אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר הפד לשעבר ילן בישראל: "לפוליטיקה מעולם לא היתה נוכחות אצלנו ליד השולחן" צילום: אוראל כהן

יו"ר הפד לשעבר ילן בישראל: "לפוליטיקה מעולם לא היתה נוכחות אצלנו ליד השולחן"

ילן הזהירה בכנס באוניברסיטת ת"א מקידום מועמדים שידחפו את האג'נדה הפוליטית של טראמפ למועצת הנגידים של הפד. היא אמרה כי "בשלב זה האיומים על עצמאות הפד אינם חמורים, אך הם עלולים להפוך ליותר חמורים"

17.05.2019, 23:42 | אורי פסובסקי

יו"ר הפדראל ריזרב לשעבר, ד"ר ג'נט ילן, מתריעה מפני הנזק שהתקפותיו הפומביות של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, עלולות לגרום לאמון הציבור בבנק המרכזי האמריקאי. בדברים שנשאה היום באוניברסיטת תל אביב, הזהירה ילן מפני 'איומים לעצמאות הפד', ובהם קידום מועמדים שידחפו את האג'נדה הפוליטית של הנשיא האמריקאי, למועצת הנגידים של הפד.

קראו עוד בכלכליסט

ילן, לה הוענק ביום חמישי תואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסטת תל אביב, אמרה את הדברים במסגרת סימפוזיון כלכלי שהתקיים היום במסגרת חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב. עוד השתתפו בסימפוזיון, אותו הנחה פרופ' יעקב פרנקל, לשעבר נגיד בנק ישראל, המכהן כיום כיו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב, ד"ר נגוזי אוקונג'ו-איוולה לשעבר שרת האוצר של ניגריה ובכירה בבנק העולמי, וד"ר אקסל ובר, יו"ר מועצת המנהלים של UBS, שכיהן בעבר בנגיד הבנק המרכזי הגרמני.

יו"ד הפד לשעבר ג יו"ד הפד לשעבר ג'נט ילן מקבלת תואר דוקטור לשם כבוד באוניברסיטת ת"א | צילום: אוראל כהן יו"ד הפד לשעבר ג

ילן בטקס באוניברסיטת ת"א, צילום:  אוראל כהן ילן בטקס באוניברסיטת ת"א | צילום: אוראל כהן ילן בטקס באוניברסיטת ת"א, צילום:  אוראל כהן

ילן באוניברסיטת ת"א, צילום: עמית שעל ילן באוניברסיטת ת"א | צילום: עמית שעל ילן באוניברסיטת ת"א, צילום: עמית שעל

בפתח דבריה ביקשה ילן להדגיש את מצבה המצוין של הכלכלה האמריקאית, ש'השלימה' לדבריה את התאוששותה מהמשבר הכלכלי של 2008, והגיעה לשפל היסטורי בשיעור האבטלה. ילן מנתה את השיקולים שהובילו את הפד להשעות את המשך העלאות הריבית, ובהם "כלכלה שצומחת בקצב סביר, אם כי מעט איטי יותר, שוק עבודה 'הדוק', ואינפלציה נמוכה". הפד, הסבירה ילן, הבהיר שמהרמה הנוכחית (2.4%) הריבית יכולה לעלות או לרדת, בהתאם לנתונים, וילן הבהירה שגם היא תומכת בעמדה הזאת.

בין הסיכונים הכלכליים העיקריים, שאותם בחרה ילן להבליט בנאומה נמצא נושא הסחר. "אני חוששת שההחרפה במתיחות בין סין וארה"ב סביב נושא הסחר, אם לא תיפתר, עלולה להאט את הצמיחה העולמית ואת הצמיחה בארה"ב", הזהירה.

לסיום בחרה ילן להאיר סוגיה ארוכת טווח, כהגדרתה, הניצבת בפני הפד: עצמאותו. "כמו רוב הבנקים המרכזיים האחרים, הפד נבנה על ידי הקונגרס כך שיוכל לקבל החלטות על מדיניות מוניטרית כשהוא חופשי משיקולים פוליטיים. ואני יכולה להעיד באופן אישי על כך שלפוליטיקה מעולם לא היתה נוכחות ליד שולחן ועדת השווקים הפתוחים (הקובעת את מדיניות הריבית של הפד, א"פ). המחקרים תומכים בבירור במסקנה שעצמאות הבנקים משפרת את הביצועים המקרו כלכליים.

"עם זאת", המשיכה, ילן, "הנשיא טראמפ היה מאוד ביקורתי לגבי מדיניות הפד בחודשים האחרונים, ואיים למנות למועצת הנגידים של הפד אנשים שיהיו מונעים על ידי אג'נדה פוליטית. בשלב הזה האיומים על עצמאות הפד אינם חמורים בראייתי, אבל הם עלולים להפוך ליותר חמורים עם הזמן, במיוחד אם ההתקפות האלה יחתרו תחת אמון הציבור בפד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות