.2019, 14:57 | ליאור גוטמן

מועצת רשות המים החלטה היום (ה') להוציא לשימוע כוונה לייקר בתחילת יולי את תעריף המים בשיעור של 1.2%. פעולת העדכון התעריפי היא קבועה ומתקיימת פעמיים בשנה - בתחילת כל שנה קלנדרית ובאמצעה.

קראו עוד בכלכליסט

מד מים, צילום: צביקה טישלר מד מים | צילום: צביקה טישלר מד מים, צילום: צביקה טישלר

לפי הרשות, קביעת התעריפים נעשתה בהתחשב במספר משתנים, לרבות הצמדה לסל המדדים, עדכון ההכרה בהשקעות הון וכמויות המים במשק העירוני ועדכון הכרה לרכיב מכוני טיהור שפכים. ברשות המים טוענים גם כי הרגולציה החדשה שהוחלה על תאגידי המים, לרבות הכוונה לצמצם אותם, מיתנה את ההתיקרות החזויה; אלמלא שיפור היעילות והפיקוח על התאגידים העדכון התעריפי המתוכנן לתחילת חודש יולי היה כפול, כלומר סביב 2.5%.

"העלאה מתונה זו מתבצעת בשים לב למצב משק המים ולהשקעות הנדרשות במשק המים העירוני. רשות המים תמשיך לחתור לייעול ספקי המים השונים (מקורות, תאגידים איגודי ערים לביוב וכיו"ב) – פעילויות אשר תכליתן צמצום העלויות הנדרשות לאספקת שירותי המים והביוב באופן יעיל, ועל ידי כך גם המשך מיתון והורדת התעריף", אומרים שם.

לפיכך, ובהנחה שהשימוע לא ישנה את חישובי רשות המים, התעריף הביתי למכסת המים הראשונה (7 קוב לאדם) יעמוד על 6.96 שקל למטר/קוב; זאת, במקום 6.88 שקל כיום. התעריף לצריכה מעבר לרף זה יתייצב בתחילת יולי על 13.1 שקל למטר מים/קוב, במקום 12.95 שקל כיום. ברשות טוענים שהמשמעות של שינוי תעריפים זה עבור משפחה בת ארבע נפשות שצורכת כ-15 מ"ק לחודש, יסתכם בתוספת של כמה עשרות שקלים בודדים לשנה (או כשני שקלים לחודש).

ההתייקרות האמורה, מתונה ככל שתהיה, מגיעה לאחר התייקרות אחרת שנרשמה בינואר האחרון, בשיעור של 4.12%. גם אז נומקה ההתייקרות בצורך להשקיע בפיתוח ובשדרוג משק המים, ש"סוחב על גבו" 5 שנות בצורת, כמו גם בעליית תעריפי החשמל (2.9% מינואר האחרון) - שכן מתקני ההתפלה הם צרכני חשמל "כבדים", ועלות הפעלתם מתגלגלת בחלקה גם על הציבור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
פטנט חדש לעלת מחיר
משעון ראשי לשעון להפרטי בבנין רב משתתפים התאגיד מחייב ציבור כתירוץ לעלת המחיר , אים פחות או יותר במשך חצי שנה השימוש בצריכה המים היו בערך פחות או יותר בלי שימוש ניכר , אז בכדי לעלותו ב70% יוצרים בהלה של שימוש חריג בצריכה בשעון הראשי ומשהו צריך לשלם ובכך לקבל חשבון מנופח לצרכן ואין עים מי לדבר כי כך קבוע בחוק שלהם . אגב נעשה בדיקה מקצועית לגבי תקינות הצנרת ותוצאה הייתה תקינה וחודש לפני החליפו את השעונים ומשהו חיפש איך לשלם את החלפה וצריך לשלם בתירוץ הנ"ל ועכשיו רוצים לעלות ולתת להתאגידים עוד הכנס
יצחק  |  17.05.19
1.
במקום להוריד את מחיר המים מעלים אותו, פשוט גניבה.
לו היינו בשנת בצורת היו מעלים את מחיר המים ב פי 10 ממה שצריך היה, אבל השנה ירדו כמויות מים כפולות, אז ממציאים סיבות שלא מהעולם הזה לעלות את המחיר. המחיר האמיתי צריך להיות בין שקל לשקל וחצי במקסימום. סתם חולבים את הזקנה מחדרה שמשלמת 7 ש"ח לקו"ב במקום 1 ש"ח שלא לדבר על מישהוא שסתם משקה את ה 50מ"ר דשא שלו ב 13ש"ח לקו"ב. סתם לידיעה כללית רוב החקלאים משלמים כ 1 ש"ח לקו"ב והשנה הגדילו להם את המיכסות כדי שיווצר מחסור בעתיד כדי שוב להעלות מחירים.
דוד  |  16.05.19