אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרב על פרסום הצהרת המס של טראמפ מתקרב לבית המשפט צילום: איי אף פי

הקרב על פרסום הצהרת המס של טראמפ מתקרב לבית המשפט

שר האוצר מנוצ'ין מפר צו של הקונגרס שמורה לנשיא לפרסם את הצהרות המס שלו - כפי שעשו כל נשיאי ארה"ב מאז ניקסון. יו"ר הוועדה בקונגרס שהוציא את הצו: "קרוב לוודאי שניקח את העניין לבית המשפט"

18.05.2019, 12:56 | שירות כלכליסט
שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנושין מפר צו שהוציא הקונגרס בדרישה לפרסום הצהרות המס של הנשיא דונלד טראמפ, מהלך שעלול להביא לקרב משפטי נוסף בין הזרוע הביצועית והמשפטית של הממשל הפדראלי.

קראו עוד בכלכליסט

מנושין מסר כי הצו שהועבר מיו"ר וועדת הדרכים והאמצעים (ways and means) של הקונגרס ריצ'ארד ניל מהמפלגה הדמוקרטית הוא "חסר תקדים" ואינו כולל "מטרה חוקתית לגיטימית".

ניל הוציא את הצו ב-10 במאי, ואז ציין כי לרשות המסים יש "מחויבות משפטית חד משמעית" לציית לבקשה לקבלת מידע. עוד הוסיף כי עד כה מעולם לא סרבו לבקשה מסוג זה.

אולם, הדחייה הזו של מנוצ'ין הייתה צפויה למדי. בעקבות זאת, מסר אתמול ניל: "קרוב לוודאי שניקח את העניין לבית המשפט בשבוע הבא". אם כי, בשלב זה ניל לא מתכוון לפעול נגד מנוצ'ין עצמו.

מנוצ מנוצ'ין לצדו של טראמפ. "חסר תקדים" | צילום: איי אף פי מנוצ

חברי המפלגה הדמוקרטית דורשים לחשוף את החזרי המס של טראמפ בהתאם לחוק מ-1924 שמורה לרשות המסים לספק מידע מסוג זה לבקשת יו"ר ועדות כתיבת המסים של הקונגרס. "החוק אינו מאפשר הפעלת שיקול דעת האם לציית לבקשה לקבלת החזרי מס ומידע", הדגיש ניל לאחר שנודע על סירובו של מנוצ'ין. "בהתחשב בסירובו אני מתייעץ כיצד לפעול כדי לאכוף את הצו".

עד לטראמפ, כל הנשיאים בארה"ב מאז ריצ'ארד ניקסון פרסמו את הצהרות המס שלהם. עם זאת, בציוץ מלפני שבוע טען טראמפ כי זכה בנשיאות בין השאר "בהתבסס על כך שלא פרסמתי הצהרות מס בזמן שערכו לי ביקורת מס, ולבוחרים לא היה אכפת. כעת הדמוקרטים מהשמאל הקיצוני רוצים להחזיר את הנושא לתודעה, ולהפוך אותו לחלק מקמפיין הנשיאות ב-2020".

הקרב על הצהרות המס מצטרף לקרב מתוקשר נוסף בין הדמוקרטים לנשיא על חשיפת מידע. ועדת המשפט של הקונגרס נלחמת בשר המשפטים וויליאם בר במטרה לפרסם את הדו"ח המלא של החוקר המיוחד רוברט מולר שחקר את התערבות הרוסים בבחירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות